Advert

OurForestsAren’tFuel (Ormanlarımız Yakıt Değildir!)

Toroslarda Ardıç katliamı ile ilgili makalemi yazdıktan sonra bu konunun küresel çapta bir çevre sorunu olduğunu gördüm.

OurForestsAren’tFuel (Ormanlarımız Yakıt Değildir!)
OurForestsAren’tFuel (Ormanlarımız Yakıt Değildir!) Süleyman Taş

 Küresel tedarik zincirlerinin bir parçası da biyoyakıt santrallerinin yakıtı olarak orman alanlarının kullanılmasıdır. Batı ve Asya ülkelerinde kurulan biyoyakıt santralleri de küresel tedarik zincirleri kapsamında orman alanlarından beslendiği görülmektedir. Pandemi ile birlikte geçici olarak kırılan tedarik zincirleri orman alanlarına ulaşımı engellediği de görülmektedir. Türkiye’deki biyo yakıt santralleri, kırılan küresel tedarik zincirleri ile birlikte gözlerini bizim ormanlara (Ardıça) mı diktiler?

Paris iklim anlaşmasına imza atan en son ülke de biz olduk.  2050 karbon nötr hedefine ulaşılabilmesi için ilk yapılması gerekenlerin başında, biyo yakıt santrallerinin yakmak için orman ağaçlarının kullanılması derhal yasaklanmalıdır.  

OurForestsAren’tFuel (Ormanlarımız Yakıt Değildir!)

Enerji şirketleri elektrik üretmek için ağaçları yaktığında; iklim değişikliğine neden olan karbondioksit emisyonlarının artması, ekosistemlerin harap olması ve vahşi yaşamın yerinden edilmesiyle sonuçlanmaktadır. Orman biyokütlesinin yakılması karbon kirliliğini artırır.Birim enerji başına biyokütle, kömürden daha yüksek emisyonlara neden olur.Oysa  “Ormanlar”, iklim değişikliğiyle mücadele için en iyi araçlarımızdan ve etkilerine karşı en iyi savunmalarımızdan biridir. Ormanlar, yaşam kalitemizi ve refahımızı artıran en önemli unsurlardan biridir.

Türkiye biyo çeşitliği ve doğal ormanlarıyla ön plana çıkan bir ülkedir ve bu yüzden de bal üretiminde Çin’den sonra ikinci sıradır. Türkiye’de bal üretiminde en önemli 5 il sırasıyla; Muğla, Ordu, Adana, Aydın ve Mersin’dir. Orman yangınları ile birlikte Muğla’da binlerce kovan yandı ve şimdi ise ardıç kesimleri ile birlikte, Türkiye’de bal üretimi önemli bir darbe daha yiyecek. Biz buna biyoyakıt santrallerinin yarattığı olumsuz dışsallık diyoruz. Yaratılan kayıp tabiiki yalnızca bal üretimi olmayacak.Bio çeşitlilik ve doğal orman alanlarımız giderek azalacak, küresel iklim değişliği ile mücdelede önemli bir mevzi kaybedilecek. Sel, kuraklık vb. afet sayısının da daha fazla artmasına neden olacaktır. Elektrik için odun yakmak ormanları bozar ve vahşi yaşamı tehdit eder.

Bilim insanları yıllardır, elektrik üretmek için ağaçların yakılmasının, iklim değişikliğini kömür ve diğer fosil yakıtlarla aynı şekilde kötüleştirdiği konusunda uyarılar yapıyorlar. Odun daha az enerji yoğun bir yakıt olduğundan, biyokütle yakan tesisler aynı miktarda elektrik üretmek için bacalarından kömürden daha fazla CO2 yayar.

Son olarak, biyokütle endüstrisinin odun tedarik uygulamaları sürdürülemezdir ve ormanların bozulmasına katkıda bulunacaktır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrencilere trafik eğitim verildi
Öğrencilere trafik eğitim verildi
 Krem kutusundan uyuşturucu hap çıktı
Krem kutusundan uyuşturucu hap çıktı