Advert

BABALAR GÜNÜ

Pazar günü Babalar gününü kutladık.Kimi buruk kimi sevinçli kutlamalar yapıldı. Babanızın arkanızdaki desteğini çektiğini düşündüğünüz oldu mu. Dağ yıkılır, dağlar yıkılır göçer gidersiniz adeta.

BABALAR GÜNÜ
BABALAR GÜNÜ Süleyman Taş

Bir efsanedir onlar… Çocukları için bambaşkadır “baba” kelimesinin anlamı.

Düştüğünde  – anne diye bağıran çocuk arkasından babasının koşup geleceğini ve onu yerden kaldıracağını bilir daima. O’na duyduğu güvenle adım atar çok zaman. Bilir ki başı sıkıştığında babası arka çıkacaktır ona.

Anne her zaman baş tacımız baba ise gönül yoldaşımızdır. Annemiz duygusallığımız babamız mantığımızdır. Özellikle kız çocukları için “baba” kelimesinde çok özel anlamlar saklıdır. Bir kızın sevdiği ilk adamdır ve bundan sonra tanıyacağı tüm erkekleri babalarının özellikleriyle karşılaştıracaktır.

Sevginin anlamı babalarımızın günü.  Bıyıkları henüz yeni terleyen ya da baba olmanın heyecanını çoktan yaşamış içimizin gülen yüzleri babalarımızın günü. Onlarla olmanın tadını çıkarabileceğimiz güzel bir gün avantajı belki de.

Doğumumuzu heyecanla bekleyen, dünyaya gelişimizle birlikte büyük sorumluluklar yüklenen ve bu durumdan hiçbir zaman şikayet etmeyen; aksine bütün çabalarını severek yerine getiren “canımız babalarımızın” günü kutlu olsun. Bizim için yaptığı tüm fedakarlıklarda tek istekleri bizim mutluluğumuz, bir tek gülüşümüz, hayata karşı zaferlerimiz hiç kuşkusuz. Baba olmak; çocuğunun ilk adımını gördüğünde, aya ilk ayak basan adamın sevincinden daha fazla sevinç yaşamak demektir...

Ağzından çıkacak o ilk kelimeyi kaçırmamak için; devamlı yanında olmak ve gece gündüz uykusuz kalmak demektir...

Çocuğunun gözünde eşini, eşinin gözünde de çocuğunu görmek demektir. Baba demek, güven demek… O yüzdendir babasız çocukların hep boynu bükük. Eğer dikkatli bakarsanız görürsünüz, onlarda ki mahzun ve ürkek bakışı. Büyürler kocaman olurlar ama hep eziktir bir tarafları. Yoktur diğer yarıları. Akşam olup babalarına sarılarak evlerine dönen çocukların arkasından boynu bükük, hüzünle bakar, babasız çocuk. Onların evi hep sessizdir, gecelerse uzun ve soğuktur her zaman.

Baba demek, sevgi demek… Bir kızın ilk aşkı, vazgeçilmezidir babası. İlk öptüğü erkek, ilk sevdiği adamdır. İlk aşkını toprağa gömen küçük kız, ömrünce hep arayacaktır o büyük aşkı. Hayatın rüzgârın da savrulup, güneşinde kavrulurken karşısına çıkan her erkekte babasını görecek, onun sevgisini isteyecektir. Ve bir gün hayal kırıklığı içinde “Kimse beni onun kadar sevmedi” diyecek kadar sessiz ve derindir baba sevgisi.İçini yakar hep ağır.ağır babasızlık.

Benim için ise baba sevgisi; geçmişimde çok büyük ve tarifsiz bir sevgi olduğunu bildiğim, şimdi ki anımda ise, deliler gibi hem sevgisini, hem onu sevebilmeyi çok istediğim ve onu çok özlediğim, geleceğim de ise, “yok böyle bir sevgi” diye asla unutmak istemediğim yarım kalan, tamamlanmamış bir sevgidir bende ki baba sevgisi.

Ban göre tek bir gün değil ömür boyu Babalar günü.Vefat etmiş Babalara Allahtan rahmet geride kalanlara sağlık mutluluk versin" Allah.Sevgisiz kalmayın.Yüzünüzde gülücükler yüreğinizden  sevgiler eksik olmasın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin'de 24 bin litre gümrük kaçağı motorin ele geçirildi
Mersin'de 24 bin litre gümrük kaçağı motorin ele geçirildi
 Mersin'de 784 kök kenevir bitkisi ele geçirildi
Mersin'de 784 kök kenevir bitkisi ele geçirildi