Advert

ZAMLARA İLAÇ BULUNMALIDIR

Global piyasalarda emtia,petrol ve doğalgaz fiyatları artıyor. Bu artışı ülkelerin hükümetleri halkına yansıtıyor kuşkusuz.

ZAMLARA İLAÇ BULUNMALIDIR
ZAMLARA İLAÇ BULUNMALIDIR Süleyman Taş

Dünyada fiyatı artmayan ürün neredeyse yok. Bazı ürünlerin fiyatları artmasına karşın bulunmuyor. Örneğin,otomobillerin beyni olan çip kıtlığı sektörün ciddi sorunu olarak gündemde. Bazı otomobil markaları üretimine ara verdi çip bulamadığı için. Lojistik sorunu fiyat artışlarına neden oluyor. Navlun ücretlerinde pandemi öncesine göre yüksek oranda zamlar yapılmasına karşın gemi bulunmuyor.

                      İ   C

Ürünler, üretim yerlerinden tüketim yerlerine  istenilen sürede girmeyince pazarda  kıtlık ve fiyat artışları yaşanıyor. Lojistik sorunu şirketlerin en büyük sorunu. Madenlerin fiyatlarında  artış, hem de navlun kirası artışı olunca bu madenlerden üretilen ürünlerin fiyatlarında belirgin artış oluyor.

                          İ   C

Demir,çimento,yapı kimyasalları,plastik,alüminyum,bakır ve çinko fiyatlarında yüksek oranda artışlar oldu.Doğalgaz ve petrol fiyat artışları ise üretimi etkiledi ve sanayide fiyatları tırmandırdı.Petrol ürünlerinin dünyada artması ise lojistik giderlerini artırdırdığı için gıda fiyatlarında artışlar oluyor.

                        İ    C

Türkiye'de sebze ve meyve taşımacılığı karayolu taşıtları olan TIR ve kamyonlarla yapılıyor. Bu taşıma araçlarının yakıtına yüzde 50 ye yakın zam geldi. Taşıma kiraları kentlere giden sebze ve meyvelerin fiyatına yansıtılıyor. Böylece fiyatları zamlanıyor.

                     İ   C

Zamlardan kaçışımız yok!Zamlarla yaşamak için gelirimizin artması gerekiyor ki, ayakta kalalım. Örneğin, ben enterdonat limonu, narlarımı satamadım.Hem fiyatı düşük hem de alıcı yok. Geçen yıl 4 liradan sattığım enterdonat limonu bu yıl bir liraya bile alıcısı olmadığı için dalında kaldı. Benim reel gelirim geçen yıla göre düştü. Çünkü ürünümü geçen yıl sattım ama bu yıl satamadım. Şimdi benim bütçem nasıl karşılayacak zamları? Benzer durum başkaları için de geçerli.

                   İ   C

Hükümetimizin en başta en dar gelirlilerden başlayarakbreel gelirlerini artıracak ekonomik paketleri uygulaması gerekir.Pandemi günlerinde insanlar, dükkanlar kapalı olduğu için alışveriş yapamadı. O günlerde,hükümetin yardımlarını aldı yoksullar. Pandemi günlerinde dükkanlar kapalıydı alamadılar ama şimdi açık zamlardan alamıyorlar.Bir insanın gıdası için gerekli olan herşeyin fiyatında bir yıl öncesine göre en az resmi açıklamalara göre bile yüzde 30-40 artış oldu.

                     İ   C

İnsanların reel geliri aynı oranda artış yapmadığı için alamaz oldular. İşte tam da burada devreye hükümetin emeklilerin aylıklarına,asgari ücretlinin ücretine,memurun aylığına zam yapması gerekir ki insanlar alış verişini rahatlıkla yapsınlar.

                     İ    C

Zam yapılıyorsa, aylık ve günlük gelirlere de artışlar yapılmaldır. İnsanların parası olmadığı için ürün alamıyor. Ürün alamadığı için fabrika ürünlerini satamıyor. Ekonominin çarkının dönmesi için alışverişin mutlak olarak yapılması gerekir. Şimdi dar gelirli sıkıntı yaşıyor ama yarın sanayici satış yapamadığı için sıkıntıya düşecek.

                       İ   C

SONUÇ;HÜKÜMETİMİZ KIŞ İYİCE BASTIRMADAN DAR GELİRLİ İNSANLARA YAPACAĞI YARDIM PROGRAMINI OLUŞTURMALI VE UYGULAMALIDIR. BAZI AVRUPA ÜLKELERİ UYGULAYACAKLARI YARDIM PAKETLERİNİ AÇIKLADI. Kİ, BİZİM GELİRİMİZ AVRUPALILAR KADAR ÇOK OLMADIĞI İÇİN İNSANLARIMIZ DAHA ÇOK SIKINTI ÇEKİYORLAR.HEMEN YARDIMLAR YAPILMAYA BAŞLANMALIDIR.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Freni patlayan halk otobüsü şoförü konuştu 'O an 15 kişinin canını düşündüm'
Freni patlayan halk otobüsü şoförü konuştu 'O an 15 kişinin canını düşündüm'
 Mersin Limanında 6 kilo 750 gram kokain ele geçirildi
Mersin Limanında 6 kilo 750 gram kokain ele geçirildi