Advert

HARAÇ FİDANLARI DİKELİM

Akdeniz Bölge halkının en yüksek geçim kaynağı tarımcılıktandır.

HARAÇ FİDANLARI DİKELİM
HARAÇ FİDANLARI DİKELİM Süleyman Taş

Adana,Mersin ve Tarsus ‘da 1950’lerden sonra sanayileşme başlamıştır ama 1980 sonrası yeni sanayi tesisleri kurulmadığı gibi var olanlardan bazıları kapanmış bazıları da başka yerlere taşınmış olduğu için bölge halkı tarım gelirleriyle geçinmek zorundadır.

              İ    C

Narenciye bahçeleri , Seracılık, Açık tarla sebzeciliği, Açık tarla meyve bahçeciliği, Hububat, Pamuk, Mısır, Soya fasulyesi ve ayçiçeği ekim ve dikimi yaygın olarak yapılıyor ama bir de yeni geçim kaynağı olan HARAÇ ağaçları dikimi yaygınlaşıyor.

                İ   C

Sanayide kullanıldığı için fiyatı hızlı artış yapan keçiboynuzu (halkımız ona “HARAÇ” Der) fidanlarının dikimi yaygınlaşıyor.

                   İ    C

Bin bir emek ve masrafla yetiştirdiğim limonun kilosunu 2.80 ve 2.50 liradan zor sattım ama doğada hiç masraf yapmadan ve emek harcamadan bahçemizin kenarında yetişen haracın kilosunu 13 liradan sattım. Tek emek verdiğim TOPLAMA İŞÇİLİĞİ oldu ve kilosunu 13 liradan sattım. Hem de peşin paraya.

                    İ    C

İlaçlama,kimyasal gübreleme,hayvan gübresi, budama ve budanan dalları toplama işçiliği, sulama parası ve işçiliği, sakızını alma,yabani otlarıyla mücadele gibi girdi ve çalışmasını yaptığımız limon bahçelerinden elde ettiğim ürünün kilosunu 2.50 liradan satmış biri olarak kuşkusuz 13 liradan haraçlarımı satınca şaşırdım. Çünkü, haraç için bir lira bile harcama yapmamıştım.  Bahçemizin kenarında kendiliğinden çıkmış olan bir ağacımız var ve bu ağaç bize para kazandırdı.

                 İ    C

Haraç ağacının ürününü satınca elime geçen parayı görünce, haraç ağacından “utandım” birazcık. Nasıl utanmayayım ki, ben ona yıl içinde hiç para harcamadım ama o bana bir avuç para vermişti.

                İ    C

Kırsalda yeri olanlara önerim ne zeytin ne de limon bahçesi  tesis etmeye gerek yok. Dikelim haraç fidanı gelsin paracıklar. YA FİYATI 20 LİRAYA ÇIKARSA HALİMİZ NE OLACAK ?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Yol yüzünden ağabeyi ve yeğenini pompalı tüfekle öldürdü
Yol yüzünden ağabeyi ve yeğenini pompalı tüfekle öldürdü
Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü, TEKNOFEST'den 4 ödülle döndü
Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü, TEKNOFEST'den 4 ödülle döndü