Advert

KURAKLIK BARAJIN ÖNEMİNİ ANLATTI AMA ANLAYANA

Koyuncu Mahallesi’nde bulunan çeşitli bitki ve ağaçlar bir süre susuz kaldı Koyuncu Mahallesi sınırları içindeki ağaçların bazıları özel sondajla sulandığı için susuzluk çekmediler ama kanaldan sulananlar için aynı şeyi söyleyemeyiz.

KURAKLIK BARAJIN ÖNEMİNİ ANLATTI AMA ANLAYANA
KURAKLIK BARAJIN ÖNEMİNİ ANLATTI AMA ANLAYANA Süleyman Taş

Bahçeler neden susuz kaldı? Geçmiş yıllarda sulama suyuna belediyenin baktığı yıllarda olası Alata Dersi kuraklığına karşılık şu formülasyon geliştirildi.

              İ    C

Alata Mahallesi’ni sulayan Menderes Kanalı’na su vermek için 3 tane sondaj kuyusu açıldı. Koyuncu Mahallesi’ni sulayan Menderes Kanalı’nı beslemek için de geçmiş yıllarda yaptırılan halk arasında KARABORU denilen pompadan sulama suyu verilmesi planlandı.

                 İ    C

Koyuncu Mahallesi Sazlık mevkiinden suyu pompalayan bu KARABORU, suyu Alata Deresi yakınlarında kanala boşaltıyordu. Aslında bu boru daha sonra yaşanan sulama suyu sıkıntısı günlerinde Alata Mahallesi’ni de sulayan Menderes Kanalına dek uzatılmıştı.

                İ    C

Daha sonraları Alata Mahallesi’ne sondaj kuyularından sulama suyu verilince, karaborudan yalnızca Koyuncu bölgesine su verildi. Yasa gereği Erdemli Belediyesi sulama suyunu DSİ’ye devredince, bu karaborunun mülkiyeti de el değiştirdi.

                İ     C

Zaten ne olduysa bundan sonra oldu. Karaboruya su pompalayan elektrik motorunun kullandığı elektrik bedelinin ödenmediği iddia edildi.Elektrik borcu ödenmediği için DSİ pompayı çalıştırmadı. Bu nedenle Alata Deresi kuruyunca Koyuncu bölgesinin bahçeleri susuz kaldı.

                 İ    C

Eğer, uzun yıllardır yapımı yılan hikayesine dönen SORKUN BARAJI ‘ndan bahçelerimize sulama suyu gelmiş olsaydı, Koyunculu çiftçilerin bahçeleri bu susuzluğu yaşamayacaktı. Yıllardır Akdeniz’e dökülen Alata Deresi’nin suyunun yaz aylarında yaşadığımız kuraklıktan sonra önemi bir kez daha anlaşıldı.

                 İ   C

Sonunda Mersin Valiliği , sorunu çözdü ve yıllardır çalışmadığı için bakıma muhtaç duruma gelen pompa sisteminin bakımına başlandı.

                 İ    C

Koyuncu Menderes Kanalı’na sulama suyu verilmeye başlanacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 3 günlük çiftin tartışması kanlı bitti
3 günlük çiftin tartışması kanlı bitti
Şarampole düşen kamyonetin sürücüsü hayatını kaybetti
Şarampole düşen kamyonetin sürücüsü hayatını kaybetti