seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop

Turunçlar salata sosu olarak ekonomiye kazandırılacak

Mersin’in en büyük değerlerinden birisi olan turunçun farklı bir alanda daha kullanılması için çalışmalara başlandı.

Turunçlar salata sosu olarak ekonomiye kazandırılacak
Turunçlar salata sosu olarak ekonomiye kazandırılacak Süleyman Taş

 Daha önce tatlı, reçel, sabun ve kolonya üretiminde kullanılan turunçun, Mezitli Belediyesi, Toros Üniversitesi, Toros Rotary Kulübü, Kızkalesi Rotary Kulübü ve Solinova Mezitli Üretici Kadın Kooperatifinin işbirliği ile yepyeni bir alanda daha değerlendirilmesi için kollar sıvandı. Arge çalışmaları tamamlanan proje kapsamında turunçlar salata ve yemeklerde sos olarak kullanılacak

BAŞKAN TARHAN TURUNÇ HASADI YAPTI

Geleneksel tatlardan birisi olan turunç ekşisi adı verilen sosu yeniden ekonomiye kazandırmak amacıyla hayata geçirilen proje ile ilgili; Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Rotary Kulüpleri 2430. Bölge Guvarnörü Serhan Antalyalı, Toros Rotary Kulübü geçmiş dönem Başkanı Prof. Dr. Esat Yılgör, Toros Rotary Kulübü Başkanı Murat Ergenç, Kızkalesi Rotary Kulübü Başkanı Zehra Korkmaz, Mezitli Kadın Kooperatifi Başkanı Ayşe Gül Yılgör Mezitli Deresi kenarında atıl durumda olan turunç ağaçları ile buluştu ve ürün hasadı yaparak ilk startı verdi. Mezitli Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından toplanan turunçlar, Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi tarafından işlenerek salata ve yemek sosu haline getirilecek.

 

“ATIL DURUMDAKİ TURUNCU EKONOMİYE KAZANDIRIYORUZ”

 

Proje ile ilgili bilgi veren Toros Rotary Kulübü Başkanı Murat Ergenç  “Muhteşem güzelliğine karşın yenilemediği için kendi kendisine çürümeye terk edilen turunçların reçel, yemek sosu ve ilaç sanayinde kullanılması amacıyla proje geliştirdik.  Şehrimizde yere dökülerek kötü görüntü oluşturan turuncu ekonomiye kazandırmak istiyoruz” dedi.

“MERSİN İÇİN ÇOK DEĞERLİ BİR PROJE”

Toros Rotary Kulübü geçmiş dönem Başkanı Prof. Dr. Esat Yılgör, “Hem üretim hem de besinsel açıdan böylesi önemli bir ürünü ekonomiye kazandırmaktan dolayı mutluyum. Böyle bir projede yer almaktan dolayı da son derece gururluyum” dedi.

Rotary Kulüpleri 2430. Bölge Guvarnörü Serhan Antalyalı ise, “Paydaşlar bir araya gelerek Mersin için çok değerli bir proje ortaya koydular. Kısa sürede çok önemli sonuçlar alınacağından şüphem yok” dedi.  

“UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ DEĞERLERİ YENİDEN HATIRLATMAK İSTİYORUZ”

Unutulan bir Mersin değerini yeniden hatırlatmak istediklerini ifade eden Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı Prof. Dr. Ayşe Gül Yılgör, “Atık haldeki turunçları üretime katkı sunarken, aynı zamanda unutulmaya yüz tutmuş değerleri yeniden hatırlatmak istiyoruz. Bunun için çok değerli işbirlikleri geliştirdik. Daha önce çöpe giden turunçlar çok değerli üretimlere dönüşerek sıfır atık haline gelecek. Bu ekonomik açıdan güçlü ve son derece çevreci bir proje. Üretimi kadınlarımız yapacağı için kadın güçlenmesine de destek olacak. Mezitli Belediyesi, sivil toplum kuruluşları ve Toros Üniversitesi bir araya gelerek güç birliği yaptık. Daha güzel şeyler yapacağız” diye konuştu.

 

mezitli belediyesi başkan neşet tarhan mersin son dakika haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Otomobilde uyuşturucu kullanan 2 kişi yakalandı
Otomobilde uyuşturucu kullanan 2 kişi yakalandı
Metruk binaya kumar operasyonu
Metruk binaya kumar operasyonu