seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop
Advert

Kucaklarında bebekleriyle okuma-yazma öğreniyorlar

Mersin Büyükşehir Belediyesinin, Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açtığı okuma-yazma kurslarına ilgi her geçen gün artıyor. Tarsus ilçesine bağlı, Mersin’in en doğu noktasında yer alan Günyurdu Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve çoğunluğunu tarım arazilerinde çalışan ailelerin oluşturduğu Atgirmez mevkiinde Büyükşehir Belediyesi tarafından Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle açılan okuma-yazma kursuna ilgi her geçen gün artıyor.

Kucaklarında bebekleriyle okuma-yazma öğreniyorlar
Kucaklarında bebekleriyle okuma-yazma öğreniyorlar   Süleyman Taş

Mersin'de çoğunluğu tarım arazilerinde çalışan kadınlar, kucaklarında çocuklarıyla katıldıkları  kurslarda okuma-yazma öğreniyor 
 Mersin'de çoğunluğu tarım arazilerinde çalışan kadınlar, kucaklarında  çocuklarıyla katıldıkları kurslarda okuma-yazma öğreniyor. 
 
  Okuma-yazma kursuna özellikle kadınlar ilgi gösteriyor. İleri yaş almış kadınların yanı sıra kucağında çocuğuyla birlikte kurslara gelen kadınlar da var, hamile olanlar da. Her biri farklı  hikâyeye sahip olan kadınlar, yaklaşık 4 aylık eğitimin ardından yavaş yavaş da olsa  okuyabilmenin ve yazabilmenin mutluluğunu yaşıyor. 
   
  30 kadın okuma yazma öğreniyor 
  Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesinin Atgirmez’de açtığı 'Oyun Atölyesi' bünyesinde faaliyet  yürüten ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle hayata geçirilen okuma-yazma kursunun birinci  kademesini bitiren kadınlar, ikinci kademeyi de başarıyla tamamlayarak ilkokul diploması  alabilmek için çaba sarf ediyor. 2020 yılı Ekim ayında başlayan ve pandemi kısıtlamaları  nedeniyle kesintiye uğramasına rağmen süren okuma-yazma kursuna şu an 30 kadın katılıyor. Talebin yoğun olduğu ve Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerinden Cemre Çopur’un verdiği kursun  yeni dönem çalışmaları ise nisan ayında başlayacak. 
   
  Her gün aynı heyecanla sıralarda yerlerini alıyorlar 
  Çocukları öğleden sonraları oyun atölyesinde eğitim alan anneler, sabah saatlerinde okuma- yazma öğrenebilmek için sıralarındaki yerlerini heyecanla alıyor. Kadınlar, oldukça dikkatli şekilde  öğretmenlerinin tahtaya yazdıklarını dinleyip, kitaplarını takip ediyor. Bazıları kucaklarında  çocuklarıyla birlikte kalktıkları tahtada ismini ve farklı kelimeleri yazabilmenin ve öğrenmenin  mutluluğunu yaşıyor. 
  Büyükşehir Belediyesi Atgirmez okuma-yazma kursu birim sorumlusu Olga Özer, çocuklar için  oyun atölyesi olarak açılan kursta kadınların talebi üzerine okuma-yazma kursu da vermeye başladıklarını ifade ederek, “Kadınlarımızın isteği doğrultusunda okuma-yazma kursuna başladık. Eylül ayından bu yana okuma yazma kursumuz devam ediyor. Bir bölüm kadınımızın birinci  kademede, bir bölüm kadınımız da ikinci kademede devam ediyor. Şu anda istek de çok fazla.  Nisan ayında kurs bittikten sonra tekrar devam ettireceğiz” dedi. 
   
  Ev işlerini bitirip, çocuğuyla birlikte kurs yoluna koyuluyor 
  Sabahın erken saatlerinde kalkarak temizlik ve bulaşık gibi ev işlerini halleden, ardından yemek  hazırlıklarını yapan 4 çocuk annesi, 38 yaşındaki Fatma Engin, kimseye bırakamadığı 2 yaşındaki  en küçük çocuğu Hüseyin’i de yanına alarak kursun yolunu tutuyor. Hem mahalle komşusu hem de  kurs arkadaşları olan kadınlarla buluştuktan sonra birlikte büyük bir heyecanla kurs kapısından  içeri giren Fatma Engin, “Önce eşimi işe, çocuklarımı okula gönderiyorum. Ev işimi yapıyorum,  yemeğimi hazırlıyorum. Çocuğumu alıp okula geliyorum. Bırakamıyorum çocuğumu, kendimle  getiriyorum. Okumayı çok istiyordum. Allah razı olsun. Çocuklarım için okumak istiyorum. En  azından bir yere gittiğim zaman, hastaneye gittiğimde kimseye sormadan okuyabiliyorum. Ben  okumadım, çocuklarımın okumasını çok istiyorum. Elimden geldiği kadar da okuturum” ifadelerini  kullandı. 
   
  “Kuaför salonu açmak istiyorum” 
  İkinci kademe kursunu da başarıyla bitirip ilkokul belgesi alarak, iş yaşamına girmek istediğini  söyleyen 2 çocuk annesi 34 yaşındaki Halime Abaytürkan ise “Hastaneye tek başıma gidemiyordum. Şimdi gidebiliyorum. Çocuklarıma okuma yazmayı öğretiyorum. Ayaklarımın  üstünde durmak istiyorum. Hedefim var. Kuaför salonu açmak istiyorum. Kendi işimin olmasını  istiyorum” diye konuştu. 
  Pazarcılık yaparak geçimini sağlayan 45 yaşındaki Saliha Ohan da aracı olmadığı için çalışırken zorlandığını, bu nedenle ilkokul belgesini alıp, ardından daha fazla okuyarak ehliyet almayı hedeflediğini söyledi. 5 çocuk annesi, 16 torun sahibi 59 yaşındaki Fatma Kahveci, aslen  Şanlıurfalı olmalarına rağmen uzun yıllar Adana’da ikamet ettikten sonra ailesiyle birlikte  Atgirmez’e yerleştiklerini belirtti. 
  
  “Dolmuşu gördüğün zaman birine sormadan, gözünü kırpmadan binebiliyorsun” 
  3 çocuk annesi Mecbure Taşdemir, en küçük çocuğu Saliha ile birlikte geldiği kursta 1. kademeyi  başarıyla bitirip, 2. kademeye yükseldiği için çok mutlu olduğunu söyledi. Taşdemir, mutluluğunu  şu sözlerle paylaştı: “Okuma, yazmayı çok seviyoruz. Öğrenmeyi daha çok seviyorum. Aslında  okumayı en çok öğrenmemin sebebi, oğluma da öğretmek. Eşim de fazla bilmiyor çalıştığı için.  Şimdi daha güzel okuyorum. Oğlum 1. sınıfa gidiyor, ona yardımcı oluyorum. Benden hariç 
  teyzeleri de yardımcı oluyor. Okumayı öğrenmek çok güzel bir duygu. Çarşıya gittiğin zaman,  dolmuşu gördüğün zaman birine sormadan, gözünü kırpmadan binebiliyorsun. Hastaneye  rahatlıkla gidebiliyorsun." 

                                         

Kucaklarında bebekleriyle okuma-yazma öğreniyorlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de fuhuş operasyonu 7 gözaltı
Mersin’de fuhuş operasyonu 7 gözaltı
Mersin'de Roma ve Bizans dönemine ait tarihi eserler ele geçirildi
Mersin'de Roma ve Bizans dönemine ait tarihi eserler ele geçirildi