Advert

CİĞERLERİMİZ YANDI

Ne yazık ki son günlerde Ülkemizin pek çok farklı bölgesinde, hayatımıza güzellikler katan, bakmaktan, seyretmekten, havasını solumaktan keyif aldığımız; pek çoğumuzun unutamayacak anıları olduğu ormanlarımız yangınlar nedeni ile yok olup gidiyor; yangın söndürme çalışmalarında vatandaşlarımızın canları tehlikeye giriyor,

CİĞERLERİMİZ YANDI
CİĞERLERİMİZ YANDI Süleyman Taş

 

 Bazı vatandaşlarımızı ne yazık ki kaybediyoruz, pek çok canlı da zarar görüyor. Bu durum, vatanını seven her insanda, derin bir üzüntü ve telaşa sebep olurken, izlediğimiz görüntülere karşı bir şey yapamamanın verdiği çaresizlik toplum genelinde umutsuzluğa da neden oluyor.

Ağaçlar hem doğaya hem de insanlara pek çok faydası bulunan canlılardır. Doğanın döngüsünü sağlayan ve insanların oksijenini üreten ağaçların varlığı hepimiz için önemlidir. . Tarih boyunca insanlar su kenarlarına, tarıma elverişli olan yerlere yerleşim alanları kurmuşlar ve yaşamlarını buralarda doğa ile iç içe olarak gerçekleştirmişlerdir.

Doğa insan yaşamını etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Her insan içinde yaşadığının şartlarına göre hayatını düzenler, o çevreye göre yaşam şartlarını belirler. Bu nedenle insan doğa ile iç içedir. Herkes güzel bir doğanın içinde ve temiz hava koşullarında yaşamak ister. Bu nedenle tarih boyunca yerleşim yerleri güzel bir doğası olan ve temiz havaya sahip bölgelerde kurulmuştur. Düşünüyorum Ormanlara Bekçiler takviye yapılsa Bekçiler beklese Orman yangınlarının  önüne geçilebilir diye düşünüyorum.

Orman yangınları, “ciğerimiz yanıyor” sözünün yetmediği bir yoğunlukta. “Son dakika”lar büyük ölçüde yeni bir yerde çıkan orman yangınını ya da büyüyen yangınları haber veriyor. Böylesi felaketler iki boyutludur; yangının büyüklüğü, söndürme çalışmaları... Biri ötekinden kötü.

Evleri yanan insanlar Hayvanlar insanım diyen kişi bakamaz. Ne kadar acı bir tablo. Hayvanlara diri diri yandı. İçerisinde milyonlarca canlının olduğu ormanlık alanlar göz göre göre yok oldu.

Söndürme gayretleri yetersiz kalınca yerleşim yerlerine sıçradı. Köyler cayır cayır yandı. Köylümüz canımız ciğerimizin evleri yandı kül oldu.

Milyonlarca insan nefesini tutmuş Manavgat’taki felaketi izlerken ülkenin başka yerlerinden yangın haberleri gelmeye başladı.

Osmaniye, Alanya, Marmaris, Milas, Mersin, Bodrum yanmaya başladı. Tabii birdenbire memleketin dört bir yanında başlayan bu yangınların sabotaj olup olmadığı sorusu akıllara geldi.

Mutlaka derin bir soruşturma başlatılmalı ve bu alçaklığı yapanlar bulunmalı ve hesabı da en yüksek cezalarla kesilmeli. Bir Ağaç düşünün yemyeşil canlıdan ne farkı vardır. Yürekler nasıl dayanacak.

Yangınla mücadelede ne kadar yeterliyiz? Niye bizlerin yangın söndürme uçakları yok ?Yangın söndürme uçakları olsa idi bu kadar büyük felaketlere yol açmazdı diye düşünüyorum.

Yunanistanın bile 20 yangın söndürme uçakları var. Bizlerin niye yok ?Güzelim ormanlar yanıyor .İçindeki hayvanlar canlılar büyük acı bir tablo.

Helikopterle ne kadar müdahale edilse faydası olmadığını görüyoruz. Herkes Ellinden geleni yapıyor. Halk şişelerle sular taşıyor, canla başla insanlar bir birine kenetlenmiş durumdalar. Kendi çabalarına göre yangın söndürme bir ağaç kurtarma çabası içindeler. Elli öpülesi kadınlarımız sırtlarında sular taşıyorlar. İtfayecilerimiz canla başla mücadele içindeler.Hakları asla ödenmez. İtfayeciler gece gündüz demeden  canlarını ortaya koydular, devam ediyorlar. Şehit olanlara da Allah tan rahmet diliyorum. Herkes canını ortaya koydu. Allahım bir daha yaşatmasın. Birlik olma zamanımız. Çok insan siyasete çeviriyor. Siyaset boyutunu başka yerlerde yapın. Siyaset zamanı değil. Bu işin siyaseti olmaz .Yangın bölgesinde herkes canla başla yangın söndürme çabasına girmiş. Lüften siyaseti uzak tutun. Canlar yanıyor .Gün birlik beraberlik olma zamanı .Kenetlenme zamanı. Allah bir daha yaşatmasın. Bir an önce önlemler alınsın. Büyük geçmiş olsun, Türkiyem.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 3 günlük çiftin tartışması kanlı bitti
3 günlük çiftin tartışması kanlı bitti
Şarampole düşen kamyonetin sürücüsü hayatını kaybetti
Şarampole düşen kamyonetin sürücüsü hayatını kaybetti