Advert

SATIN ALMA GÜCÜMÜZ 40 YILDIR DÜŞÜYOR

İnsanların eline geçen paranın piyasada değeri vardır.Bunu bazen dolar, Bazen altın ile ölçeriz.

SATIN ALMA GÜCÜMÜZ 40 YILDIR DÜŞÜYOR
SATIN ALMA GÜCÜMÜZ 40 YILDIR DÜŞÜYOR Süleyman Taş

Şöyle karşılaştırmaları sık sık duyarız; “ben ilk işe girdiğimde aldığım aylık ile şu kadar çeyrek altın alıyordum. Şimdi elime geçen aylığım ile ancak o günkinin onda birini alabiliyorum.”

Bir başka tür konuşma ise; “Babam emekli ikramiyesiyle oturduğu evi almıştı.Ben emekli oldum aldığım emekli ikramiyesi ya da tazminatım 135 bin lira. Bu parayla ancak birikmiş borçlarımı ödedim  ve evde eskiyen koltukları değiştirdim" şeklindedir.

               İ   C

Aslında bu doğru.2008 yılında emekili oldum. Elime geçen emekli ikramiyem ile ancak birikmiş kredi kartı borçlarımın bir bölümünü ödedim. İşte tam da o günlerde anladım ki,”Nerden nereye gelmiş Türkiye.”Çalışanların çoğu borçlu. Zaten, sistemi öyle dizayn ettiler ki; mutlaka borçlu yaşıyorsunuz.

           İ     C

Sistem bizi bir borç sarmalına sokuyor mutlaka. Her çalışana kredi kartları dağıttı bankalar. İnsanların cüzdanında kart sayısı espri konusu olur bazen.2008 yılı öncesi o denli çok kredi kartı borcum oldu ki,emekli ikramiyemi tüm yatırdım da yine de kurtulamadım. Çünkü, daha sonraları yeniden borçlandım.

               İ    C

Kredi kartı, Otomobil kredisi, Konut kredisi, Tatil kredisi, İhtiyaç kredisi gibi başlıklar altında borçlanıyoruz.

              İ    C

Çalışanlar ve emekliler aylıklarını alır almaz hemen kredilerini ödüyorlar. Bazılarını banka zaten kesiyor.İşte bu durum bizlerin yaşam standartlarını düşürüyor. “Kredi ödemek için çalışıyoruz” ya da “emekli aylığım çektiğim kredilere kesiliyor” şeklinde konuşuyoruz.

             İ     C

Bu ülkede en az 40 yıldır insanların reel gelirleri artmadı. Bu feci bir durum.40 yıldır elimize kağıt olarak daha çok para geçiyor ama satın alma gücümüz düştüğü için ancak günlük harcama için yetiyor.Özellikle, son yıllarda altın ve dolar ile karşılaştırdığımızda reel gelirimizin ne denli düşük olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Örneğin;Kasım başında 900 liraya aldığım çeyrek altın bugün kaç lira oldu, karşılaştırdığımızda acı gerçeği yani reel düşük gelirimi daha iyi anlıyorum. Altın fiyatı artış yaptı ama benim emekli aylığım yerinde sayıyor.

                 İ     C

İnsanlar aldıkları aylık ve kazançlarını dolar ve altın ile karşılaştırmalılar ki, satın alma

güçlerinin ne kadar düştüğünü görebilsinler. Ben bu karşılaştırmayı yapıyorum: ya siz?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Kayalıklarda mahsur kalan 3 oğlak ile 1 keçiyi AKUT kurtardı
Kayalıklarda mahsur kalan 3 oğlak ile 1 keçiyi AKUT kurtardı
 Mersin'de uyuşturucu operasyonu 18 gözaltı
Mersin'de uyuşturucu operasyonu 18 gözaltı