seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop
Advert

Tarsus'un hedefi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmek

Tarsus tarihi kent merkezinin 'dünya kültür mirası' listesine girmesi için Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında, UNESCO'dan bir heyetin haziran ayında ilçeye geleceği bildirildi.

 Tarsus'un hedefi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmek
 Tarsus'un hedefi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmek   Süleyman Taş

  Belediyeden yapılan açıklamaya göre, geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan, antik çağlarda  Akdeniz havzasının en önemli metropollerinden biri olan Tarsus, tarihi ve kültürel mirasını  bugünlere kadar ulaştırmış nadir kentlerden biri. Tarsus Belediyesi de ilçenin bu değerlerinin  daha etkin şekilde korunmasını ve tanıtılmasını amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda Belediye  Başkanı Haluk Bozdoğan, kentin UNESCO Dünya Kültür Mirası kapsamına alınması için  çalışma başlattı. 
  Bozdoğan bu kapsamda, Almanya UNESCO Yönetim Kurulu üyesi Prof. Felix Leonhart,  Wiesbaden eski Belediye Başkanı Dr. Helmut Georg Müller, Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı  Prof. Dr. Yaşar Bilgin, Stuttgart Dress & Sommer Yöneticisi Mustafa Kösebay, Türk Alman  Sağlık Vakfı Yönetim üyesi Rafet Solak ve inşaat mühendisi/yatırımcı Huriye Yaman Yılmaz ile  birlikte online görüşmelerde bulundu. Toplantılarda, Tarsus’un tarihi ve kültürel değerlerini,   tarihteki yerini anlatan Bozdoğan, UNESCO heyetinin ilgisini Tarsus'a çekmeyi başardı.  UNESCO uzmanları Tarsus’un tarihi ve kültürel değerlerini yerinde görmek, Tarsus  Belediyesinin koruma projelerini incelemek üzere haziran ayında ilçeye gelecek. 
  "Tarsus ebediyen dünyanın en güzel şehirleri arasındaki yereni alacak" 
  Görüşmelere ilişkin açıklama yapan Bozdoğan, “Dünya kenti Tarsus’un tarihi geçmişinin tam  anlamıyla ortaya çıkarılmasıyla birlikte, bilinen tarihten daha eski bir yerleşim yeri olduğu gözler  önüne serilecek. Bu tarihi geçmişi ortaya çıkarabilmek için UNESCO’nun vereceği desteğe  ihtiyaç duyuyoruz. UESCO temsilcileri, tarih araştırmacıları ve uzman arkeologlar ile yaptığımız  görüşmeler olumlu bir şekilde devam ediyor. Bu doğrultuda teknik bir heyet haziran ayında Tarsus’a gelip araştırma yapacak. Filozofların ve ilklerin şehri Tarsus'a tarihi ve turistlik açıdan  günlük değil, kalıcı çözümler üretme noktasındaki kararlılığımız, tıpkı kent tarihimiz gibi yüzyıllar  boyunca evrensel boyutta sürecek ve Tarsus ebediyen dünyanın en güzel şehirleri arasındaki  yerini almış olacak” dedi. 
 

Tarsus'un hedefi UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ağabeyi genç kıza dehşeti yaşattı
Ağabeyi genç kıza dehşeti yaşattı
 Jandarma ekipleri Göksu Deltasında denetim yaptı
Jandarma ekipleri Göksu Deltasında denetim yaptı