Advert

SONBAHAR GELDİ

Yaz mevsiminin son günlerini yaşamaya başladık. Ayların en güzeli Eylül'e girdik. Günler ilerledikçe havalar soğumaya başlayacak, yapraklar dökülecek birer birer..

SONBAHAR  GELDİ
SONBAHAR  GELDİ Süleyman Taş

 Sonbahar tüm hüznüyle çökecek içimize.  Mevsimlerin en hüzünlüsüdür sonbahar. Corona döneminde evlere kapandık. Koca bir yıl geçti derken yaz geldi. Yazın insanlar çoğu mesafeye dikkat eti. Çoğu kesim mesafeye dikkat etmeden yazın tadını çıkartılar. sahiller doldu taştı. Aşılar olundu virüs bir nebzede olsa aşı olanlardan uzak durdu. Aşı olmayanlar için durum daha kötü oldu. Aşının önemini bir kez daha anlamış olduk. Yetkililer bizlerin kötülüğünü istemezler. Aşı karşıtları çok oldu olmaya devam ediyor ama Aşı hayat kurtarır.

 Yazı güzel bir şekilde insanlar geçirdi. Virüs hayatımızda olmaya devam edecek. Bunu yenmenin tek çaresi  Aşı Maske mesafe hijyen bunlara dikkat  edersek inanıyorum el birliği ile yeneceğiz bu ileti. Okullarımız açıldı. Okulların açılması demek Güz kendini yavaş yavaş gösterecek. Ev hanımları kış hazırlıklarına başladılar.Kış için mutfak hazırlıkları listesinde nelerin olduğu, tabii ki mevsim kadar, bulunduğumuz yerin geleneklerine, iklim özelliklerine  evin ihtiyaçlarıyla hazırlığı yapacak olanın beceri düzeyine bağlıdır ama genellikle geçerli olan ve çoğunu hâlâ sürdürmekte olduğumuz bazı hazırlıklar başladı bile.

Salça, konserve, reçel, tarhana, erişte, turşu, pekmezler kurutulmuş meyve ve sebzeler,  salamura yaprak ilk anda aklıma gelenler. Kazanlarda köylerde pekmezler kaynadı. Kadınlar hazırlıklarına devam ediyorlar. Kış meyveleri ve sebzelerinin konservesini kışın sonunda, yaz meyvelerininkini yazın sonunda hazırlayabilirsiniz. Sonbahar 23 Eylülde başlayarak 21 Aralığa kadar devam eden, yazla kış arasında bir geçiş mevsimidir.

Sonbahar, kış ayının habercisidir. Bu mevsimde havalar yavaş yavaş soğuyarak, kışa hazırlık yapılması için insanları uyarır. Ağaçlar yemyeşil güzelliklerini kaybederek yapraklarını dökmeye, bitkiler sararmaya, hayvanlar kışa hazırlık yapmaya başlarlar. Sonbaharda diğer mevsimler gibi istikrarlı bir hava olmadığı için insanların çok dikkatli olması gerekir. Özelikle bağışıklığımızı korumamız güçlü tutmamız gerekir. Bağışıklık güçlendirici yiyeceklere ağırlık verilmesi gerekir. Sonbahar mevsimi yaz ile kış mevsimi arasında bir köprü gibidir.

Havaların değişik bir atmosferde seyretmesi, insan sağlığı, için tehlikeli olabilir. Bunun için çok dikkatli olmalı ve tedbirleri ihmal etmeden yerine getirmelidir. Bu mevsimde nezle, grip ve buna benzer hastalıklar çok görülmektedir.

Corona gündemde varken daha dikkatli olmamız lazım. Sabahları benim naçizane fikrim pekmez sabah iyi bir kahvaltı gerekir. Çocuklarımız okullara gidiyorlar daha bir özenti gerekiyor. Giyimde, yemede, içmede çok dikkatli olmalı, C vitaminini eksik etmemelidir.

Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerdeki A vitamini güçlü birer antioksidan. Bu besinlerin belirli ölçülerde tüketilmesi hastalıklardan korunmada önemli rol oynar. C vitamini besin kaynaklarından olan kuşburnu, hibikus, kızılcık, brokoli, karnabahar, renkli biberler, maydanoz, kivi, ıspanak, alabaş, limon, portakal, greyfurt gibi besinleri ve bunlardan yapılmış sebze sularını tüketmek vücutta birikmiş ağır metalleri ve toksin atıklarını temizleyerek virüslerle savaşır. Besin desteklerinin sindirim sistemi ve bağırsaklar için faydalı olduğunu bildiğimiz kadar bağışıklık sistemi üzerine de önemli etkisi vardır. Bu yüzden laktofermente gıdalar tüketmek önemlidir. Evde fermente edilmiş turşular özellikle pancar ve lahana turşusu, , sirkeler önemli doğal probiyotik kaynaklarındandır.

Yeterli miktarda alındığında enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudu koruyor. Soğuk sıkım zeytinyağı, avokado yağı, çörek otu yağı, hindistan cevizi yağı, balık yağları, kabuklu yemişler ve tohum yağları gibi iyi kalite olan fonksiyonel yağları beslenmenizde bulundurmanız bağışıklığınızı destekler. Ben Doktor değilim ama evde kendimizin Doktoru olmalıyız. Ne kadar kendimizi virüse karşı korursak  bu ileten bir an evvel kurtuluruz.

Sonbahar hüzün Mevsimi derler, bende diyorumki Sonbahar neşe sevinç mevsimi olsun. Sağlıklı olalım. Aşılarımızı ihmal etmeyelim. Sonbahar sağlık Huzur sevinç getirsin. Coronasız günler olsun. Yüzünüzden gülücükler yüreğinizden sevgiler eksik olmasın. Sevgiyle sağlıklı kalın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Yol yüzünden ağabeyi ve yeğenini pompalı tüfekle öldürdü
Yol yüzünden ağabeyi ve yeğenini pompalı tüfekle öldürdü
Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü, TEKNOFEST'den 4 ödülle döndü
Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü, TEKNOFEST'den 4 ödülle döndü