seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop
Advert

TARLA İLE MARKET ARASINDA 5 KAT FİYAT FARKI VAR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada “ üreticilerin tarladan satış fiyatı ile tüketicilerin pazardan sebze ve meyveleri alış fiyatları arasında tam 5 kat fiyat farkı var.

TARLA İLE MARKET ARASINDA 5 KAT FİYAT FARKI VAR
TARLA İLE MARKET ARASINDA 5 KAT FİYAT FARKI VAR Süleyman Taş

 

               Böylece hem üretici zarar ediyor hem de tüketiciler pahalı tüketiyorlar” denildi. Açıklama, Erdemli çiftçilerini yakından ilgilendiriyor. Çünkü üreten çiftçilerimizin çektiği sıkıntıları biliyoruz. Bizler de birer çiftçi ve üretici olduğumuz için hem üretim girdilerimizi hem de ürettiklerimizin satışından para kazanamadığımızı yaşayarak biliyoruz.

              İ    C

Üretici fiyatı ile tüketici fiyatı arasındaki açı aslında hükümetin düşürmek için mücadele ettiği ENFLASYONUN DA ANA NEDENİDİR. İşte tam da bu nedenle bile olsa fiyat farkının düşürülmesi gereklidir. Hükümetin, üretici fiyatı ile tüketici fiyatı arasındaki uçurumu kaldırmak için yapması gereken, yürürlükteki HAL YASASI’nı değiştirmesiydi ama bu yolu seçmek yerine, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi'ne, bazı yerlerde marketler açtırarak fiyat dengesini sağlamak  için formül geliştirdi.

               İ   C

“Tarım Kredi Kooperatif Market” adıyla değişik yerlerde açılan marketlerin sayısının az olması,istenilen FİYATI DENGELEME çalışmasında yetersiz kalınmasına neden oldu. Pazarda yaygın şubeleri olan marketlerle, az sayıda şubeyle çalışan  marketlerin mücadele etmesi zordur. İstenilen sonucu alamaz.

               İ   C

Diğer bir konu ise, Tarım Kredi Kooperatif Marketleri’nde satılan sebze ve meyvelerin çoğunun tüccar ve komisyonculardan alınmasıydı.İstanbul’da Kooperatif Markette satılan bazı sebze ve  meyvelerin Bayrampaşa Hali’nden getirildiğini kasaların üzerindeki yazılardan gördüm. Kooperatifin ürünleri üreticilerden doğrudan alması gerekirdi. Bu konu basında geniş yer alınca, bazı ürünleri doğrudan üreticilerden almaya başladılar.

                 İ    C

Örneğin, bu kış aylarında Tarım Kredi Kooperatifi bölgemizden dalında limon alımı yaptı. Aldığı limonları Ürgüp soğuk hava depolarına koydu ki, parti parti çıkararak marketlerinde satmak için. İstanbul’da Kooperatif Marketlerinin limon satış fiyatı pazar ve diğer marketlere göre düşük ama piyasayı dengeleme gücü yok. Portakal fiyatları da piyasaya göre daha ucuz ama çok sayıda tüketiciye ulaşamadığından piyasa oluşturamıyor.

                    İ    C

Bahçeden 2.5 liraya satın alınan limon metropollerde 7 liradan başlayan pazar fiyatlarıyla tüketicilere satılıyor. 10 liraya bile  limon satan var Bu fark bazı sebzelerde daha yüksek. Çünkü sebzenin fire oranı limondan fazladır. Bozulanı,çürüyeni,ezileni olduğu için sebzenin alış ile satış arasında çıta yüksekliği fazladır.

Hükümetimizin açıkladığı Ekonomik Reform Paketi ile bu sorun çözülmek isteniyor ama başarılı olacaklar mı bekleyip göreceğiz.Bırakalım metropollerdeki 5 katlık fiyat farkını, Erdemli'de bile üretici fiyatı ile tüketici fiyatı arasında uçurum olduğunu görüyoruz ama elimizden bir şey gelmiyor.

Çünkü,SERBEST FİYAT POLİTİKASI UYGULANIYOR.BU YASAYA GÖRE SATICI İSTEDİĞİ FİYATA SATABİLİR AMA TÜKETİCİ ANCAK SATIN ALMAYABİLİR.

TARLA İLE MARKET ARASINDA 5 KAT FİYAT FARKI VAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kalp krizi geçiren polis memuru hayatını kaybetti
Kalp krizi geçiren polis memuru hayatını kaybetti
Geri dönüşüme atılan Kur'an-ı Kerimi çöpe karışmaktan temizlik işçileri kurtardı
Geri dönüşüme atılan Kur'an-ı Kerimi çöpe karışmaktan temizlik işçileri kurtardı