Advert

Başkan Seçer, Silifke'de esnafla buluştu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, klasik belediyecilik anlayışının ötesinde bir bakış açısına sahip olduklarını belirterek, “Ben kente bir şeyler katmak istiyorum.

 Başkan Seçer, Silifke'de esnafla buluştu
 Başkan Seçer, Silifke'de esnafla buluştu   Süleyman Taş

 İstiyorum ki sanayi artsın, tarım gelişsin, hizmet sektörü artsın. Bunun  yanında taşımacılık zaten doğal olarak artacak. Mersin’e bir bereket gelsin” dedi.   
  Seçer, hafta sonu mesaisini Silifke’ye ayırdı. İlçede esnaf ve vatandaşlarla bir araya  gelen Seçer, Büyükşehir Belediyesinin Silifke’ye kazandırdığı Geçici Hayvan Bakımevi ve  Rehabilitasyon Merkezi’ndeki iyileştirme çalışmalarını da inceledi. 
  Yeni Mahalle ile Atakent Mahallesi semt pazarlarını gezerek esnaf ve vatandaşları dinleyen Seçer, artan fiyatların belediyeyi de etkilediğini belirterek, “Şu anda yol yapıyoruz, köprü yapıyoruz, köprülü kavşak yapıyoruz. 7 ay önce ihaleye çıkmışız, verdiğimiz fiyatlarla şu anki fiyatlar arasında ortalama yüzde 184 fark oluştu” diye konuştu. 
   
“Yerel yöneticiler olarak başta toplumun dirliğini, birliğini sağlamakla görevliyiz” 
  Silifke’de Küçük Sanayi Sitesi esnafıyla buluşan Başkan Seçer, esnafın taleplerini  dinledi. Bu toplantıda, Silifke’nin tek kadın muhtarı olan Yeni Mahalle Muhtarı Sebahat  Yılmaz da yer aldı. Seçer, 204 iş yerine sahip Silifke Küçük Sanayi Sitesi’nin 2. etabında  yapımı devam eden 750 metre kanalizasyon ve 450 metre içmesuyu şebeke hattı  çalışmalarının kısa sürede tamamlanacağını belirtti. Küçük sanayi sitelerinin hem  ekonomiye katkı sağladığını hem de ‘Ahilik kültürü’nü sürdürerek iyi ahlakı geliştirdiğini  vurgulayan Seçer, “Biz belediye olarak her zaman yanınızda oluruz. Biz yerel yöneticiler  olarak başta toplumun dirliğini, birliğini sağlamakla görevliyiz. Belediye insanı, halkın  huzurunu önceleyecek” ifadelerini kullandı. 
   
“Belediye bir ana kucağı gibidir” 
  Belediye hizmetlerini ara vermeden sürdüreceklerini belirten Başkan  Seçer, “Ama önce huzuru sağlamamız lazım. Huzuru kaybettiğimiz zaman toplumda iş  sıkıntılı. Belediye bir ana kucağı gibidir. Belediye Başkanı halkı için bir babanın  güvencesi gibidir. Biz her zaman emrinize amadeyiz” şeklinde konuştu. 
  Toplantıda, küçük sanayi sitelerinde ihtiyaç duyulan kalifiye eleman konusu da gündeme  geldi. Başkan Seçer, Mersin’de açtıkları merkezlerle birçok alanda ara eleman  yetiştirilmesine katkı sağladıklarına dikkati çekerek, “Şu anda 3 merkez açtık. Bir tanesi  Yenişehir’de, bir tanesi Toroslar’da, bir tanesi de Tırmıl Sanayi içerisinde. Kayıtları da  önceki hafta itibariyle başladı. Kaynak, metal işçiliği, ahşap mobilya ustalığı gibi belirli  birçok alan var. Farklı alanlar da var. Tekstil, konfeksiyon dahi var” dedi. Seçer, ara eleman  yetiştirmek için başlattıkları kursları tamamlayan kursiyerler için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan  onaylı sertifikalar verdiklerini de hatırlattı. 
   
“İstiyorum ki Mersin’e bir bereket gelsin” 
  Silifke Organize Sanayi Bölgesi’nde iş yeri ziyareti yapan Başkan Seçer, bir işletmede  işçilerle birlikte öğle yemeği de yedi. Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, OSB yönetim  kurulu üyeleri ve bazı firmaların temsilcilerinin de içinde olduğu iş insanlarıyla bir araya  gelen Seçer, 50 firmanın faaliyette olduğu Silifke OSB’ye ilişkin sorun ve talepleri dinledi.  Büyükşehir Belediyesi olarak işi kolaylaştıracak ne varsa iş birliğine hazır olduklarını  belirten Seçer, şöyle devam etti; "Burası, bu bölge çok gelişecek. Yani beklentinizin çok  ötesinde. Bana gelen insanlara söylüyorum; ‘Gelin Mersin’e yatırım yapın. Mersin’de de  gidin Silifke tarafına yatırım yapın’ diyorum. Hiçbir üretici sektörün, bizim belediye  yönetiminden yana bir sorunu olamaz. Yapı itibariyle üretime odaklanmış bir belediye  anlayışımız var. Bu bizim kişisel düşünce tarzımızdan, yönetim tarzımızdan kaynaklanan  bir şey. İşi bürokrasiyle ağırlaştıran, zorlaştıran, önüne engel koyan ya da olaya çok düz  mantıkla bakan, ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ mantığı değil benimkisi. Yani ‘yol  yapayım, sineği öldüreyim, biraz da sosyal hizmet yapayım’ meselesi değil. Ben kente bir  şeyler katmak istiyorum. Gerçekten bunu yapmak istiyorum. İstiyorum ki sanayi artsın,  tarım gelişsin, hizmet sektörü artsın, taşımacılık zaten bunun yanında doğal olarak  artacak. Mersin’e bir bereket gelsin.” 
   
Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni de inceledi 
  Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesinin Silifke’ye kazandırdığı Geçici Hayvan Bakımevi  ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki iyileştirme çalışmalarını da inceleyerek yetkililerden bilgi  aldı. Yeni barınağın yüklenici firma tarafından inşaat sürecinin sorunlu ilerlediğini ancak  Büyükşehir Belediyesi olarak bu sorunu aştıklarını belirten Seçer, “Kısmi kullanıma  başladık. Burası 500 köpek, 250 kedi kapasiteli. Üniteler olarak da işletme binası,  içerisinde tabii ki laboratuvar ve diğer birimlerin olduğu kısımlar var. Padoklar, köpek  alanları, kedi alanları. Yaklaşık 13 dönümlük bir yerleşke burası. Sadece Silifke’de hizmet  vermiyor. Civar ilçelerimize de hizmet veriyor. Mut’a, Gülnar’a. Oradan da topladığımız  hayvanları buraya alıyoruz, hastaysa tedavileri ya da kısırlaştırma işlemlerini burada  gerçekleştiriyoruz. Tam anlamıyla hizmete soktuğumuzda bu bölgenin ihtiyacını  karşılayacak yapıya sahip” diye konuştu. 
  Seçer, Taşucu’nda bir işyerinin açılışını gerçekleştirdi ve taksi durağındaki esnafın  çayını içerek sohbet etti. 
                        

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TEM'de demir yüklü tırın dorsesi yandı
TEM'de demir yüklü tırın dorsesi yandı
 PKK'ya finans sağlayan şüphelilere operasyon 10 gözaltı
PKK'ya finans sağlayan şüphelilere operasyon 10 gözaltı