Advert

AVAKADO FİDANI 350 LİRAYA ÇIKTI

Narenciyenin son yıllarda zararına satılması çiftçileri yeni ürünlere yönlendiriyor.

AVAKADO FİDANI 350 LİRAYA ÇIKTI
AVAKADO FİDANI 350 LİRAYA ÇIKTI Süleyman Taş

Bu ürünler muz,avakado,mango ve kivi gibi tropikal meyveler.Karpuzun,kavunun üreticilerini büyük zarara uğratması bu arayışı önümüzdeki günlerde daha da hızlandıracak gibi görünüyor.

Domatesin yıllardır 2-4 lira arasında pazarda satılması da üreticileri olumsuz etkiliyor. Beş yıl önce de domatesin kilosu 2-3 lira arasındaydı, şimdi de.

Salatalık,patlıcan,biber gibi sebzelerin fiyatları uzun yıllardır aynı. Limon 2002 yılında 2 liraya satıldı dalında,şimdi 3 liraya satan “kurban kesiyor”. Sebze ve meyvelerin üretici satış fiyatları 20 yıldır aynı ama ya üretim girdilerinin fiyat artışına ne demeliyiz.

                İ   C

İşte bu olumsuzluklar üreticileri ya üretimden koparacak ya da ürün çeşitlerini değiştirmeye neden olacak. Ki zaten, çok sayıda çiftçinin toprağına yeni ürünleri dikmeye başladığını gözlemliyoruz.

Ürün çeşitliliğine giren bir çiftçiyim ben. Limon bahçesinin arasına avakado fidanları diktim ve de daha da dikeceğim. 1983 yılından beri domates,salatalık,fasulye dikimi yaptığım seraya da avakado fidanları diktim. Avakadolarımın bazıları üç yaşına girdi.

                 İ     C

Neden bazıları dedim; çünkü bazılarını verdiğim kimyasal gübreye yaktırdım. Avakado fidanı yeni dikildiği yıllarda tam gövdesine değen kimyasal gübrelerden olumsuz etkileniyor. Sakın yeni dikim avakadolara kimyasal gübreyi vermeyin. Fidanı kurutursunuz.

                İ    C

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nden bir arkadaşımın arkadaşı, 4 dönüm tarlasına avakado dikmeye karar vermiş. Domatesten para kazanmayınca; “bari avakado fidanı dikimi yapayım” diye düşünmüş. Avakado fidanı için beni aradılar. Erdemli’de avakado fidanı fiyatlarını söyleyince şaşırdılar.

Çünkü Fethiye’de fidana fiyat olarak tam 350 lira istemişler. Ki zaten 350 liradan satıyorlarmış.

                     İ    C

Erdemli’de kasım ayında 35 liradan aldığım avakado fidanın günümüzde 150 liraya kadar alıcı buluyor ama 350 henüz Erdemli ve çevresinde duyulmadı. Belki, kasım ayında bizde de 350 liraya kadar çıkar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin'de 24 bin litre gümrük kaçağı motorin ele geçirildi
Mersin'de 24 bin litre gümrük kaçağı motorin ele geçirildi
 Mersin'de 784 kök kenevir bitkisi ele geçirildi
Mersin'de 784 kök kenevir bitkisi ele geçirildi