Advert

'Kadınlar futboldan anlamaz' algısını yenmek için sahaya çıktılar

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi çalışanlarının geçtiğimiz yıl ilkini düzenlediği 'Geleneksel Futbol Turnuvası’nda bu yıl kadın çalışanlar da yerini aldı. Turnuvanın açılış karşılaşmasını gerçekleştiren kadınlar, 'kadınlar futboldan anlamaz' algısını yıkmak için halı sahanın tozunu attırdı.

 'Kadınlar futboldan anlamaz' algısını yenmek için sahaya çıktılar
 'Kadınlar futboldan anlamaz' algısını yenmek için sahaya çıktılar   Süleyman Taş


 Mersin'de belediye çalışanı kadınlar, 'kadınlar futboldan anlamaz' algısını yıkmak ve kadınların haberlerde şiddetle değil başarılarıyla anılması için farkındalık oluşturmak adına katıldıkları turnuvada, halı sahanın tozunu attırdı.   
   
  Mesai sonrası antrenman yapıyorlar 
  Mezitli ilçesindeki bir halı sahada gerçekleşen ilk maçın açılış vuruşunu Büyükşehir  Belediyesi Genel Sekreter Vekili Olcay Tok yaptı. Ulaşım Dairesi Başkanlığında çalışan  kadın personelin oluşturduğu 'Hanedan, Bordo Bereliler, Kaplanlar ve Ateş Böcekleri'  takımları, sahada ter döktü. Birçoğunun futbol deneyimi olmamasına rağmen bazı toplumsal algıları yıkmak için işe koyulan kadınların bir diğer amacı da kadına yönelik şiddetin son bulması adına farkındalık oluşturmak oldu. Hafta içi mesai sonrası ve hafta sonu bir araya gelen kadınlar,  maç için ısınıyor, antrenman yapıyor. 
   
  "Kadınların da başarabileceğini göstereceğiz" 
  Ulaşım Dairesinde görevli ve Hanedan takımının kaptanı Elif Kestek, kadınların futboldan anlamadığına yönelik algıyı yıkmak için  yola çıktıklarını belirten Kestek, "Kadınların başarabileceğine sonsuz kere inanıyorum.  Bugün bunu bir kez daha burada gösterdik. Arkadaşlarımızın özgüvenini ortaya çıkarmak  istedik. Onun için böyle bir girişimde bulunduk. Arkadaşlarımız da çok memnunlar. Onların  memnuniyeti de bu konuda doğru düşündüğümüzü ortaya koydu. Hepimiz çok mutluyuz  ve çok heyecanlıyız” dedi. Çevresindeki tepkileri de paylaşan Kestek, “Herkes önce çok şaşırdı. ‘Siz mi  oynuyorsunuz, kadınlar mı oynuyor?’ gibi sorular sordular. Çünkü toplumumuzda futbolu  sadece erkekler oynar gibi bir algı var maalesef. ‘Kadınlar da bunu başarabilir’ dedik ve  bunu bugün göstereceğiz” ifadelerine yer verdi. 
   
  "Kadınların haberlerde çok daha güzel şekilde anılmasını temenni ediyoruz" 
  Kestek, 'kadına yönelik şiddete son' sloganıyla sahaya çıktıklarını ve kadınların haberlerde şiddet ve taciz yerine daha güzel haberlerle yer almasını istediklerini  söyleyerek, “Bu turnuvayı aslında kadına yönelik şiddete son verilmesi noktasında  farkındalık oluşturmak amacıyla düzenledik. Bu turnuvanın kadına yönelik şiddeti  azaltmasını, kadınların ekranda, basında, haberlerde çok daha güzel şekilde anılmasını  temenni ediyoruz” diye konuştu. 
   
  “En zor görev olan anneliği yaptıktan sonra bu bizim için çok kolay” 
  Otobüs şoförü Sultan Yıldırım da turnuvaya 'Bordo Bereliler' takımının oyuncusu olarak  katıldı. 'Kadın futboldan anlamaz' algısına karşı olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Kadınlar  en zor görev olan anneliği yaptıktan sonra otobüsü, uçağı sürdükten sonra bu bizim için  çok kolay” dedi. Yıldırım, çevresinden gelen tepkileri de, “Tepkiler çok güzel. Zaten biz  otobüs şoförü olduğumuz için bir de futbola girince ‘Siz zaten yaparsınız. Otobüsü  kullandıktan sonra futbol oynaması sizin için çok basit’ diyorlar. Çok güzel tepkiler  alıyoruz” şeklinde konuştu. 
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
  Mersin'deki doktor cinayetinde 'tutanak' iddiası
Mersin'deki doktor cinayetinde 'tutanak' iddiası
Mersin'de 1 kilo 173 gram esrar ele geçirildi
Mersin'de 1 kilo 173 gram esrar ele geçirildi