Advert

LİMON FİYATLARI VE ENFLASYON

Limon son yıllarda üreticilerine para kazandırmaz oldu. 2002 yılında dalında 2 liraya satıldı limon,ne yazık ki 20 yıl sonra ben ancak 2 liraya satabildim.

LİMON FİYATLARI VE ENFLASYON
LİMON FİYATLARI VE ENFLASYON Süleyman Taş

Bırakın 2002 yılının fiyatlarını, bir yıl öncesinin fiyatı bile HAYAL oldu limon için. Bir limon bahçesi sahibi olarak 2020 yılında dalında 4.5 liraya sattım. 2021 yılında dalında 2 lira 80 kuruştan limonumuzu sattım. Bu yıl ise 2 lira 40 kuruştan sattım ama ıskartası bedavaya gitti. Yüzde 15 oranında ıskarta seçtiler. Temiz limondan da yüzde 3 fire düştüler. Elime geçen fiyat ancak 2 lira oldu.

              İ    C

Geçen yılın diğer ürün fiyatlarından bazılarını yazacağım. Geçen yıl limonumu 2 lira 80 kuruştan sattığımda; Mazotun litresi 6, Benzinin litresi 7, Toz şekerin kilosu 3, Ayçiçeği yağının 5 litresi 45 liraydı.Eğer limonun fiyatı bugün 21 lira civarında olan mazot fiyatı kadar artmış olsaydı; yaklaşık 3 buçuk kat artışla 10 lira civarında olması gerekirdi. Ama 2 lira civarında oldu.

                İ   C

Eğer limonun fiyatı bugün 19 lira olan  benzin kadar artmış olsaydı yaklaşık 9 lira civarında olması gerekirdi. Eğer limonun fiyatı bugün 17 lira civarında olan toz şeker kadar artmış olsaydı limonun 12 lira civarında olması gerekiyordu.Eğer limonun fiyatı bugün 215 liraya kadar ulaşan Ayçiçeği yağının fiyatına oranlanmış olsaydı 12 lira civarında dalında satılması gerekirdi limonun. Oysa bugün limon 2 lira civarında üreticilerden alınıyor.

              İ    C

Bazı üreticiler 3 lira civarında sattılar. 2 lira ya da 3 lira ne değiştirir ki? Enflasyon oranına göre limonun üretici satış fiyatında artış olmadığı açıkça görülüyor.Ki, burada limon ağaçlarının yetiştirilmesi için gerekli olan ilaç,gübre,işçilik gibi girdilerin fiyat artış oranlarını yazmaya gerek görmedim.

                 İ   C

Bu oranlara göre limon fiyatları artış yapmış olsaydı ancak üreticiler kazançlı çıkardı. Ne yazık ki, üretici açısından kazanç oranı yok ve bu satış fiyatlarıyla ağaçların bakımını yapacak parayı başka gelirlerimiz ile yapmak zorundayız.

                İ   C

Çok sayıda limon üreticisinin hayvan gübresi, kimyasal gübre ve mineralleri veremediğini biliyorum. Asıl masraflar dönümü 700 ile 945 lira arasında açıklanan sulama suyu ücretinin ödenmesi ve her ay sulama suyu için tüketilen elektrik faturaları ödendikçe gerçekleşecek.

                    İ    C

Bu enflasyon oranlarına göre “limondan para kazandım” diyenlerin olduğunu da yazının sonunda belirteyim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TEM'de demir yüklü tırın dorsesi yandı
TEM'de demir yüklü tırın dorsesi yandı
 PKK'ya finans sağlayan şüphelilere operasyon 10 gözaltı
PKK'ya finans sağlayan şüphelilere operasyon 10 gözaltı