Advert

Çocuk işçiliğine dikkat çektiler

Mersin'de Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Hakları Çocuk Komitesince, '12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü' dolayısıyla stant açılarak, çocuk işçiliğine dikkat çekildi.

Çocuk işçiliğine dikkat çektiler
Çocuk işçiliğine dikkat çektiler   Süleyman Taş

  Atatürk Caddesi üzerindeki Atatürk Evi önünde korona virüs önlemleri kapsamında  gerçekleştirilen etkinlikte konuşan İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı, 2002 yılında  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından dünyada çalışan milyonlarca çocuğun sorununa  dikkat çekmek amacıyla 12 Haziran tarihinin, 'Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü' olarak  belirlendiğini hatırlattı. 
  ILO verilerine göre dünyada 160 milyon civarında çocuk işçisi olduğunu ifade eden Sarı,  "Çocuk işçiliği önemli bir çocuk hakları ve insan hakları sorunudur. Çocuk işçiliği dünyada ve  ülkemizde en çok tarımda, sanayide ve sokakta çalışan çocuklar olarak görülmektedir.  Ülkemizde çocuk işçi sayısı yaklaşık 1 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir. Çocuk hakları ve ailenin korunması, anayasamız ve kanunlarımızla güvence altına alınmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, 'Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programını' hazırlanmış ve uygulamaya geçmiştir. 81 ilde çocuk işçiliği ile mücadele birimleri kurulmuştur. Söz konusu program gereğince, toplumumuzun konuya ilişkin duyarlılığının artırılması, programın politika ve hedeflerine en üst düzeyde katkı sağlanması amaçlamaktadır" dedi. 
  Mersin'de çocuk işçiliği ile mücadelenin, 2006 yılından bu yana Aile ve Sosyal Hizmetler İl  Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Hakları Çocuk Komitesi aracılığı ile  sürdürüldüğünü belirten Sarı, "İlimiz, çocuk işçiliği ile mücadelede diğer illerimiz göre bir adım  öndedir. Bir çok çocuk odaklı sosyal projeler başarı ile uygulanmıştır. Çocuk işçiliği ile  mücadelede, sokakta çalışan çocukların sokağın riskinden korunarak eğitime kazandırılması  için çocuk koruma mobil ekip çalışması yürütülmektedir. Bu çalışma diğer illerimize de örnek  olmuş ve o illerde de uygulanmaya başlamıştır. Mobil ekip sokak çalışması yoluyla, yılın  başından bu yana yaklaşık 100 çocuk sokakta olumsuz çalışma koşullarından alınarak aileye  teslim edilmiştir. Çocukların aileleri ile ilgili gerekli sosyal incelemeler süratle yapılarak yoksulluk  nedeniyle çocuğunu çalıştıran ailelere sosyal yardım sağlanmıştır" diye konuştu. 
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin'de 24 bin litre gümrük kaçağı motorin ele geçirildi
Mersin'de 24 bin litre gümrük kaçağı motorin ele geçirildi
 Mersin'de 784 kök kenevir bitkisi ele geçirildi
Mersin'de 784 kök kenevir bitkisi ele geçirildi