seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop
Advert

GIDA FİYATLARININ ÖNLENEMEYEN ARTIŞI

2018’de yaşanan ekonomik kriz sonrası yüzde 30 oranında artan temel gıda maddelerinin fiyatında o gün bu gündür düşüş olmadığı gibi artışlar sürdü.

GIDA FİYATLARININ ÖNLENEMEYEN ARTIŞI
GIDA FİYATLARININ ÖNLENEMEYEN ARTIŞI Süleyman Taş

Dar gelirli aileleri,lokantacıları,toplu yemek üretimi yapanların masrafını artırdı bu zamlar.Özellikle kırmızı et,piliç eti,balık,süt ürünleri ve bakliyat türlerinde 2018’de yaşanan fiyat artışları insanların bütçesini etkilemişti bu etkileme sürüyor.

               İ    C

Gıda fiyatlarının bazılarının fiyatı üretim girdileri, bazılarının artışı ise üretim yetersizliğinden kaynaklandı. Hangi durumdan olursa olsun fiyatı artan gıdaların sofraya konulan oranında düşüşler oluyor.

İstanbul’da mahalle arasındaki marketlerde kuzu pirzolanın kilosunun 150 liraya satıldığını gördüğümde gıdanın ne kadar erişilmez olduğunu anladım. Erdemli’de kemikli etin 55 liradan başlayan fiyatlardan satıldığı gerçeğini dikkate aldığımızda, soframıza gelen gıdanın ne denli erişilmez olduğunu daha iyi anlıyoruz.

                   İ    C

Gıda fiyatlarında görülen fiyat artışları gerçekte, resmi açıklanan enflasyon oranlarının üzerinde seyrediyor. Son bir yıllın enflasyon oranı resmi olarak yüzde 16.9 olarak açıklandığında, kimse bu orana inanmadı. Nasıl inansın ki; peynirin,sütün,etin,balığın,tavuğun fiyatlarındaki bir yıllık fiyat artışlarını tüketiciler BİLDİKLERİ İÇİN açıklanan resmi enflasyon oranına inanmadılar.

                    İ    C

Hükümetin Bakanları, mayıs ayından sonra enflasyonda mevsimsel DÜŞÜŞLER yaşanacak ve gıda fiyatlarında DÜŞÜŞ olacak beklentisini kış aylarında söylediler. İşte şimdi mayısın ortalarına geldik. Mevsim sebzeleri ve meyveleri dışında fiyatı düşen gıda fiyatı yok.

                     İ     C

Mevsimsel olarak pazara çok ürün gelmesi nedeniyle fiyatı düşen sebzeleri pişirmek için fiyatı düşmeyen, kırmızı et ve yağ gibi gıda maddeleri nedeniyle ucuza beslenmek zor.

                      İ    C

İnsanların kırsaldan kentlere göç etmesi, apartman katlarında yaşamayı seçmesi üretimden kopmasını sağladı. Bunun sonucu olarak; maydanoz,nane,marul,domates,biber,yeşil soğan, sarımsak,turp gibi sofrasının gıdalarını yetiştirmediği için bunları parayla satın alıyorlar.

                   İ    C

İşte asıl sorun burada başlıyor. Satın alacak paranın yokluğu, mutfakların ve sofraların en büyük "düşmanı". Önemli olan bu “düşmana” sahip olmak.

Zaten, gıda artışları en çok parası olmayanları etkiliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de fuhuş operasyonu 7 gözaltı
Mersin’de fuhuş operasyonu 7 gözaltı
Mersin'de Roma ve Bizans dönemine ait tarihi eserler ele geçirildi
Mersin'de Roma ve Bizans dönemine ait tarihi eserler ele geçirildi