Advert

İKİ BİN YİRMİ BİTERKEN..!

Her an merhabalarımız ve yine her an vedalarımız vardır. Daha dün gibi hatırlıyoruz 2020 yılına merhaba dediğimizi, çocuklar gibi şendik nasılda sevinmiştik yeni bir milâdî takvimin başlangıcına.

İKİ BİN YİRMİ BİTERKEN..!
İKİ BİN YİRMİ BİTERKEN..! Süleyman Taş

 

Şimdi ise 2020 yılına  elveda derken, 2021 yılına merhaba demenin heyecanı var üzerimizde...Felaketler ve helaketler yılı olarak kazındı  2020  senesi hafızalarımıza.Ülke olarak bir uçak kazası, bir çığ felaketi, iki büyük yangın,  iki  büyük deprem yaşadık 2020 yılı içerisinde...

Lakin 2020 yılını diğer yıllardan en farklı kılan covid-19 virüsünün dünyayı kasıp kavurması oldu.Bu durum bizim hiç alışık olmadığımız ilklerle tanışmamıza vesile olurken,Karantina, sosyal mesafe, maske âdeta hayatımızın birer parçası oldu... 21. yy, modern dünya, gelişen teknoloji filan derken insanlığın  aslında boş bir avuntuda olduğunu anlamış olduk. Bir virüs haşat etti ortalığı ve İnsanlığın direnç noktasının sanılandan çok daha zayıf olduğuna şahitlik ettik.  Düşünsenize bu virüs birkaç kat daha ölümcül olsaydı  dinozorlar çağına dönmüştük belkide...Kapıdaki  arabasına binemedi, Cebinde  parasınıharcayamadı her yer kapalı olduğunda, Gayri Menkulünün  kirasını alamadı. Dükkanında dolu malı var ama satamadı sahip olduğu çoğu şeye elini dahi süremedi insanlık..!

Bizler  karşılaştığımız her olay veya sorunda  bir günah keçisi aradığımız gibi, bir yıl içerisinde yaşadığımız tüm olumsuzlukları 2020 senesinin üzerine yıkı verdik ve 2020’nin bir an önce bitmesini istiyoruz.Sorun yıllarda değildir..!Asıl sorun insanlığın hata ve vurdum duymazlığındadır...        Dünya tarihi boyunca bir çok olumsuz hadiseler yaşana gelmiştir. Yaşadığımız olumsuzluklar ne ilktir ne de son olacaktır. İnsan olarak bize düşen sadece dünyaya ve olaylara bir ibret tablosu nazarı ile bakabilmektir.

Beşer olarak bir çoğumuz 2020 yılını yaşanan olumsuzluklar nedeniyle günah keçisi ilan etmiş durumdayız. Aslında suçlu aylar, yıllar veya asırlar değildir.Nasıl ki bizden önceki  kavimler  salgın hastalıklarla depremlerle  yangınlarla karşı karşıya gelmişler ise bizlerde aynı şeyleri yaşıyoruz.Öyle ki; Kur’an’ı Kerim bakara suresi 214.  “Yoksa siz, kendinizden önce gelip geçenlerin hali (uğradıkları sıkıntılar) başınıza gelmeden cennete girivereceğinizi mi sandınız? Onlara öyle yoksulluklar, öyle sıkıntılar dokundu ve öyle sarsıldılar ki, hatta peygamber ve beraberinde iman edenler: “Allah’ın yardımı ne zaman?” derlerdi. Bak işte! Gerçekten Allah’ın yardımı yakındır.” Ayetiyle  bu gerçeği ikaz ediyor insanlığa.Şimdi bırakalım yaşanan tüm olumsuzlukları bir kenara,  bizler her şeyin başının “Besmele” olduğuna inanan bir milletiz.  Şimdi bizleredüşen,  biten yıla Elhamdülillah diyerek şükretmek ve başlayacak olan yıla Bismillahdiyerek,  hayır ve güzellik dileyerek başlamak yeni takvime...

Gelecek yılınızın geçen yılınızdan daha sağlıklı ve huzurlu geçmesi temennisiyle esen kalın.Her türlü görüş ve önerilerinizi sahaf1sahaf@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

2020 biterken ahmet dekiş köşe yazıları mersin son dakika haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN SEÇER: “VATANDAŞLARIMIZA KARŞI VİCDANIM RAHAT”
BAŞKAN SEÇER: “VATANDAŞLARIMIZA KARŞI VİCDANIM RAHAT”
Emniyetten Akdeniz de Huzur Operasyonu
Emniyetten Akdeniz de Huzur Operasyonu