Advert
DUL KADINI BAŞARISIZ GÖRÜP… DUL ERKEĞİ GÖKLERE ÇIKARAN   ZİHNİYET…
Meryem Altınkaynak

DUL KADINI BAŞARISIZ GÖRÜP… DUL ERKEĞİ GÖKLERE ÇIKARAN ZİHNİYET…

Geçen günlerde bir şairimizin ölüm yıldönümünü kabri başında andıktan sonra, Pierre Loti sırtlarından Eyüp’e indik. Oralarda güzel  mekanlardan birine geçip kalabalık olduğumuz için birkaç masayı birleştirerek oturduk. Onlarla ilk defa bir araya geldim bu anma vesilesiyle.

Erkekler bir tarafa bayanlar diğer tarafa oturduk, konuşmalardan uzak kalınca ‘’af edersiniz sizi duyamıyorum ‘’dedim.

Bana ‘’zaten boş konuşuyoruz  Meryem  hanım’’ dedi beyefendi. İyi madem boş konuşmalardan  ibaretse oradaki zaman dilimi, beni davet eden güzel insanların hatırına biraz daha kalıp kitap okuyayım diyerek kendimi kapattım o tarafa.

Ama arada da konuştukları konuya ister istemez kulak kabarttım. Efendim bir tv programı hazırlayacaklarmış da geçmişte, konusu  aile olacakmış. Bir bayana gitmişler eşinden ayrıldığını öğrenmişler,öbürüne gitmişler  onun da eşinden ayrıldığını öğrenmişler sonra başkası daha sonra bir başkası…

‘’Ya size aileyle alakalı tv programı nasıl  yaptırabiliriz,siz ailenizi koruyamamışsınız ki zaten?’’ dedim dedi…  (Ama program yapmak için müracaat ettiği kadınlar kapasiteli ve işi yapabilirler diye gittiğini unuttu vatandaş. Evli olsalardı kadınlar çok güzel yürütebileceklerdi programı ama boşanmış olunca maalesef bu konuda yetkili kılamam..

 

‘’Sonra başka birine gittik  Allah’tan onlar boşanmamışlardı da tv programı çekebildik ‘’ dedi.

Zaten zor dayanmışım konuşmalara, kalktım yerimden ve ona;’’beyefendi konuşmalarınızı dinledim ister istemez, siz boşanan kadının başarısız olduğunu ve evlilikle alakalı konuşamayacağını söylediniz. Siz şu an evli olanların, başarılı oldukları için mi evliliklerinin devam ettiğini sanıyorsunuz? Sırf gidecek yeri olmadığı için katlanan, millet ne der düşüncesiyle saklanan, kocasının boşanırken yapacağı çirkinlikleri bildiği için susan, kısacası maddi manevi hiçbir güvencesi kalmamış bir kadın ya da erkek başarılı mıdır  evliliklerinde?

 Size iddianızın tersi olacak yüzlerce örnek gösterebilirim. Boşanmış kadın diye program vermediğiniz kadınlar, bu konuda diğerinden çok daha çarpıcı mesajlar verecekler belki insanlara, nerden biliyorsunuz?

Kadınların boşanmışlığını defo olarak gören siz güya elit takımı, boşanmış erkeklere olmadık statü verirken  öve öve biitiremiyorsunuz -kadını ve evini bitirdiği halde-. Tv programı yaptırıyor ve ya konuk olarak ağırlıyorsunuz,dernek başkanlığı ,iş adamlığı,. Vs vs… hatta evini yönetemeyen adama devleti bile yönettiriyorsunuz .Kimse ; bu adam evliliğini yönetememiş devleti nasıl yönetecek yahut bu alanda konuşma yetkisi de olmamalı diye   onu dışlamıyor.

Boşanmak bir defo ya bu size göre, bu defonun kadının üstünde daha güzel duracağını düşünerek ona yaftalamak ve  erkeğin  boşanmada hiç dahli yokmuş gibi ,sütten çıkmış ak kaşık muamelesi yapmak sizce de haksızlık değil mi? ‘’ dedim…

Beklemedikleri bir tepkiydi  ve şok oldular…

Sustular….Sustular…

İşte adamı öyle  sustururlar…

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Hatice guneyisi     2018-08-29 Boşanmak çok zor geliyor kadınlar da tek altan alır ama etmekse üste çıkma ya çalışır kadın ne yapsa yara namaz erkeğe
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TEM'de demir yüklü tırın dorsesi yandı
TEM'de demir yüklü tırın dorsesi yandı
 PKK'ya finans sağlayan şüphelilere operasyon 10 gözaltı
PKK'ya finans sağlayan şüphelilere operasyon 10 gözaltı