Advert

EYLÜL AYI MASRAF AYIDIR

Kuzey Yarım Küre’de EYLÜL ayı, sonbaharın başlangıcı olarak kabul edilir. Sonbahar mevsimi kış mevsiminin hazırlık ayıdır bizim yaşadığımız yarım kürede.

EYLÜL AYI MASRAF AYIDIR
EYLÜL AYI MASRAF AYIDIR Süleyman Taş

Gelenektir kış aylarında  tüketilecek gıdaları stoklamak. Bu gelenek aslında ekonomik bir gelenektir.

Tarlada yetişen yaz ürünlerinden kurutulan sebze ve bazı meyveler kış aylarında tüketilirse aile bütçesine katkı yapılmış olur.

                  İ    C

Örneğin, taze fasulye kurutulursa pahalı olduğu kış günlerinde pişirilerek ekonomik yiyecek hazırlanmış olur. Bulgur kaynatma,tarhana yapma,doğadaki otları toplama kurutma,salça yapma,turşu ve zeytin kurma, çeşitli meyvelerden reçel yapma , ceviz,fındık, üzüm ve incir  kurutmak kış aylarında yenilecek  ekmeğin ununu değirmende öğütme,peynir ve çökelek ilk aklıma gelen kış hazırlıklarıdır.

                İ     C

Soğuk bölgelerde ve kırsalda kış günlerinde ısınmak için yakılacak odun ve kömürleri stoklama yine bir sonbahar ve eylül ayında yapılacak işlerdendir. Eylül ayında kış hazırlıkları yapılmazsa hem pahalıya patlar hem de aile zorluk çeker.

             İ     C

Bakmayın bizler  sahilde sıcak yerlerdeyiz. Anadolu’nun iç ve doğu bölgelerinde ve yaylalarında yaşayanlar, üşümeye başladılar bile. Bazı yaylalarda eylül sonu akşamları sobalar yanmaya başlayacak.

               İ    C

Eylül ayı öğrencileri olan aileler için bir çok yönden en çok para harcanan ay olarak literatüre girmiştir. Anaokulundan üniversiteye dek her öğrenci için mutlaka harcama yapılır. Okul araç gereçleri, kreş ve anaokulu ücreti, özel okul ücreti,servis ücreti,yemek ücreti, spor salonu,yüzme havuzu ücreti,yurt ve kiralanan ev ücreti gibi çok sayıda kalem harcama genellikle EYLÜL AYINDA yapılıyor. Bu harcamaları yapacak birikimi olanlar için kuşkusuz sorun yok ama ya yeterli birikimi olmayanlar için sıkıntılı günlerin başlangıcıdır Eylül ayı.

                İ     C

Erdemli halkı için enterdonat limon,nar ve muz gibi ürünlerini satmaya başladığı ay olduğu için eylül, bazı üreticiler iple çeker Eylül ayının gelmesini.İşte geldi bekledikleri Eylül.

AMA YİNEDE MASRAF AYIDIR EYLÜL. BU NEDENLE SEVMEM EYLÜL'Ü.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çığlık atarak balkona çıkan kadın, ikinci kattan düşerek ağır yaralandı
Çığlık atarak balkona çıkan kadın, ikinci kattan düşerek ağır yaralandı
 Mersin'de yılın ilk 8 ayında 157 bin 446 yük taşıyan araç kontrol edildi
Mersin'de yılın ilk 8 ayında 157 bin 446 yük taşıyan araç kontrol edildi