ERKEKLER DE AĞLASIN.

Ağlamak ayıp mıdır? Günah mıdır? Utanılacak birşey midir? Ağlamak kadınlara özgü bir davranış mıdır ki erkeklerin ağlaması bastırılır? Daha küçücük bir çocukken ne zaman ağlamaya başlasalar "Erkek adam ağlamaz" diyerek susturuverirler. Erkek adam niye ağlamasın ki, erkek adamın yüreği yok mudur, erkek adamın gönlü ve gözleri yok mudur,gözyaşları yok mudur erkek adamın? Niçin mahrum bırakılır ki ağlama nimetinden erkekler.Neden alıkonulurlar gözyaşlarının gözve yürekpasını silmesinden erkekler.

ERKEKLER DE AĞLASIN.
ERKEKLER DE AĞLASIN. Süleyman Taş

Ağlamak ayıp mıdır? Günah mıdır? Utanılacak birşey midir?

Ağlamak kadınlara özgü bir davranış mıdır ki erkeklerin ağlaması bastırılır?

Daha küçücük bir çocukken ne zaman ağlamaya başlasalar "Erkek adam ağlamaz" diyerek susturuverirler.

Erkek adam niye ağlamasın ki, erkek adamın yüreği yok mudur,  erkek adamın gönlü  ve gözleri yok mudur,gözyaşları yok mudur erkek adamın?

Niçin mahrum bırakılır ki ağlama nimetinden erkekler.Neden alıkonulurlar gözyaşlarının gözve yürekpasını silmesinden erkekler.

Bebekliğimizden beri hepimiz ağlarız. Pek çok ruh taşıyan canlının da gözyaşı olmasına rağmen, duygusal gözyaşı insanlara özgü bir deneyimdir. Gözyaşı, göz küresinin nemli kalması için gereklidir ve göz sağlığını korumada ve enfeksiyonları önlemede yardımcı protein ve pek çok madde içerir.

Bu nedenle ağlamak gözlerimizi ve kirpiklerimizi beslemektedir aynı zamanda.

 Acının ve gülmenin rengi olmadığı gibi, dünyanın neresine giderseniz gidin tüm ırkların göz yaşları da  aynı renktedir.

Rengi aynı olsa da türleri farklıdır gözyaşlarının. Bazal gözyaşı, gözümüzde sürekli bulunan göz yaşıdır. Gözü kayganlaştırma, besleme ve koruma görevi görür.Refleks gözyaşı dediğimiz ikinci tür gözyaşı ise, gözümüzü dumandan ve  soğan doğrarken korumak için salgılanan gözyaşıdır ve bazal gözyaşından kimyasal olarak farklıdır. Üçüncü gözyaşı türü ise,  tartışma veya  kavga ettikten ya da duygusal bir duruma maruz kaldıktan sonra döktüğümüz gözyaşıdır. Duygusal gözyaşları diğerlerine göre daha fazla protein içerir.

Gözyaşları kalbin gönlün pasını silen bir cila gibidir adetaNasıl ki kireç tutmuş bir çamaşır makinesinin rezidansını  temizlemek için türlü türlü deterjanlar kullanırız.

Kalbimiz ve gönlümüz de  öyledir işte hayatın içimize atmanıza sebep olduğu acıların ve kederlerin bırakmış olduğu kalıntıları, ancak gözyaşları temizleyebilir ve arındırıp atabilir.

 Ellerimizi, yüzümüzü tüm bedenimizi her gün temizleriz ama kirlenen gözlerimizi temizleme imkanımız yoktur.

İşte burada gözyaşlarımız devreye giriyor. Yaş akmayan göz kirlenir, Gönül kirlenir, kalp kirlenir ve vicdan körelir.

Ağlamak gönülleri yumuşatır vicdanı uysallaştırır gözleri ise sevgi ve merhametle baktırır.Ağlayan göz de, gönül de ışıldar. Bu nedenle erkekler de ağlamalı...

Erkekler ağlayınca, kadınların erkeklerin sebebiyet verdiği ağlamaları ortadan kalkar belki de,  kadına şiddet, kadın istismarı, kadın cinayetleri dediğimiz olumsuzlukları yaşamayacağız belki erkekler ağladığı zaman.

Zira ağlayınca dökülen göz yaşları merhameti ve acıma duygusunu yeşertir yüreklerde  bu nedenle bırakın ağlasın erkek adamlar.

Yüreğinizde mutluluk gözlerinizde sevinç gözyaşları eksik olmaması dileğiyle esen kalın.

Her türlü görüş ve önerilerinizi sahaf1sahaf@gmail.com adresinden bizlere iletebilirsiniz.

ahmet dekiş erkeklerde ağlasın günah
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN SEÇER: “VATANDAŞLARIMIZA KARŞI VİCDANIM RAHAT”
BAŞKAN SEÇER: “VATANDAŞLARIMIZA KARŞI VİCDANIM RAHAT”
Emniyetten Akdeniz de Huzur Operasyonu
Emniyetten Akdeniz de Huzur Operasyonu