seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop
Advert

Mersin'de hedef nüfusun yüzde 75'i aşılandı

Mersin İl Sağlık Müdürü Emrah Ceviz, kentte kamu ve özel sağlık tesislerinde 211 merkezde aşılama hizmeti verildiğini belirterek, ilk etapta 250 bin olan hedef nüfusun yüzde 75'nin aşılandığını, aşı tedariki ve dağıtımı konusunda hiçbir sıkıntılarının bulunmadığını söyledi.

  Mersin'de hedef nüfusun yüzde 75'i aşılandı
  Mersin'de hedef nüfusun yüzde 75'i aşılandı   Süleyman Taş


  Kentteki gazetecilerle bir araya gelen Ceviz, Covid-19'a karşı yürütülen aşılama çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. Mersin'deki aşılama sürecinin 14 Ocak 2021 tarihinde öncelikli olarak sağlık çalışanlarının aşılanması ile başladığını hatırlatan Ceviz, "Hastalığı geçirip aşıyı ilerleyen tarihlerde olmak  isteyen sağlık çalışanlarımızı da göz önüne alırsak, sağlık çalışanlarımızın tamamına yakınının  aşılamaları yapılmıştır. 21 Ocak tarihinden itibaren ise öncelikli grupta yer alan huzurevleri, engelli  bakım merkezleri ve buralarda çalışanlar ile birlikte 65 yaş üstü vatandaşların aşılanma süreci  başlamıştır. Bu grupta hedef nüfusumuz 250 bin kişi civarındadır. Bu gün itibarı ile ilimizde kendi  arzuları ile randevu alıp aşısını yaptıran hedef nüfus oranımız yüzde 75’i geçmiştir. İkinci dozunu  da yaptırarak aşılama süreci sona eren hedef nüfus oranımız ise yüzde 55’lere ulaşmıştır" dedi. 
  211 merkezde aşılama hizmeti veriliyor 
  Mersin'de kamu ve özel sağlık tesislerinde 211 merkezde aşılama hizmeti verildiğini belirten Ceviz, ayrıca ileri yaştaki vatandaşların aşılarını evde yapmak üzere ilçe sağlık müdürlükleri bünyesinde mobil aşı ekipleri ve evde sağlık hizmeti birimlerinin aşılama hizmeti verdiğini kaydetti. "Müdürlüğümüzün aşı tedariki ve dağıtımı konusunda bir sıkıntısı bulunmamaktadır" diyen Ceviz, "Tüm aşılama merkezlerimizin en kısa sürede aşı ihtiyaçlarını karşılayabilmekteyiz. Aşılama ile birlikte hastaneye yatış oranlarında bariz bir düşüş görmekteyiz" ifadelerini kullandı. 
  231 filyasyon ekibi oluşturuldu 
  Salgınla mücadelede en önemli unsurun filyasyon çalışması olduğunu vurgulayan Ceviz, bu kapsamda Mersin genelinde 231 filyasyon ekibi oluşturulduğunu ve 488 personel görevlendirildiğini söyledi. Filyasyon ekiplerinin üstün gayreti ile bir vakanın temaslılarına ortalama 3 saatte ulaşılarak izolasyonları konusunda gerekli önlemlerin alındığını dile getiren Ceviz, "Yine  salgın döneminde vatandaşlarımızın doğru bilgiye ulaşmaları, semptom gösterenlerin evde  numunelerinin alınması ve danışmanlık hizmeti vermek üzere Covid-19 Çağrı Merkezi kuruldu. Bu  merkez vasıtası ile 7/24 vatandaşlarımızın talepleri karşılanmaktadır. Ayrıca pozitif ve temaslı 
  vatandaşlarımız izolasyon süresi boyunca düzenli olarak aranmakta ve bilgilendirme yapılıp  durumları ile ilgili takipleri yapılmaktadır" diye konuştu. 
  "Yatak doluluk oranının büyük kısmını Covid-19 olmayan hastalar oluşturuyor" 
  Açıklamasında salgın sürecinde kamu hastanelerindeki poliklinik hizmetlerinden de söz eden  Ceviz, şu bilgileri verdi; "Bildiğiniz gibi salgının ilk döneminde 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren  ülke genelinde yeni normale geçtik. Kasım ayına geldiğimizde salgının yeni bir pik yapması ile  birlikte bir takım yeni önlemler alındı. İl merkezinde Toros Devlet Hastanemiz pandemi hastanesi  olarak hizmet vermeye başladı. Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ise hem salgınla  mücadelede aktif rol oynadı hem de diğer alanlarda hizmet vermeye devam etti. Ağız ve diş  sağlığı hizmetlerimiz de 2020 yılı Ekim ayından buyana MHRS üzerinden ve acil hizmetler olarak  verilmeye devam ediyor. Bu aşamada vatandaşlarımızdan en önemli isteğimiz sağlık tesislerine  mutlaka randevu alarak gelmeleri, gelirken zorunlu olmadıkça tek gelmeleri, işlemleri bittikten  sonra vakit geçirmeden sağlık tesisinden ayrılmalarıdır. İl genelinde toplam yatak kapasitemiz 4  bin 993'tür. Kamu ve özelde toplam bin 58 yoğun bakım yatağımız var. İhtiyaç duyduğumuz anda  mevcut yatak kapasitesi ve yoğun bakım yataklarımızı yüzde 30 arttırma imkanımız var. Şehir  hastanelerimizin tüm yataklarının 1. basamak yoğun bakım yatağı olarak kullanılabilmesine uygun  bir yapısı mevcuttur. İlimizde servis yatak doluluk oranları bugün itibarıyla yüzde 55, yoğun bakım  yatak doluluk oranlarımız yüzde 73'tür. Bu oranların ağırlıklı kısmı Covid-19 olmayan, non-covid  olarak bilinen hastalardır." 

                                         

Mersin'de hedef nüfusun yüzde 75'i aşılandı Mersin İl Sağlık Müdürü Emrah Ceviz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kalp krizi geçiren polis memuru hayatını kaybetti
Kalp krizi geçiren polis memuru hayatını kaybetti
Geri dönüşüme atılan Kur'an-ı Kerimi çöpe karışmaktan temizlik işçileri kurtardı
Geri dönüşüme atılan Kur'an-ı Kerimi çöpe karışmaktan temizlik işçileri kurtardı