seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop
Advert

ESKİ BAYRAMLAR

Bu senede pandemiden dolayı Bayram kutluyamıyoruz.Günümüzde Bayram kavramı giderek yok oluyor. Eskiden bayramdı; şimdi ise sadece tatil.

ESKİ BAYRAMLAR
ESKİ BAYRAMLAR Süleyman Taş

Bayramlar çocuklar içindi de, biz mi büyüdük? Yoksa gerçekten de kaybettiğimiz değerlerin arkasından üzülmekten başka çaremiz mi yok? Siz de derin bir ah çekip, "Nerede o eski bayramlar" diyenlerdenseniz, biraz hatırlayalım, biraz da hatırlatalım istedim... Nerede o eski bayramlar?” diyerek geçmişe uzanan bizler gibi yarın yetişkin olan çocuklar da bugünü anarak “Nerede o eski bayramlar?” diyecek.

Aslında her ömür kendi çocukluğunu arıyor. Ne kadar az sorumluluğun varsa ve sana ne kadar çok değer veriyorlarsa işte o bayram güzel bir anı olarak hatırda kalıyor. Kısacası bayramları güzel yapan şey zaman değil, o zaman içinde bizim çocuk olmamız ve el üstünde tutulmamızdır. İnsan her zaman sevilmek ister, hatta ödüllendirilmek. Bayramlar da istediğimiz giysinin alındığı, cebimize paranın konduğu, şeker topladığımız ve hemen herkes tarafından sevildiğimiz için biz yetişkinlerin kendini en korunaklı hissettiği anlardan bir tanesi.

Bayramlar birlik, beraberlik ve neşe dolu eşsiz anlardan oluşurdu. Hep tatlı bir telaş, şeker alındı mı, bayramlıklar hazır mı, tatlılar yapıldı mı?

Eski bayramların tadı bir başka!

Bayramlar birlik, beraberlik ve neşe dolu eşsiz anlardan oluşurdu. Hep tatlı bir telaş, şeker alındı mı, bayramlıklar hazır mı, tatlılar yapıldı mı?

Sabah erkenden kalkılır, bayramlıklar giyilir, büyüklerin elleri öpülürdü. Bayram ziyaretlerine gidllir,, gidilmeyenler üzülüp darılırdı. Çocukların kapı kapı poşetlere şeker topladığı zamanlar da artık eskilerde kaldı. Çocukluğumu hatırlıyorum ellimde kocaman poşet çocuklarla komşuları gezerdik. Hangimiz daha çok şekerler toplamış sayardık. Daha da eskilerde, çocuklar biriktirdikleri harçlıklarla kendilerini sokaklara atar, mahallede kurulan bayram alanındaki kuklacıları izler, oyuncak satanlardan oyuncak alırlarmış. Bayramlar en çok çocuklara güzel ne de olsa. Komşular da birlik beraberlik kaynaşma vardı. Hep birlik bir olunup Bayram tatlıları yapılırdı.

Birlik beraberlik vardı. Bayramlaşma vardı. Bayramdan önce Bayram kartları simli sevdiklerimize özenle seçer yolardık. Ayrı bir güzellikti. Eskiden yaşlılardan duyduğumuz "Nerede o eski bayramlar" cümlesini şimdi orta yaşlılar da tekrarlıyor. Teknolojideki hız, geleneklerde de büyük değişime neden oldu. Günümüzde, özellikle de yoğun iş temposu nedeniyle bayramlar tatil ya da dinlenme fırsatı olarak değerlendiriliyor. ‘‘Çekirdek aile‘‘nin, akraba ziyaretleri yapmak yerine tatile çıkması ve bu yüzden de el öpenlerin azalması sonucu büyüklerin bayramları daha bir ‘‘buruk‘‘ geçiyor.

Her bayram yaklaşırken artık sadece yaşlıların değil, orta yaş, hatta 30‘lu yaşlardakilerin de dile getirdiği geçmişe özlemi, biraz da serzenişi anlatan ‘‘Nerede o eski bayramlar‘‘ sorusu, zaman içinde bayramların büründüğü farklı anlamları ortaya koyuyor.

Nerede o eski bayramlar‘‘ derken hatırladığı anılar farklılık gösterse de eski bayramlara dair ortak hisler, yaşam alışkanlıkları, gelişen teknolojiyle birlikte değişen insanların, elektronik ortamda ‘‘yüz yüze sıcaklıktan‘‘ uzaklaşıldığı yönünde. Ve görünen o ki, biraz eskiye özlemi, biraz da toplumları ‘‘hoş‘‘ kılan bazı geleneklerin etkisini yitirmesine duyulan serzenişi içeren ‘‘Nerede o eski bayramlar‘‘ sözü lügatlardan hiç çıkmayacak.

Hayırlı Bayramlarınız olsun.

ESKİ BAYRAMLAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Kayıp çocuklar bulundu
Kayıp çocuklar bulundu
 Tarsus'ta kavgada bıçaklanan genç hayatını kaybetti
Tarsus'ta kavgada bıçaklanan genç hayatını kaybetti