Advert

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ BAŞVURU SARTLARI NELERDİR ?

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ BAŞVURU SARTLARI NELERDİR ?
TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ BAŞVURU SARTLARI NELERDİR ? Süleyman Taş

Merhaba sevgili okurlar bu haftaki yazımızda tüketici hakem heyeti hakkında ve bu heyete başvuru şartları konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

 

Tüketici hakem heyetleri, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre tüketici işlemleri ve tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla kurulan heyetlerdir. Başkanlığı illerde ticaret il müdürü ilçelerde kaymakam veya bunların görevlendireceği bir memur tarafından yürütülen tüketici hakem heyetlerinin diğer üyeleri belediye, baro, tacir/esnaf ve tüketici örgütü temsilcilerinden oluşur.

 

1-) Tüketici hakem heyetlerinin görevi nedir? Tüketici hakem heyetleri kimlerden oluşur?

Tüketici hakem heyetleri, tüketicilerin satın aldıkları mal veya hizmetler nedeniyle satıcı veya sağlayıcılarla uyuşmazlık yaşayan tüketicilerin, masrafsız ve kısa sürede çözüme ulaşabilmelerini sağlamak maksadıyla, mahkeme öncesi çözüm aracı olarak hizmet görmektedir.Tüketici hakem heyetleri, tüketicilerin tarafı olduğu ayıplı mal ve hizmetler, taksitle satış sözleşmeleri, tüketici kredisi sözleşmeleri, konut finansmanı sözleşmeleri, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri, iş yeri dışında kurulan sözleşmeler, mesafeli sözleşmeler, devre tatil ve uzun süreli tatil hizmeti sözleşmeleri, paket tur sözleşmeleri, abonelik sözleşmeleri, eser, taşıma, simsarlık, sigorta, vekâlet ve bankacılık sözleşmeleri gibi her türlü tüketici sözleşmeleriyle satış sonrası hizmetler ve garanti belgesi uygulamalarından kaynaklanan uyuşmazlıklar hakkında karar verirler.

 

2-)Tüketici hakem heyetine kimler başvurabilir?

 

Tüketici hakem heyetine, şikâyetin konusu tüketici işlemini kapsayan ve başvurmak için gerekli parasal sınırlar içinde yer alan işlemler için tüm tüketiciler başvurabilir. Tüketici kavramı ise; ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi ifade etmekte olup, tacirler ticari faaliyetleriyle ilgili olarak tüketici hakem heyetine başvuramazlar. Yani burada önemli olan konu, satış konusu malın bir tüketici tarafından alınmasıdır. Ticari bir maksatla, iş yeri veya ticari bir işi için alınan maldaki ayıp halinin varlığı halinde, tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılmaz. Daha iyi anlaşılması için örnek vermek gerekirse, örneğin bir işyeri sahibinin ticaretini yaptığı bir eşyayı satın alması halinde eğer bu satın alınan malda bir kusur çıkarsa, iş yeri sahibi bu durumda tüketici hakem heyetine başvuru yapamaz. Fakat bu iş yeri sahibi örneğin evinde kullanmak amacıyla varsayalım bir televizyon alırsa ve bu televizyonda herhangi bir ayıp, kusur çıkarsa bu durumda tüketici hakem heyetine başvuru yapabilir.

 

3-)Hangi hallerde tüketici hakem heyetlerine başvurulur ?

 

Satın alınan mal ve hizmetin ayıplı, yani kusurlu olması halinde tüketici hakem heyetlerine başvurulabilir. Satın alınan malın ve hizmetin ayıplı olması hali ise ; tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması demektir. Ayıplı mal ve hizmetler, taksitle satış sözleşmeleri, tüketici kredisi sözleşmeleri, konut finansmanı sözleşmeleri, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri, iş yeri dışında kurulan sözleşmeler, mesafeli sözleşmeler, devre tatil ve uzun süreli tatil hizmeti sözleşmeleri, paket tur sözleşmeleri, abonelik sözleşmeleri, eser, taşıma, simsarlık, sigorta, vekâlet ve bankacılık sözleşmeleri gibi her türlü tüketici sözleşmeleriyle satış sonrası hizmetler ve garanti belgesi uygulamalarından kaynaklanan uyuşmazlıkları durumlarının varlığı halinde tüketici saçimlik haklarından birini kullanarak tüketici hakem heyetlerine başvurabilir. Tüketicinin seçimlik hakları 6502 sayılı Tüketicin Korunması Hakkında Kanunda şu şekildedir. - Sözleşmeden dönme (ürünü iade ederek bedelini isteme)- Ayıp oranında bedelden indirim isteme- Ayıplı malın ya da hizmet sonucu ortaya çıkan eserin ücretsiz onarımını isteme- Satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini ya da hizmetin yeniden görülmesini isteme haklarından birini kullanma hakkıdır. Bu hakların birini başvurunuzda seçerek tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz.

 

4-)Tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularda parasal sınırlar nedir?

 

Tüketici  hakem heyetlerine başvurmanız için söz konusu ayıplı mal veya kusurlu hizmetin belli bir meblağın altında olması gereklidir. Tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurular için her yıl parasal sınırlar yeniden belirlenmektedir. Söz konusu parasal sınırlar, 2020 yılı itibariyle şu şekildedir;

*6.920 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetleri,

*Büyükşehir statüsünde olan illerde 6.920 TL ile 10.390 TL arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetleri,

*Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 10.390 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetleri,

*Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 6.920 TL ile 10.390 TL arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetleri,

görevlidir.

 

*10.390 TL ve üzerindeki uyuşmazlıkların varlığı halinde ise tüketici hakem heyetlerine başvuru yapamazsınız. Bu durumda söz konusu mağduriyetinizi gidermek için tüketici mahkemelerine, tüketici mahkemeleri bulunmayan yerlerde ise asliye hukuk mahkemelerinde dava açmanız gerekmektedir.

 

5-)Tüketici heyetlerinde yetki ve zamanaşımı sınırı ?

 

Uyuşmazlık halinin varlığı halinde yetkili hakem heyeti, tüketicinin yerleşim yeri ya da mal ve hizmetin satın alındığınız yer tüketici hakem heyetine yapılmalıdır.

Kanunlarda veya taraflar arasındaki sözleşmede daha uzun bir süre belirlenmediği takdirde, ayıplı maldan/hizmetten sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile, malın tüketiciye teslim tarihinden ya da hizmetin ifa edilmesinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir.Bunun yanı sıra bahse konu ayıp, ağır kusur ya da hileyle gizlenmişse tüketici hakem heyetine başvuru için zamanaşımı süresi işlemez. Tüketici her daim tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabilir.

 

6-)Tüketici hakem heyetlerine nasıl başvuru yapılır?

 

Şahsen veya avukat aracılığıyla; elden, posta yoluyla veya elektronik ortamda e-Devlet kapısı üzerinden ve (https://tuketicisikayeti.ticaret.gov.tr) ile tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılabilir.Ayrıca Tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurularınızın sonuçlarınızıe-Devlet üzerinden takip edilebilirsiniz.

 

Yukarıda sizlere dilim döndüğünce haklarınızı ve bu haklarınızı nasıl kullanacağınız noktasında bilgi vermeye çalıştım. Hakkınızı aramanız ve mağdur olmamanız dileklerimle.

 

                                                                                  Av. HİLMİ TIRAŞ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Vehbi Ağaoğlu     2020-08-24 Güzel Bilgi için teşekkürler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN SEÇER: “VATANDAŞLARIMIZA KARŞI VİCDANIM RAHAT”
BAŞKAN SEÇER: “VATANDAŞLARIMIZA KARŞI VİCDANIM RAHAT”
Emniyetten Akdeniz de Huzur Operasyonu
Emniyetten Akdeniz de Huzur Operasyonu