Advert

ZAMLARA ALIŞMALIYIZ

2021 yılı içinde en sıkıntılı ayların ilkbaharda mart ve nisan,son bahar ve kışın ise kasım aralık olacağını ekonomistler yılın en başında uyardılar.

ZAMLARA ALIŞMALIYIZ
ZAMLARA ALIŞMALIYIZ Süleyman Taş

Mart ve nisan aylarında Merkez Bankası Başkanının ansızın görevden alınmasıyla başlayan doviz artışı ve zamlar, yaz aylarında biraz unutulur gibi olmuştu ki güz mevsimi geldi. Kasım ve aralık kış hazırlıklarının yapıldığı aylardır ama ekonomik göstergelerin pandemi ve dünyadaki emtia fiyatlarının artışları nedeniyle ürünlerin fiyatlarının artışının sürdüğü günler olarak yaşanıyor.

                          İ    C

Bozulan ekonomik dengeler dünyada çok sayıda ülkeyi etkiliyor. Doğalgaz,petrol ve elektrik  fiyatlarının tüm dünyada artması diğer sektörleri de etkiliyor.

                        İ   C

Bizim gibi enerjide dışa bağımlı olan ülkeler bu zamlardan çift yönlü etkileniyor. birincisi; Bu ürünlerin yerinde yaşanan fiyat artışlarından, İkincisi de; ithalatı döviz ile yaptığımız için döviz artışlarının yaptığı etki.Örneğin;Brent petrolün varili 80 dolardan 84 dolara çıktığında, 4 dolar sabit fiyatı nedeniyle artış yaşıyor ama bu yetmiyor.Doların ülkemiz parası karşısında değer kazanmasıyla petrolün fiyatı zamlanıyor. Böylece tüketiciler iki zamdan da payını alıyor.

                         İ   C

Ekonomik yapımızı İTHALAT  üzerine kurduğumuz için hem yerindeki fiyat artışından hem de döviz artışından etkilenen tüketiciler sıkıntı çekiyorlar.Anlamlı bir söz var; "Bir ormanda yangın varsa ormanda yaşayan tüm canlılar bu yangından az ya da çok etkilenir."

                       İ   C

Hem emtia fiyat artışı hem de ithalatı yaptığımız döviz artışından tüm insanlarımız doğrudan etkileniyor.Bunlara bir de üretimi bıraktığımız ve üreten ülkelerden satın alıcı olduğumuz gerçeğini eklediğimizde "yemede yanında yat" oluyor.

                            İ   C

Örneğin,tarlalarımız boş ama biz buğday ekimi yapamıyoruz. Arpa ve buğdayın bir bölümünü başka ülkelerden satın alıyoruz.Bunun yanında yetiştirdiğimiz ürünlerin fiyatlarının düşüklüğü nedeniyle ya satamıyoruz ya da sattığımızdan para kazanamıyoruz.Örneğin; enterdonat ve mayer limonu yetiştirdik ama satamadığımız için elimizde kaldı.

                              İ    C

Deniliyor ki; "bir karış toprağı boş bırakmadan üretin". Tamam,üreten de satamıyor.

Satamadığı için eline yaptığı masrafları karşılayacak para geçmiyor. Bu nedenle borçlu kalınca, üretimden kopuyor. Ve bir tüketici oluyor.Önümüzdeki günlerde zam furyası sürecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Kayalıklarda mahsur kalan 3 oğlak ile 1 keçiyi AKUT kurtardı
Kayalıklarda mahsur kalan 3 oğlak ile 1 keçiyi AKUT kurtardı
 Mersin'de uyuşturucu operasyonu 18 gözaltı
Mersin'de uyuşturucu operasyonu 18 gözaltı