Advert

LİMON AĞAÇLARINI SÖKECEK MİYİZ?

Mayer limonun bahçede satış fiyatları limon üreticilerinin yüreğine korku saldı. Nasıl korku salmasın ki; yıllardır limonu aynı fiyattan satıyorlar.

LİMON AĞAÇLARINI SÖKECEK MİYİZ?
LİMON AĞAÇLARINI SÖKECEK MİYİZ? Süleyman Taş

Limonu aynı fiyatlardan satıyorlar ama girdilerinin fiyatı her gün artıyor. Mayer limon birinci kesim dalında 2.5 lira civarında satıldı. 10 Ağustos’ta başlayan kesim sürüyor. Mayer limonların satışı dikenli limonlardan farklı. Mayer limonun birinci kesiminin fiyatı yüksek olur. Tüccarlar,yıllardır bu uygulamayı yapıyor mayerde. Çünkü,mayerin fiyatı ilerleyen günlerde düşüyor.

               İ    C

Bu yılda benzer durum yaşanıyor. 10 ağustos’tan beri uygulanan fiyat birinci kesim fiyatı 2.5 lira civarında ama önümüzdeki günlerde ikinci kesim limon fiyatı da netleşir. Geçtiğimiz yılın fiyatıyla bu yılın mayer limon fiyatı aynı.

                    İ   C

İşte bu durumu dikkate aldığımızda; “dikenli limonu da geçen yılın fiyatlarından mı satacağız” sorusu akla geliyor. Nasıl akla gelmesin ki, masraflarımız artıyor ama satış fiyatlarımız yerinde sayıyorsa; bu işten ZARAR EDİYORUZ demektir. Zararına bir iş asla yapılamaz.

                      İ    C

1980’li yılların sonlarında ithal muz “ÇİKİTA” gelmeye başlayınca Anamur 'da yerli muz ağaçları kesilmişti. Muz üreticileri zarar ettikleri için bahçelerini söktüler ve yeni ürünlere yöneldiler.

                   İ    C

20 yıldır limonun fiyatı aynı. Yatak ve dinlenme limonun fiyatları yıl içinde değişkenlik göstermiş olsa da, dalında limonun satış fiyatı her yıl aynı. Bir limon bahçesi sahibi olarak ben geçtiğimiz yıl yaptığım satışın sonunda elime geçen parayı bu yılın bakımına harcadığım gibi, yetmedi ve cebimden ek para harcamak zorunda kaldım.

                      İ    C

Çok sayıda küçük çiftçinin durumu benim durumuma benzerdir.İlaç,gübre,budama,sulama gibi masrafları bulunmayan keçiboynuzu bile limondan çok para getiriyor. Bu durumda, keçiboynuzu dikimi yaparım hiç olmazsa, masrafım olmaz ve ürettiğim üründen para kazanırım.

                     İ    C

Eğer ki; bu yıl da 2.5 ile 3 lira aralığında satılırsa limonun kilosu, limon ağaçlarının kesimi başlayacaktır

diyebiliriz. En azından ben kesmem ama arasına keçiboynuzu fidanları dikerim. Zarar eden işi yapmaya çalışmak, iflasa sürükler çiftçiyi. İflas etmektense, işi değiştirmek daha akıllıca yoldur, öyle değil mi?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
  Mersin'deki doktor cinayetinde 'tutanak' iddiası
Mersin'deki doktor cinayetinde 'tutanak' iddiası
Mersin'de 1 kilo 173 gram esrar ele geçirildi
Mersin'de 1 kilo 173 gram esrar ele geçirildi