Advert

MAYER LİMON FİYATLARI ÜRETİCİLERİ KORKUTUYOR

Ağustos ayı ortalarında dalında 2.5 liradan kesimine başlanan mayer limonların son günlerde fiyatının daha aşağılara düşmesi, dikenli tür limon üreticilerini de endişendir meye başladı.

MAYER LİMON FİYATLARI ÜRETİCİLERİ KORKUTUYOR
MAYER LİMON FİYATLARI ÜRETİCİLERİ KORKUTUYOR Süleyman Taş

Bu yazının yazıldığı gün mayer limonun kilosu 1.5 lira civarındaydı. Eylül ayının 25’inden sonra enterdonat limonların ihracatı başlayacak. Adana Ziraat Odası Başkanının, Eylül ayı ortalarında, “Rusya’ya Adana’dan mayer limon ihracatı yapılıyor” şeklindeki açıklaması sonrası, fiyatların bahçede artış yapmaması bir limon üreticisi olarak beni de korkuttu.

             İ    C

Nasıl korkutmasın ki; eğer dikenli limon ve enterdonat limonun fiyatı mayer limon gibi düşük olursa,benim de canım yanacak. Geçen yıl ağaçların üzerindeki limonları sattığım parayı bu yılın limon üretimi için bahçeye harcadım. Yetmedi.

                İ   C

Diğer harcamalarımı başka kaynaklardan karşıladım. Eğer, 2-3 lira aralığında bu sezonun ürünlerini satacak olursam, sözcüğün tam anlamıyla ZARAR edeceğim. Tam 5 kez ilaçlama yapıldı. Kuru ve budama işçiliği ücreti verdim. Taç yaprakların kesimi için ücret ödedim.

                 İ   C

Kimyasal gübreler verdim hem de 3 kez.Demir minerali verdim hem de 3 kez. Köklendirici verdim ayda bir kez.Magnezyum ve diğer minerallerin karışımından verdim,iki kez.

                İ   C

Haftada bir kez sulama yapıldı. Sulama elektrik motorunun çalışması için elektrik parası ödedim. Yabani otların tırpanlanması ve kurutulması için para harcadım. Uçkurudan ve sakız ile mücadele etmek için gerekenler yapıldı.

Yeni fidanların dikimini yaptım.Bu saydığım bakımlar için PARA HARCADIM.Emek harcadım. Işçilik ücreti ödedim.Ve bunları karşılamak için geçen yılın satışından elde  ettiğim tüm parayı harcadığım gibi başka gelirlerimden de para harcadım.

                 İ   C

Eğer ki, limonu bu sezon 3 lira civarında satarsam, bu çiftçilikten ZARAR edeceğimi şimdiden ilan ediyorum.Sanırım, çok sayıda limon üreticisi benim gibi zarar edeceğini düşünüyordur.İlaç, Işçilik, Gübre, Elektrik enerjisi gibi girdilerin artması karşısında limon fiyatlarının yerinde sayması, kabul edilemez.

               İ   C

Umarım, dikenli limon için zarar etmeyeceğimiz fiyatlandırma gerçekleşir de yüzümüz güler…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
  Mersin'deki doktor cinayetinde 'tutanak' iddiası
Mersin'deki doktor cinayetinde 'tutanak' iddiası
Mersin'de 1 kilo 173 gram esrar ele geçirildi
Mersin'de 1 kilo 173 gram esrar ele geçirildi