seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop

MEZİTLİ'DE ÇİFTÇİYE KÖSTEK TARIM ARAZİSİNDE SANAYİ SİTESİ DAYATMASI

Mersin Mezitli ilçesi Davultepe mahallesinde küçük sanayi kooperatifi kurulmak istenen 360 dönüm arazinin narenciye bahçesi olması sebebiyle üretici çiftçiler isyan ediyor.

MEZİTLİ'DE ÇİFTÇİYE  KÖSTEK  TARIM ARAZİSİNDE SANAYİ SİTESİ  DAYATMASI
MEZİTLİ'DE ÇİFTÇİYE  KÖSTEK  TARIM ARAZİSİNDE SANAYİ SİTESİ  DAYATMASI Süleyman Taş

PROJE GERÇEKLEŞİRSE 60 BİN NARENCİYE AĞACI KESİLECEK

Mersin Mezitli  ilçesinde Küçük Sanayi Sitesi kurulması için belirlenen arazide 60 bin adet Limon Zeytin ağaçları olması bu ağaçların kesilecek olması üreticilerin yoğun tepkisini çekiyor.

MEZİTLİDE NARENCİYE  AĞAÇLARINI  KESME İTTİFAKI MI VAR ?

Mezitli sanayi sitesi kurulması işlerini 3 partiden 3 meclis üyesi takip ettiği iddia ediliyor. Mezitli de 60 bin adet narenciye ağacı kesilmesi ve Sanayi  sitesi kurulması için halk tepki gösterdikçe açıklama yapan Mezitli Esnaf Sanatkarlar Odası başkanı Bünyamin Önel MHP Büyükşehir  meclis üyesi.   Başkan Yardımcısı Erhan Contar Ak Parti Belediye  meclis üyesi. CHP Belediye Meclis üyesi Ahmet Serkan Tuncer. Sanayi sitesi kurulması için sürekli Ankarada ve Mersinde kulis çalışması yaptıkları iddia ediliyor. Üç meclis üyesi diğer meclis üyelerini sanayi sitesi kurulacak arazi kıraç ve verimsiz arazi diyerek etkiledikleri de  iddia ediliyor.   Bu durum bölge halkında 3 siyasi  partiden 3 meclis üyesi  ittifakı ile olması  ve bu birliktelikle 60 bin narenciye ağacını katletmenin   yasal yolunu  açarak narenciye ağaçlarını  kestirecek korkusunu büyütüyor.

BÖLGEYE DEVLET SU İŞLERİ 1960LI YILLARDA SULAMA KANALI YAPMIŞ

Mezitli Esnaf Kefalet kooperatifi başkanı Bünyamin Önel açıklamalarında bölgede bulunan çiftçilerin işgalci olduğunu iddia ediyor. Aldığımız bilgilere göre Bölgede üretim yapan 213 kişinin Tapusu mevcut. Bünyamin Önel'in açıklamalarına bakacak olursak  işgalci diye nitelendirdiği üreticilere ; 1960 lı yıllarda tarımsal sulama kanalı yapan tarım arazisindeki ağaçların sulanmasını sağlayan  Devlet Su İşleri  var. Devlet Su İşleri de işgalcimi sorusunu akıla getiriyor.

BÖLGEDE NARENCİYE AĞAÇLARI 50 YAŞINDA

Mezitli  Sanayi sitesi kurulma projesi eğer gerçekleşir ise Davultepe'de ortalama yaşı 50 olan yetişmiş verimli 60 bin narenciye ağacı kesilecek. Bu ağaçların büyük çoğunluğu Limon ağacı. Ülkemize ekonomisine katma değer kazandıran limon ağaçları ve yıllardır bölgede üretim yapan çiftçiler perişan olacak.

ÇED  RAPORU YOK TOPRAK KORUMA KURULU 60 BİN AĞACI GÖREMEMİŞ

Sanayi sitesi kurulmak istenen narenciye  bahçesinde ÇED raporu alınmış değil. Toprak koruma kurulu nasıl oldu ise tarıma elverişsiz kıraç arazi raporu vermiş. Toprak koruma kurulu raporunda 60 bin adet limon ağırlıklı narenciye ağacını görmemiş olması halkta kuşkuları arttırmış durumda.

DENİZE NAZIR 360 DÖNÜM NARANCİYA BAHÇESİ KESİLECEK

Sanayi sitesi yapılması planlanan bölge yaklaşık 360 dönüm. Panaromik deniz manzaralı. Yüzde 90 üzeri özel mülkiyet. Mersin'in en verimli toprakları. Acil kamulaştırma kararı çıkartıldı. Betonlaşma içeren sanayi sitesi projesi gerçekleşirse  bölgede üretim yapan çiftçilerin 50 yıllık çoğunluğu  Limon ve zeytin  ağaçları kesilecek. 

ÜRETİCİLER SANAYİ SİTESİNE DEĞİL KURULMAK İSTENEN YERE KARŞI

Bölgede üretim yapan çiftçiler sanayi sitesi kurulması projesi dolayısı ile  bölgede  narenciye ağaçlarının kesilmesi ihtimalini göz önünde bulundurarak haklı tepkilerini ortaya koyuyorlar. Üreticiler sanayi sitesi kurulmasına karşı olmadıklarını ama tarımsal araziye ve bölge de 60 bin verimli narenciye  ağacı kesilmesine karşı olduklarını belirtiyorlar.

ÜRETİCİLER UYGULAMA YAPILACAK YER YANLIŞ

Üreticiler tarımsal araziye yapılacak uygulamanın yanlış olduğunu Sanayi sitesinin verimli tarım arazisine değil tarım yapılmayan başka bir bölgeye yapılması gerektiği mücadelelerinin görmezden gelinmemesini ve kenti yönetenlerin konuyu yeniden değerlendirmesini istiyorlar.

ÜRETİCİLERİ NARENCİYE AĞAÇLARI KESİLECEK OLMASI KARA KARA DÜŞÜNDÜRÜYOR

Mersinde sosyal medyada gazetelerde çiftçilerin tepkileri  büyürken kenti yöneten yetkililerden açıklama olmaması üreticileri kara kara düşündürüyor. Mersinde  Mezitli Belediyesi  ve Mersin Büyükşehir  Belediyesi belediye meclislerinde narenciye bahçesinde sanayi sitesi kurulması için prosedür ilerliyor.

ÜRETİCİLER DIŞINDA HERKES SESSİZ

Mezitli Davultepe'de Sanayi Sitesi kurmak  için 60 bin verimli narenciye ağacının  kesilmek istenmesine sivil toplum örgütleri ve Mersinde odalardan lehte yada aleyhe ses çıkmaması üreticilerde korkuyu büyütüyor. Herkes susuyor  Mezitli  Davultepe'de çiftçiler  60 bin narenciye ağacını kesilmekten kurtarmak için direniyor. 

KAMU KURUMLARI SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

Mezitli de üretim yapan çiftçiler siyasetçiler Mersin İl  Tarım  Müdürlüğü Mezitli İlçe Tarım Müdürlüğü Mersin Ziraat Odası Mezitli Ziraat Odasından destek bekliyor. Kamu kurumları ve siyasiler sessizliğini korurken Çiftçiler bölgede narenciye bahçelerini kestirmemek için  direnirken  sanayii sitesi kurma süreci işliyor. Çoğunluğu limon ve zeytin olan 60 bin verimli onlarca yıllık narenciye ağacı ise kesileceği günü bekliyor.

 

 

 

mezitli de narenciye ağaçları kesimi mersin son dakika haberleri TARIM ARAZİSİNDE SANAYİ SİTESİ DAYATMASI MEZİTLİ'DE ÇİFTÇİYE KÖSTEK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Köylülerin taş ocağı tepkisi
Köylülerin taş ocağı tepkisi
 Otomobilde uyuşturucu kullanan 2 kişi yakalandı
Otomobilde uyuşturucu kullanan 2 kişi yakalandı