Advert

GENÇ GİRİŞİMCİ ALİ ÖNGEL BÜYÜK İŞLER BAŞARDI

Erdemli Sanayi Sitesi başkanı genç girişimci iş insanı Ali Öngel, genç yaşta hem işini hem de kariyerini üst düzeye çıkarmayı başardı.

GENÇ GİRİŞİMCİ ALİ ÖNGEL BÜYÜK İŞLER BAŞARDI
GENÇ GİRİŞİMCİ ALİ ÖNGEL BÜYÜK İŞLER BAŞARDI Süleyman Taş

Erdemli’de işini geliştiren ve başarı olan insanlardan çok azı dimdik ayakta kalmayı başarıyor. Yıldızı birden parlayan çok sayıda iş insanı tanıdım ama şimdi onların arasından “sefilleri oynayanların” sayısı az değil.  Ayakta kalmayı başaranların parmakla sayılı olduğunu da biliyorsunuz.

           Erdemli gibi ticari olarak dar kapsamlı alanlarda ticari dünyada başarılı olmak kolay değildir. Bizim Erdemli gibi yerlerde müşteri sayısı sınırlı, müşterilerin bütçeleri küçük olur. Dışarıdan ekonomik getirisi olan iş ya azdır ya da yoktur. Yerli insanlar kendi aralarında ticaret yapar, para kazanırlar.

          Erdemli merkezin nüfusu Mersin’in orta ölçekli bir mahallesi kadardır. İstanbul’da benim evimin bulunduğu mahallenin nüfusu Erdemli’nin köyleriyle birlikte toplam nüfusundan fazladır. İşte bu veriler dikkate alındığında, Erdemli’de iş kurarak ayakta kalan insanları takdir etmemek elde değildir.

                 Ali Öngel, girdiği her işte başarılı olmuştur. Kurtarıcılık yapıyor. Yani vinç işletiyor. Konya,Antalya ve Adana karayolu üzerinde bulunan ilçemizin çevresinde kurtarıcıya iş çok çıkıyor. Ağır makinaların indirilmesi ve yüklenmesi ayrıca bu vinç işi yapanların sayesinde kolaylaşıyor. 1985 yılında bizim matbaaya Adana’dan bir kağıt kesme bıçağı getirdim. Adana’da bıçağı vinçle yüklettiler. O yıllarda Erdemli’de o ağırlığı kaldıracak vinç yoktu. Bıçağın altına yuvarlak demirleri koyduk ve iş gücüyle makinayı kamyondan içeriye girdirdik. Daha sonraki yıllarda vinçlerin Erdemli’de hizmete başlamasıyla bizim gibi makine indiren kalmadı. O yıllarda Mersin’den gelene vinçler bütçemize oranla yüksek ücret istiyordu.

            Sanayi sitesinde yedek parça satıcılığı da yapan Ali Öngel, bu işini de başarılı şekilde yürütüyor. Yedek parçacılık, dövizin değerinin her dakika değiştiği bugünlerde  para kazanması en zor işlerden biridir. Eğer, güncellenemeyen fiyatlardan parçaları satarsanız, yerine yenisini ancak sattığınız paraya koyarsınız, hatta bazı durumlarda elinizdekini sattığınız paraya toptancıdan yen parça alamazsınız.

            Bu konuda bir örnek vereyim.

            Merkez Mahallesi ‘nde bir un satıcısıyla konuşurken unun çuvalına 20 lira dün zam geldi dedim. Uzun yıllardır un ve hayvan yemi satıcılığı yapan tanıdığım bana inanmayınca, hemen fabrikanı ara fiyatı sor diye uyardım.

           Hemen, fabrikayı aradı. Benden uzaklaştı. Un fiyatlarını sordu. Aldığı karşılıktan sonra telefonu kapattı ve bana haklısın una 20 lira zam gelmiş dedi. Ve hemen unun fiyatını 20 lira artıracağını söyledi.

       Eğer bu uncu, elinde bulunan un çuvallarını zamsız olarak satmış olsaydı, yeni aldığı un fiyatı satış fiyatından ucuz olacağı için büyük zarar edecek ve bırakın kar yapmayı ancak sattığı un çuvalı kadar çuval un alabilecekti.

               İşte oto  yedek parçacılık buna benzer. Çünkü yedek parçaların çoğunluğu ithaldir ve dövizle alınır. Döviz kuruna göre satış fiyatı belirlenir. Günümüzdeki gibi döviz kurunun oynak olduğu günlerde  anlık satışa göre satış fiyatı verilmesi zorunludur. Ucuza aldığımı eski fiyatlardan satar, yenisini yeni fiyatlardan alır yeni fiyatlardan satarım düşüncesi dövizle alınan ürünlerde ticareti yapanlara zarar verir.

Ali Öngel, genç yaşında bu kadar başarılı olduğuna göre ileriki yıllarda umarım daha da başarılı bir iş insanımız olarak adı ticari çevrelerde uzun süre konuşulacaktır.

             Küçük sanayi sitemizin esnaf ve sanatkarlarının sorunlarının çözümü için uğraşmasını yazmama gerek yok. Bu iş zaten başlı başına bir yetenek işi. Çünkü insanla uğraşmak oldukça zordur. Ama Ali  Öngel bunu da başarıyor ki sanatkarlarımızın başkanlığını yapıyor.

             Bir Erdemlili olarak en büyük dileğim; adaletli yönetici çalışkan ve başarılı esnaf Ali  Öngel gibi örnek girişimcilerin sayısının Erdemlimizde  daha da artmasıdır.

Mersin Beyaz Gündem gazetesi www.mersinbeyazgundem.com  olarak Ali Öngel başkana başarılar diliyoruz. Süleyman Taş 

 

ali öngel erdemli sanayii koop başkanı öngel otomotiv öngel oto kurtarma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN SEÇER: “VATANDAŞLARIMIZA KARŞI VİCDANIM RAHAT”
BAŞKAN SEÇER: “VATANDAŞLARIMIZA KARŞI VİCDANIM RAHAT”
Emniyetten Akdeniz de Huzur Operasyonu
Emniyetten Akdeniz de Huzur Operasyonu