Advert

ERDEMLİ’DE ARSA KITLIĞI BAŞLADI

Bir yanda “gelirimiz giderimizi karşılamıyor, geçimsıkıntısı çekiyoruz” diyenler, Bir yanda da, yüksek fiyatlardan arsa toplayanlar.

ERDEMLİ’DE ARSA KITLIĞI BAŞLADI
ERDEMLİ’DE ARSA KITLIĞI BAŞLADI Süleyman Taş

Ne yaman çelişki anne! Mezitli’de bir arsa spekülatörüyle konuştum. Tece ve Tömük bölgelerinden arsa aradığını ama bulamadığını söyledi ve benden yardım istedi. Tömük’te bulduğu 1800 metrekarelik bir arsayı bir milyon 700 bin liraya satın aldığını anlattı. Bu hesaba göre, arsanın dönümü Tömük’te bir milyon lira. Müthiş para!

                   İ   C

Konut fiyatları demir,çimento,plastik,ahşap,fayans, laminat ve boya gibi girdiler nedeniyle artıyor anlıyorum  da; güneşin altında duran arsanın maliyeti nasıl artıyor, anlamıyorum. Mezitli’de yolun altında arsa kalmayınca alıcıların batıya yöneldikleri, bu nedenle arsa fiyatlarının prim yaptığını söyledi bu işin ticaretini yapanlar.

                 İ    C

Tabiye Mahallesi’nin çevre yolundan en az 2 kilometre kuzeyinde bir limon bahçesinin dönümü 200 bin liradan satıldı. Vadi içinde olduğu için asla konut alanı olamayacak bir yerin dönümü 200 bin liraya satılınca şaşırdım.

                İ     C

Arsa ticaretiyle uğraşanlar, Müteahhitler, Emlakçılar ve taşınmaz ticaretiyle ilgili kişiler, ceplerine parayı koymuşlar, satın alacak arsa ve bahçe arıyorlar. Asıl soru şu; insanların ekonomileri pandemi nedeniyle iyi değilken, arsa fiyatlarının aşırı yükselmesi ve kıtlığının nedeni ne olabilir?

                   İ    C

Konuyla ilgilenenler; “arsa kalmadı. Denize sıfır zaten yoktu ama daha geri planda da arsa kalmadı. Bu nedenle, arsa kıtlığı oluyor ve alıcı sayısı da çok olduğu için fiyatları artıyor. İnşaat maliyetleri artıyor ama konut alıcısı müşteri bulunduğu için müteahhitler konut yapacakları arsaya gözlerini yumuyor ve fiyatı ne olursa olsun satın alıyorlar. Yeni arsa üretilemediği için kıtlık yaşanıyor. Bu hızla giderse, limon bahçeleri müteahhitlere geçecek ve inşaat alanı olacak.

Konut fiyatları çok yükseldi fakat bu yüksek fiyatlara alıcı olunca inşaat kazançlı. İnşaat yapacak arsa olmayınca, konut yapılamıyor. Hatta şunu da söyleyebiliriz; bugünkü arsa fiyatları yarınlara göre çok ucuz sayılır.”

                       İ        C

Yaşamın ve ekonominin gerçekleri işte böyle. Bu duruma bakınca ülkemizde ekonomik yaşam

çok çok  iyi diyebiliriz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Arı kovanlarına ilaç sıkarken zehirlenip öldü
Arı kovanlarına ilaç sıkarken zehirlenip öldü
 Şarampole düşen araçtan hafif yaralı kurtuldu
Şarampole düşen araçtan hafif yaralı kurtuldu