Advert

KREDİ KARTLI VE VERESİYE SATIŞLAR BİTİYOR

Avrupa ülkelerinde veresiye satışlar olmadığı gibi bazı ülkelerde, halkın cebinde bizim insanların cüzdanında üç beş tane bulunan kredi kartları da yok.

KREDİ KARTLI VE VERESİYE SATIŞLAR BİTİYOR
KREDİ KARTLI VE VERESİYE SATIŞLAR BİTİYOR Süleyman Taş

Yasalarımıza göre “vadesiz olan” yani bankaya verildiğinde karşılığının alınması gereken çek yapraklarıyla, uzun vadeli alışverişler yapılıyor, ülkemizde.Avrupa ülkelerinde çek yaprağının üzerinde yazılı olan tarih beklenilmez, çek yaprağı bankaya verilir ve karşılığı nakit olarak alınır. Daha iyi anlaşılması için şöyle yazayım; çek yaprağı yazıldığı gün bankadan ödemenin yapılması için kullanılıyor.

Yine Avrupa  ülkelerinde yaygın olmayan VERESİYE ürün alma, bizde ticaretin omurgasını oluşturuyor. Örneğin, Konyalı gömlek toptancısı Erdemli’de bir konfeksiyoncuya sezon başında mevsimlik onlarca gömlek veriyordu ve karşılığında çek ya da senet alıyordu. Çek ve senetlerin üzerinde en az 3-6 ay sonrasına tarih yazılı oluyordu.

              İ    C

Dikkat ederseniz  sözcüklerimi “geçmiş zaman”olarak yazdım. “Veriyor - du,alıyor - du” dedim. Artık, bu uygulama tarihe karışıyor. Üreticler artan akrilik,yün,iplik,boya ve diğer girdilerin fiyatlarını anlık kur üzerinden aldıkları için satışlarını 3-6 ay vadeli yapınca bırakın para kazanmayı zarar ediyorlar.

              İ    C

Çok sektörde toptancılar son günlerde önce para sonra ürün teslimi yoluna başvurmaya başladılar. Toptancıdan peşin paraya ürünü satın alan perakendeci , açık hesap ya da kredi kartıyla satış yaptığında da zarar ediyor.

Bankalar kredi kartının ödemesini 45 gün sonra yapıyorlar. Eğer, müşteri ertesi gün kredili satışının karşılığı olan parasını nakit olarak almak isterse, bankaya yüksek komisyon ödüyor.Bugün satılan ürünün parasını 45 gün sonra almak, günümüzde saat başı fiyat değişikliği olması nedeniyle, kazançlı ticaret olmaktan çıktı artık.

               İ    C

Dünyada emtia ve ürünlerin fiyatlarında artışlar oluyor. Fiyat artışına  karşın bazı emtia ve ürünleri bulmak ve satın almak öyle kolay olmuyor. Örneğin, parayla çip bulamadığı için otomobil üretemiyor bazı markalar.Reçine fiyatlarının artması nedeniyle bazı tür boyalar piyasada bulunmuyor.

 Eczanelerde 645 ilacın bulunmadığını açıkladı yetkililer. Tarımda kullanılan gübreye sık sık zam gelmesine karşın, bayiler gününde istedikleri çeşit gübreyi alamıyorlar.Pandemi sonrası yaşanan bu KITLIK nedeniyle, ticatetin alışık seyri değişiyor. Emtia ve ürünlerin enflasyon ve kur artışları nedeniyle fiyatlarının anlık artması en çok versiye satış yapanları etkilediği Için yavaş yavaş vadeli satış bırakılıyor.

              İ    C

Şimdi sırada kredi kartıyla yapılan satışların bırakılması var. Küçük esnafın sermayesini kredi kartlı satışlar eritiyor.Sermayesi olan ticaret yapabileceği, nakit parası olan tüketicinin de  ürünü satın alabileceği günlere doğru yaklaşıyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Kayalıklarda mahsur kalan 3 oğlak ile 1 keçiyi AKUT kurtardı
Kayalıklarda mahsur kalan 3 oğlak ile 1 keçiyi AKUT kurtardı
 Mersin'de uyuşturucu operasyonu 18 gözaltı
Mersin'de uyuşturucu operasyonu 18 gözaltı