Advert

BABAM ŞEKERİ 50 KİLOLUK ÇUVALDA ALIRDI

Nereden nereye geldi Türkiye .Nereden nereye geldi insanlarımızın geliri. Nerden nereye geldi işsizlik.

BABAM ŞEKERİ 50 KİLOLUK ÇUVALDA ALIRDI
BABAM ŞEKERİ 50 KİLOLUK ÇUVALDA ALIRDI Süleyman Taş

Nereden nereye geldi otomobil sayısı.Nereden nereye geldi fırın ekmeği yiyen insan sayısı. Nereden nereye geldi marketten gıda alışverişi. Buna benzer örnekleri çoğalta biliriz ama gerek yok.

            İ   C

Günümüzde evlere bir ya da iki kiloluk alınan buğday unu, 1970’lerde en az 70 killoluk “kile”denilen çuvaldaki buğdayın değirmende öğütülmesi sonrası eve getirilirdi.Her evde en az bir yıl yetecek kadar buğday ve bulgur buğdayı mutlaka bulunurdu. Buğday yetiştirmeyen, yetiştirenlerden yıllık yiyeceği kadar buğdayı satın alır, evine stoklardı.Evlerde dokuma buğday ve un çuvalları vardı. Fırın ekmeği,yalnızca sabah kahvaltılarında yenilir, diğer öğünlerde yufka ekmek ya da bazlama yenilirdi.

                   İ    C

Köylerden sahile dönmeden önce buğday kaynatılır, kurutulur ve Erdemli’ye göçünce bulgur değirmende öğütülürdü. Yıllık tüketilecek bulgur marketten asla satın alınmazdı. Şimdiki gibi bal üretimi yaygın olmadığı için köylerde üzüm bağları vardı ve pekmez mutlaka yapılırdı. Komşular, yaptıkları pekmezin tadına baktırılır, onların; “çok koyu olmuş,bizim pekmez cıvık oldu”” demesinden mutluluk alınırdı.Bal, şimdiki gibi 850 gramlık şişede alınmaz, 28 kiloluk  tenekede alınırdı. Aile bireyleri, şimdiki gibi bıçağın ucuyla ekmeğe bal sürmez, ekmeği tabağa bandırır aşağıya akıta akıta yerdi.

                 İ    C

Evlere toz şeker mutlaka 50 kiloluk beyaz çuval ile alınırdı. Çünkü,o yıllarda insanlar biribirinin evine sık sık gittiği için çok çay tüketimi olurdu. 5 kilo çay şekeri alınmazdı. Çünkü çabuk tükendiği için   “daha geçen gün aldım ne zaman bitti şeker” tartışması olurdu ailede. Babam, tüketimimiz için şekeri mutlaka 50 kiloluk çuvalda alırdı.

                 İ    C

Peyniri marketten alanlara “fakir” derlerdi.Çünkü, kadınlar besledikleri inek ve keçilerden yıllık peynirlerini kendileri yaparlardı. İneği olmayanlar da yaptırırdı kışlık peynirini.O denli çok peynir yapılırdı ki; Erdemli Belediye Başkanı şimdi kullanılan soğuk hava deposunu halkın, yaptığı ve satın aldığı peynirleri korumak için yaptırmak zorunda kalmıştı. 70’li yıllarda Erdemli bakkallarında şimdiki suyun içinde satılan beyaz peynir az satılırdı. Çünkü insanlarımız,tam yağlı deri ve bidon keçi peyniri yerdi.

                   İ    C

Yoğurt “helkelerde” kova kova bulunurdu. İneği olmayanlara komşuları yogurt,ayran ve süt verir, asla parasını almazdı. Bakkalarda yoğurt “helkeden”  kepçeyle naylon torbaya doldurularak satılırdı. İnsanlar, çok yogurt yerdi. Şimdikiler süttozu.Nerden nereye geldi Türkiye. Nerden nereye geldi ekonomik gücümüz. Nereden nereye geldi satın alma gücümüz. Varın gerisini siz düşünün gayrı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Kayalıklarda mahsur kalan 3 oğlak ile 1 keçiyi AKUT kurtardı
Kayalıklarda mahsur kalan 3 oğlak ile 1 keçiyi AKUT kurtardı
 Mersin'de uyuşturucu operasyonu 18 gözaltı
Mersin'de uyuşturucu operasyonu 18 gözaltı