Advert

AK ÇUVALDA BULGUR VARDI

“Tahtalıkta galbır var (a gızım haçcanım)Ak çuvalda bulgur var (al da gel alda gel) Oğlan girdi bahçaya (a gızım haçcanım) Yağlığında lokum var (al da gel al da gel)

AK ÇUVALDA BULGUR VARDI
AK ÇUVALDA BULGUR VARDI Süleyman Taş

Hanay evin pardısı ardıçtan mı çamdan mı(bakta gel bakta gel) Gapıları açmeyor  (a gızım haçcacnım) Cavır anan evde mi  (gaç da gel gaç da gel).”Burdur  yöresinden olan bu türkünün sözleri işte böyle…

Yazıya başlık yaptığım dize aslında;”Ak çuvalda Bulgur var” şeklinde ama artık günümüzde evlerimizde çuvalda bulgur kalmadığı için “AK ÇUVALDA BULGUR VARDI” diye değiştirdim.

             İ    C

Yörükler ve kırsalda yaşayan insanlar, güz  aylarında bulgurluk buğdayı kazanla kaynatır, serer kurutur ve değirmende öğütür kışlık bulgurunu toplu olarak hazırlardı. Annem her yıl en az 70 kilo bulgur hazırlardı. O yıllarda günümüzde olduğu gibi gıdalar hazır alınmaz emekle hazırlanırdı.

              İ   C

Şimdi 70 kilo bulguru lokantacılar bile toplu olarak alamıyor. Ancak, çiğ köfteciler toplu alım yapıyordur. İnsanların marketten gıda maddelerini alması ve  üretmekten kaçınması neyi beraberinde getirdi, biliyor musunuz? Gıda fiyatlarından ANINDA ETKİLENMEYİ.

               İ    C

İstanbul’un en ucuz peyniri Mısır Çarşı’nın batısında bulunan dükkanlarda satılıyor. Satıcılarda en ucuz beyaz peynir 44, en ucuz taze kaşar peyniri ise 60 liraya satılıyordu.Taze kaşar peyiniri 60 lira diye bazı müşterilerin almadıklarına tanık oldum.

               İ   C

Türkiye’de buğday fiyatlarının gelecek günlerde hızlı artış yapmasını bekliyor, sektörde ticaret yapanlar. Un fiyatları 12-15 lira arasında satılacak beklentisini seslendirenler var.

                  İ    C

Buğdayın zamlanması demek, buğdaydan yapılan tüm  ürünlerin fiyatının artması demektir. Bu nedenle, tarlasından buğdayını yetiştirenler dışında diğer tüketicilerin daha yüksek fiyatlardan ekmek,bulgur ve makarna alacakları garanti.

              İ    C

Buğday "yokluğu" ya da "kıtlığı" tüm diğer gıdaların yokluk ya da kıtlığının “anasıdır”. Fiyatının artışı eğer beklenilen düzeyde olursa, işimiz zor. Avustralya’da yağmur  buğday tarlalarına zarar verdi, Rusya, buğday ihracatına ton başına 38.1 dolar gümrük vergisi uyguluyor, ABD ve Kanada istekleri karşılamakta zorluk çekiyor.

              İ    C

SONUÇ;EKONOMİK GÜCÜNÜZE GÖRE BUĞDAYINIZI AK ÇUVALA DOLDURMANIZI ÖNERİRİM.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Kayalıklarda mahsur kalan 3 oğlak ile 1 keçiyi AKUT kurtardı
Kayalıklarda mahsur kalan 3 oğlak ile 1 keçiyi AKUT kurtardı
 Mersin'de uyuşturucu operasyonu 18 gözaltı
Mersin'de uyuşturucu operasyonu 18 gözaltı