Advert

MERCEK'e başvurular sürüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesince, Yenişehir ilçesinde yapımı tamamlanan MERCEK Mesleki Eğitim Merkezine online başvuruların devam ettiği bildirildi.

   MERCEK'e başvurular sürüyor
   MERCEK'e başvurular sürüyor   Süleyman Taş

  Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Sosyal Hizmetler Dairesi  bünyesinde hizmet verecek olan MERCEK’te daha önce başvurularını yapan adayların  ön görüşmeleri sürüyor. Online başvurularını yapan kursiyer adayların ön görüşmeye  çağrıldığı MERCEK’te, görüşmeler tamamlandıktan sonra sınıflar oluşturulacak.  Yenişehir MERCEK’in yanı sıra Tırmıl Sanayi Sitesi içerisinde yer alan MERCEK için  de başvurular alınmaya devam ediyor. 
  Eğitimler, Halk Eğitim Merkezlerindeki eğitmenler tarafından verilecek 
  Öz kaynaklarla kurulan Yenişehir MERCEK’te, girişimcilik, giyim üretim teknolojisi,  bilişim ve yabancı dil gibi alanlarda 18 yaş üstü tüm vatandaşlara eğitimler verilecek.  Eğitimler en az 2 hafta, en fazla 3 ay olacak. Teknoloji ve Bilişim Atölyesinde, 2 ve 3  boyutlu bilgisayar destekli çizim, yapay zeka uygulamaları, robotik kodlama gibi  eğitimler verilirken Giyim Üretim Teknolojileri Atölyesinde de tekstil sektörüne ara  eleman yetiştirilmesi konusunda eğitimler gerçekleştirilecek. Eğitimler, İl Milli Eğitim  Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde Halk Eğitim Merkezlerindeki eğitmenler  tarafından verilecek. Yenişehir MERCEK’te ayrıca Dijital Akademinin kurulma  çalışmaları da devam ediyor. Dijital Akademide kişilere olduğu kadar işletmelerin  temsilcilerine de eğitimler verilecek. 
  Tırmıl’da sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu ara elemanlar yetiştirilecek 
  Yakın zamanda açılacak olan Tırmıl MERCEK için Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile  iş birliği yapıldı. Burada sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu ara elemanların  yetiştirilmesi ve belgelendirilmesi üzerine eğitimler verilecek. Tırmıl’daki eğitimler  yaklaşık 1.5 ay içerisinde başlayacak. Burada da ahşap mobilya, metal sac işleme,  kaynak ve giyim üretimine yönelik atölyelerde eğitimler verilecek. Tırmıl MERCEK’e  BM Mülteci Yüksek Komiserliği (UNHCR) 5 milyon lira malzeme desteği sağladı. 
  “Bütün gençlerimizi davet ediyoruz” 
  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahapn Seçer, MERCEK ziyaretinde yaptığı  açıklamada, “Bu merkezi yeni oluşturduk. Mesleki kurslar vereceğimiz bir meslek  edindirme merkezi. Yenişehir'de ilk merkezimizi faaliyete geçirdikten sonra Tırmıl  Sanayi’de yine ikinci merkezimizi faaliyete geçireceğiz ve ardından da Halkkent’te  açacağız. Orada yaptığımız o kompleks binada, yine meslek edindirme kurslarımızı  hayata geçireceğiz. Burada girişimcilik, bilişim ve giyim konusunda eğitimlerin verildiği  ve meslek öğretildiği bir alan oluşturacağız. Bütün gençlerimizi, ihtiyaç sahibi  gençlerimizi ya da meslek edindirme konusunda kurs almak isteyen gençlerimizi davet  ediyoruz” dedi. 
  “Geleceğimiz gençlerimizin eğitimlerine, deneyimlerine, tecrübelerine destek  olacağız” 
  MERCEK Mesleki Eğitim Merkezleri Koordinatörü Cemile Sinem Turan, “MERCEK;  ‘Mersin’ ve ‘gelecek’ üzerinden türettiğimiz, geleceğimiz gençlerimizin eğitimlerine,  deneyimlerine, teori bilgilerine, tecrübelerine destek olmak üzere tasarladığımız  Mesleki Eğitim ve Meslek Edindirme Merkezlerimizi temsil etmektedir” dedi. Yenişehir  MERCEK’te Giyim Üretim Teknolojileri Atölyesi’nin bulunduğunu ifade eden Turan,  “Burada ara eleman yetiştirmek üzere hem açık iş olarak hem de Mersin tekstil  sektöründeki ağırlığı üzerine bir çalışmamız oldu. Onların önce eğitim almalarını,  pratikte her şeyi tecrübe etmelerini amaçlıyoruz. Daha sonrasında istihdamlarına da  destek olmak üzere gereken çalışmaları yapacağız” diye konuştu. 

                                         

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 PKK'ya finans sağlayan şüphelilere operasyon 10 gözaltı
PKK'ya finans sağlayan şüphelilere operasyon 10 gözaltı
Binlerce yıllık kültür mirası defineciler tarafından tahrip ediliyor
Binlerce yıllık kültür mirası defineciler tarafından tahrip ediliyor