seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop
Advert

Mersin'de 'Evimiz Atölye' projesi kadınlara güç verdi

Mersin Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilen proje kapsamında evlerini atölyeye çeviren kadınlar, çoraptan oyuncak üretiyor

 Mersin'de 'Evimiz Atölye' projesi kadınlara güç verdi
 Mersin'de 'Evimiz Atölye' projesi kadınlara güç verdi   Süleyman Taş


 
Mersin Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilen 'Evimiz Atölye' projesi  kapsamında evlerini atölyeye çeviren kadınların, çoraptan oyuncak ürettiği bildirildi.   
  Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesince  uygulanan projede iki pilot bölge olarak Mevlana ve Turgutreis mahalleleri seçildi. 
  Her şey gönüllülük ile başladı 
  Kadın ve Aile Hizmetleri Gönüllülük Şubesi bünyesinde görev alan gönüllü koordinasyonu,  hemcinslerine destek sunarak proje kapsamında mahallelerdeki kadınlara çoraptan nasıl oyuncak  üretileceğinin eğitimini verdi. Kadınlar, aldıkları eğitimle malzemeleri yeni ürünlere dönüştürmeye  başladı. Mahalle merkezlerinde yapılan buluşmalarda yeni malzemelerini almaya başlayan  kadınlara ne tür oyuncaklar üretecekleri anlatıldı. 
  “Kadınlara mali kaynak oluşturabilecekleri yol ve yöntemler gösteriyoruz” 
  Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, projenin amacına ilişkin yaptığı  açıklamada, "Kadınlara meslek eğitim kursları veriyoruz. Mali kaynak oluşturabilecekleri yol ve  yöntemler gösteriyoruz. Bu kurslarda onlardan birisi. Şu anda bebek yapmayı öğreniyorlar. Bu  bebek ve oyuncaklar pamuk çoraplardan yapılıyor. Yapımı çok basit. Böyle dezavantajlı  bölgelerimizde hem maddi olanaksızlıklardan hem de çevresel yetersizliklerden dolayı çok da  sosyalleşme imkânı bulamayan arkadaşlarla bu şekilde sosyalleşiyoruz. Onlara hem bir faaliyet  hem de bir beceri kazandırıyoruz” dedi. 
  “Kadınlar çok güzel şeyler çıkarttılar” 
  Eğitim veren gönüllülerden Ayşe Başar ise kadınlara çoraptan oyuncak yapma tekniklerini  öğrettiklerini belirterek, “Kadınlarımızın yapabildikleri güzel şeyleri ortaya çıkartmak ve neler  yapabildiklerini görmek için gönüllü olduk. Kadınlarımız gerçekten çok başarılılar. Çok güzel  şeyler çıkarttılar. Biz burada onlara nasıl yapıldığını gösteriyoruz. Sonra evde de kendileri yapıyorlar. Onlara göre değerlendirmeler yapıyoruz” diye konuştu. 
  “En azından mutfağımıza bir katkı sağlıyor” 
  Mevlana Mahallesindeki kadınlardan Cahide Gezgin, ekonomik güç elde etmenin kendilerini mutlu ettiğini vurgulayarak, “Daha önce bir şey yapmıyorduk, evde boş boş oturuyorduk. El işi çıktığı zaman bazen onu yapıyorduk. Bu bize keyif veriyor, en azından psikolojimizi düzeltiyor. Dışarıya çıkıp çalışma imkânımız olmadığı için evdeyiz. En azından mutfağımıza bir katkı sağlıyor. Bu bir senedir evde bayağı bir bunaldık. Şimdi geliyoruz, bakıyoruz, bir sohbet ortamı buluyoruz. İletişim yönünden de çok güzel oluyor” ifadelerini kullandı. 
 

Mersin'de 'Evimiz Atölye' projesi kadınlara güç verdi Mersin Büyükşehir Belediyesi Evimiz Atölye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ağabeyi genç kıza dehşeti yaşattı
Ağabeyi genç kıza dehşeti yaşattı
 Jandarma ekipleri Göksu Deltasında denetim yaptı
Jandarma ekipleri Göksu Deltasında denetim yaptı