Advert

HAYATIMIZDA SAĞLIĞIMIZIN ÖNEMİ

Sağlığımız varlığımızın temeli. Hayata ilişkin her şey onunla başlayıp onunla bitiyor. O yoksa, azsa, sorunluysa hiçbir şeyin tadı tuzu kalmıyor.

HAYATIMIZDA SAĞLIĞIMIZIN ÖNEMİ
HAYATIMIZDA SAĞLIĞIMIZIN ÖNEMİ Süleyman Taş

Beslenmek, sağlıklı, güzel, keyifli sofralarda güzel şeyler yiyip içmek, sağlığımızı geliştiren, ayakta tutan, güçlendirip koruyan temel direklerden biri. Yeterli, dengeli, çeşitli beslenmeyen çocuklar büyüyüp gelişemiyor. Sık hastalanıp geç iyileşiyor. Okul başarıları düşük, bedenleri güçsüz, ruhları güvensiz oluyor.
Yanlış beslenen yaşlılar ise kötü yaşayıp kötü yaşlanıyor. İşte bu nedenle herkesin ama herkesin beslenme konusunda bilgilenmesi, beslenmesine özen göstermesi lazım.
Sağlık çok önemli. Kendimden o kadar emin adımlarla yürüyordum. Okul yolunda vasıtaya yetişeceğim diye koştum  yokuştan çok hızlı kaydım. Sonuç ayak kırılması ve alçıya aldılar. Ben bir kez daha anladım ayağımız ellerimiz sağlımızın önemini şimdi ayağımın üzerine basamıyorum. Bende önceki gibi koşmak istiyorum yürümek istiyorum ama olmuyor. Çaresiz insanları daha iyi anlıyorsun.
Zor bir süreç sağlıktan başka hiç bir şey yokmuş önemli olan. Kırık ayaklarda Doktorun yasakladığı sigara kullanmayın. Ben hayatımda sigara hiç kullanmadım. Sigara kullanıyorsanız sağlığınız için yavaş yavaş bırakın. Her hastalığı tetikliyor.
Bir tarafta corona hastalığı devam ediyor bir tarafta grip vakaları almış başını gidiyor. Virüsün tek çaresi Aşı olmaktan geçiyor.Aşı karşıtlı insanlara çok kızıyorum. Kendi canını hiçe sayıyorsunuz başkalarının canınıda aynı şekilde tehlikeye atıyorlar.
Temaslı insanların insan içerisinde gezmeleri  veballeri kendilerine. Bu mevsimlerde grip vakaları artış göstermiş durumda. Havaların soğumasına az bir zaman kaldı. Kendimizin Doktoru olmalıyız.
Bu havalarda kele paçayı eksik etmeyelim. Bol C vitaminleri tabiki doğal olanları Balık Meyve düzenli dengeli beslendiğimiz zaman  bir nebze hastalıklara karı kendimizi koruyabiliriz.
Yaşlı insanların beslenmesi çok önemli . Yaşlılık sebebiyle ortaya çıkan hastalıkların geciktirilmesi, önlenmesi ve tedavi edilmesi için beslenme oldukça önemli olmaktadır. Beslenmenin dengeli ve yeterli olması gerekir. Dengeli ve yeterli bir beslenme hem sıkıntılardan korunmak hem de fonksiyonel fiziksel durumların sürdürülmesinde yardımcı olmaktadır. Yaşlılık döneminde hastalıklar, kırıklara bağlı olarak sakatlıklar ve enerji ihtiyacı artmaktadır. Yaşlılık döneminde enerji ihtiyacı için yetersiz beslenme daha çok soruna yol açabilir ve kronik beslenme yetersizliğine sebep olur. Dolayısıyla yetersiz beslenme sonucunda kronik hastalıklar ve bu hastalıkların sonucunda da ölümler ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden yaşlılık döneminde dengeli ve düzenli beslenme çok önemlidir.
Yaşlılık dönemindeki yaşlıların beslenmesi, yaşlanma sürecinde kişide meydana gelen kronik hastalıklardan, fiziksel ekonomik psikolojik durumlardan etkilenmektedir. Bu yüzden yaşlılık döneminde beslenmenin uygun bir şekilde planlanması önemlidir. Her yaşlının kendi durumuna göre tespit edilip kişilere özgü olarak bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Aynı zamanda bu dönemde yaşlıların düzenli olarak fiziksel aktivite yapması gerekir. Ayrıca zararlı olan sigara gibi maddelerinden korunma önlemleri alınmalıdır. Yaşlılarda beslenme alışkanlıklarının dengeli ve düzenli planlanması gerekir.
Yaşla birlikte en çok ortaya çıkan hastalıklar kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker ve böbrek hastalığı gibi kronik hastalıklardır. Dolayısıyla eğer bu hastalıklar varsa buna göre özel diyetler uygulanmalıdır. Sağlıklı bir yaşlanma sürecini yaşayabilmek için beslenmenin düzenli ve dengeli olması, fiziksel aktivitelerin yapılması ve zararlı alışkanlıklardan kaçınılması oldukça önemlidir. Kendimizin Doktoru olmalıyız, sağlıklı biçimde yaşamayı öğrenmeliyiz. Sağlık  herşeyden önce geliyor.
Hayatınızda kele paça limon Balık vitaminli doğal yiyecekler eksik olmasın. Sağlıklı Huzurlu Mutlu yarınlarınız olsun. Yüzünüzden gülücükler yüreğinizden sevgiler eksik olmasın.
SEVĞİYLE  SAĞLIKLI KALIN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
  Mersin'deki doktor cinayetinde 'tutanak' iddiası
Mersin'deki doktor cinayetinde 'tutanak' iddiası
Mersin'de 1 kilo 173 gram esrar ele geçirildi
Mersin'de 1 kilo 173 gram esrar ele geçirildi