Advert

ÖMER KILIÇ’IN ARDINDAN

Öğretmen, içinde yaşadığı toplumun aydın kişisi olarak Cumhuriyet’in ilk yıllarında en gözde meslek sahibi kişiler olarak bilinirdi.

ÖMER KILIÇ’IN ARDINDAN
ÖMER KILIÇ’IN ARDINDAN Süleyman Taş

Cumhuriyet’in ilk yıllarında ilkokulu 3 yıl okuyanlardan MUALLİM adı altında  öğretmenlik mesleğine başlatıldı insanlar.  Tanıdığım “MUALLİMLER” vardı. Kuşkusuz  benim tanıdığım yılarda emeklilik günlerini yaşıyorlardı. Okullaşma oranı arttıkça,muallimlere iş verilmedi ve eğitim öğretmen ordusuna teslim edildi.

              İ    C

Her köyde okul binaları yapıldı. O yıllarda,devletin her köye okul yapacak bütçesi olmadığı için yurdumuzun çok sayıda köyünde köy halkı kendi okulunu kendi yaptı.Köylülerin kendi olanaklarıyla yaptığı bir okulda ben de öğretmenlik yaptım. Bir köy binası  yapmışlar içinde bir derslik ve bir de öğretmenin yaşaması için oda . Evin kapısından çıkıyor, sınıfa giriyordum derse. Köyde 5 sınıfı aynı odada okutuyordum. Tek öğretmenim ve 5 sınıftan da öğrencilerim vardı.

              İ    C

Öğretmenler içinde yaşadıkları toplumun  sorunlarını yaşayan,paylaşan ve çözüm yolları gösteren kişilerdi geçmişte.Daha sonraları öğretmenler kendi yüreklerinin kabuğuna çekildiler. Bazıları okulu ticarethane, öğrenciyi müşteri olarak değerlendirdi ve kendi öğrencilerine ücret karşılığı özel ders ve kurs vermeye kadar ilerlettiler işi. Kendi öğrencisine ücret karşılığı özel ders vermenin “etik” olup  olmadığı sorgulandı bir süre ama günümüzde yaygın olarak verildiğini duyuyoruz.

Cuma günü ölüm acısını yaşadığım emekli İngilizce Öğretmeni Ömer KILIÇ, tanıdığım  öğretmenlerden çok farklıydı.Örneğin;İngilizce konuşmayı bildiği için işlediği konuya uygun videolar çekiyor, bunu sosyal medyada paylaşıyor sınıfta öğrencilere izletiyordu.

İkinci örnek; Toplumun aydın öğretmenlerinden olduğunu kanıtlamak için toplumun sorunlarına çözüm yollarını anlatıyordu. Limonun son yıllarda üreticilerine zarar  ettirmesini gördü ve alternatif ürün olan avakado,mango,kivi gibi tropikal ama para kazandıran ürünleri dikmeyi çiftçilere öğütledi.En başta kendisi avakado,mango gibi fidanları bahçesine dikti. Gelişimini sosyal medyada paylaştı. Örnek ve önderlik yaptı bu alanda.

Covid 19 pandemisinde evlere kapandığımız günlerde “CORONA ŞİİR AKŞAMLARI” programını hayata geçirdi. Bu program öylesine ilgi gördü ki şairlerimiz, saz çalan ozanlarımız kendilerini ifade etme olanaklarına kavuştular. Erdemli’nin  yeteneklerini tanıdı toplum. En sıkıcı günlerin akşamlarını renklendirdi tek başına.

Turizm kenti olmamıza karşın esnafın yabancı dil bilmediğini gözlemledi ve yabancı dil öğrenilmesi için önerilerde bulundu. Sık sık kırsaldaki köylere gitti ve oralardan videolar paylaştı. Üretici ve köylülerin sorunlarını dile getirdi. Koyuncu Mahallesi’nin yetiştirdiği aydın bir öğretmendi yaşadığı zaman diliminde dolu dolu yaşadı ve bir gece sabaha karşı aramızdan ayrıldı.

Ruhu şad olsun. Huzur içinde uyusun. Allah rahmet eylesin, gözleri ışıl ışıl yaşayan

Ömer KILIÇ’ı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TEM'de demir yüklü tırın dorsesi yandı
TEM'de demir yüklü tırın dorsesi yandı
 PKK'ya finans sağlayan şüphelilere operasyon 10 gözaltı
PKK'ya finans sağlayan şüphelilere operasyon 10 gözaltı