KİM AKILLI KİM DELİ

KİM AKILLI KİM DELİ
KİM AKILLI KİM DELİ Süleyman Taş

İnsanlık tarihi boyunca çoğunluğun anlayamadığı ya da işlerine gelmediği hallerde, azınlığa yakıştırıp yapıştırdıkları bir yafta olmuştur DELİLİK.

           Kendisi de bir psikiyatr doktor olan David ROSENHAN tarafından 1973 senesinde yapılan ve kendi adıyla anılan klinik deney neticesinde tüm psikiyatri dünyasının kendi aralarında çatıştığı ve teslim bayrağını çektikleri tüm dünyaca bilinen bir gerçektir. Ve insanoğlu varolduğundan bugüne, toplumların değişen sosyo ekonomik, politik, kültürel kimlik yapılarına göre değişim/gelişim arz ederek gelen psikoloji literatürünü bugün de net cümlelerle ifade edebilmek mümkün değildir. Lakin her şeye rağmen ruh sağlığı alanında eğitim, hizmet, mesleki dayanışma ve psikiyatri alanının gelişmesini amaçladığını iddia eden Dünya Psikiyatri Birliği ( World PsychiatryAssociation ); Zihinsel bozuklukların tanısal ve istatiksel el kitabı olarak hazırlayıp yayınladıkları DSM-5 ile, toplumun çürüğe çıkartmasını istediği normlar dışı kişilerin tarifini yapmıştır. Biraz daha yakından bakalım kimlermiş bu DELİLER ve de AKILLILAR.

          DELİLİK : -  Düşünce, inanç ve davranışları açısından topluluktan farklı olma durumu.

                           - 2+2’nin 5 ettiğine can-ı yürekten inanma durumu.

                               -Evrenin orijini, başlangıcı, ‘’ yaşam ‘’ diye adlandırılan doğasının bir gün mutlaka keşfedileceğine inanma durumu.

                                -Her şeyin birbirinin yaşamını deneyimlediğine; Varolan her şeyin ölümle ayrışan ve birleşen aynı yaşamın oluşumları olduğuna inanma durumu.

                                 -Hepsi, bizim algıladığımız anlamda yaşamı destekleyen şartlara sahip olmayan ve her birifarklı fiziksel özelliklere sahip sonsuz sayıda evrenlerin varlığına inanma durumu.

 -İnsanoğlunun tüm ana çatışmalarının kökeninde siyasi ve dini dogmaların bulunduğuna ve bu dogmalarla yönetilen ülkelerce kullanılacak ( nükleer-biyolojik-v.b ) silahlarla oluşacak yıkımlar neticesinde insan türünün yokolacağina inanma durumu.

-Parmak ucundaki barkod sistemiyle kişiye özel zimmetlenmiş hayatını, ancak tüm kategorizasyonlara başkaldırarak, kendi  tasarrufunda yaşamak isteme direnişi nispetinde anlamlandırabileceğine inanma durumu.

 -Yaşamı algı piramitinin en üstüne tüm yaşam formlarına saygıyı koyup, alttan gelen tüm basamakların bu anlayışa hizmet etmesininin varoluşun gereği  ve ibadetin doruk noktası olduğuna varlığının en derinlikleriyle inanma durumu.

-Kişinin en saf hali, gerçek biz durumu.

                           -VE HER ŞEYE RAĞMEN, TEK KİŞİLİK AZINLIK DURUMU…

AKILLILIK :  Delileri anlama yada kabul etme kapasitesine sahip olmayanlara da akıllı deniyor.   

 

                              Esenkalın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN SEÇER: “VATANDAŞLARIMIZA KARŞI VİCDANIM RAHAT”
BAŞKAN SEÇER: “VATANDAŞLARIMIZA KARŞI VİCDANIM RAHAT”
Emniyetten Akdeniz de Huzur Operasyonu
Emniyetten Akdeniz de Huzur Operasyonu