Advert

BÜYÜKŞEHİR’İN DAĞITTIĞI MASKELERİN ECZANELERDE SUNULAN MASKELERDEN FARKI YOK

BÜYÜKŞEHİR’İN DAĞITTIĞI MASKELERİN ECZANELERDE SUNULAN MASKELERDEN FARKI YOK
BÜYÜKŞEHİR’İN DAĞITTIĞI MASKELERİN ECZANELERDE SUNULAN MASKELERDEN FARKI YOK süleyman taş
Advert

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği standartlara uygun olarak üretilen maskeleri, yasal izin ve ruhsatları tam olan, kalite belgeli firmalardan temin ediyor, yurttaşlara ücretsiz olarak ulaştırıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin firmalardan temin ettiği ve dağıtımını yaptığı maskelerin eczanelerde sunulan, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda da kullanılan maskelerden hiçbir farkının olmadığı bildirildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Hülya Atila,  “Bu noktada kalite standartları belirlenmiş ürünlerimizi vatandaşlarımız rahatlıkla kullanabilir. Aynı ürünler belediye personelimiz tarafından da kullanılmaktadır” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, temininde büyük zorluklar yaşamasına rağmen lisanslı maske üreticisi firmalardan ürün tedarik ederek yurttaşlara ücretsiz maske ulaştırıyor ve Koronavirüs salgını sürecinde maske bulmakta zorlanan yurttaşlara destek oluyor. Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı maskelerin, yurttaşların gönül rahatlığıyla kullanabileceği kalite standartlarına haiz olduğu bildirildi.

Standartlar, ruhsat ve izinler titizlikle inceleniyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yurttaşlara dağıttığı maskeleri teknik olarak  “3 katlı non-woven kumaştan üretilmiş maske” olarak tanımlamak mümkün.

Bu maskeler Türk Ticaret Kanunu gereğince uygun ticaret unvanına, Vergi Usul Kanununun 8. maddesi gereğince vergi kimlik numarasına sahip firmalar ve yasal izinlere sahip üreticilerden, medikallerden temin ediliyor.

Mersin Büyükşehir, en uygun ve en gerçekçi fiyat ile alım yapma konusunda olduğu kadar maskelerin standartlara uygun olmasına da titizlikle yaklaşıyor.

Tedarikçi firmalardan gerekli ruhsat belgeleri isteniyor

Maske temininde ürünün CE belgeleri (Avrupa Ürün Mevzuatlarına uygunluk), firmaların Ticaret Sicil Kayıtları, işyeri açma ve çalışma ruhsatları inceleniyor. Bunların yanı sıra en kaliteli maskeyi temin edebilmek için firmalardan İSO: 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi, İSO: 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi de isteniyor.

Uygun üretim ortamlarına ve gerekli yasal izinlere sahip olan ve Kamu İhale Kurumu tarafından yasaklanmamış olan her firma ve şahıs belediyenin tedarikçisi olabiliyor.

Salgın ortamı dolayısıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi, maske temin ettiği firmalardan, gerekli ruhsat belgelerini de istiyor. Sağlık Bakanlığı’ndan üretim izni almış, ürünlerinin standartlara uygun olduğu Sağlık Bakanlığı’nca tescil edilmiş firmalardan ürün alınıyor.

“Hastanelerde kullanılan maskelerden farkı yok”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Hülya Atila,  belediyenin maske temin ettiği, yasal izinleri tam olan ve standartlara uygun üretim yapan bir firmanın markasının, kaçak üretim yapılan bir atölyede taklit edildiğini belirterek, “Güvenlik güçlerimizin el koyduğu o sahte maskelerin belediyemizce dağıtılması asla söz konusu olamaz. Belediyemizin vatandaşlarımıza dağıttığı maskelerin eczanelerde satılan maskelerden bir farkı yoktur. Eczanelerde marka ve üreticisine göre değişken kaliteli ürünler satmaktadır. Bu noktada kalite standartları belirlenmiş ürünlerimizi vatandaşlarımız rahatlıkla kullanabilir. Aynı ürünler belediye personelimiz tarafından da kullanılmaktadır” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
1200 YAŞINDA BÖLGEDE SADECE BİR TANE VAR O DA ERDEMLİ'DE
1200 YAŞINDA BÖLGEDE SADECE BİR TANE VAR O DA ERDEMLİ'DE
Yaşlılık değil ikinci ergenlik
Yaşlılık değil ikinci ergenlik