seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop
Advert

Avukat Gökalp Uyuşturucu kullanmanın cezası 2 ile 5 yıl hapis

Mersin Barosu avukatlarından Hibe Gökalp, uyuşturucu madde bulundurma ve kullanma suçlarının birbirinden farklı olduğunu belirterek, bulundurma suçlarında failin üzerinde bulunan uyuşturucu madde miktarı ve bu maddenin bulundurulduğu yer ve bulunma şeklinin önemli olduğunu söyledi.

Avukat Gökalp Uyuşturucu kullanmanın cezası 2 ile 5 yıl hapis
Avukat Gökalp Uyuşturucu kullanmanın cezası 2 ile 5 yıl hapis  Süleyman Taş


  Gökalp, uyuşturucu madde kullanma ve bulundurma suçlarına ilişkin bilgiler verdi. TCK'nın  191/1’e maddesine göre, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden  veya bulunduran ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişinin, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis  cezası ile cezalandırılabileceğini kaydeden Gökalp, "Bu suçun okul, yurt, hastane, kışla veya  ibadethane gibi tedavi, eğitim, askeri ve sosyal amaçla toplu bulunulan bina ve tesisler ile bunların  varsa çevre duvarı, tel örgü veya benzeri engel veya işaretlerle belirlenen sınırlarına iki yüz  metreden yakın mesafe içindeki umumi veya umuma açık yerlerde işlenmesi halinde verilecek  ceza yarı oranında artırılır. Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden  veya bulunduran kişi, resmi makamlar tarafından haber alınmadan önce, bu maddeyi kimden,  nerede ve ne zaman temin ettiğini merciine haber vererek, suçluların yakalanmalarını veya  uyuşturucu veya uyarıcı maddenin ele geçirilmesini kolaylaştırırsa, hakkında cezaya  hükmolunmaz" dedi. 
  Bu suçların haber alındıktan sonra gönüllü olarak, suçun meydana çıkmasına ve fail veya diğer  suç ortaklarının yakalanmasına hizmet ve yardım eden kişi hakkında verilecek cezanın da  yardımın niteliğine göre dörtte birden yarısına kadarı indirilebileceğini söyleyen Gökalp, ayrıca uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişinin, soruşturma başlatılmadan önce resmi makamlara veya sağlık kuruluşlarına başvurarak tedavi ettirilmesini istemesi halinde cezaya hükmolunmayacağını belirtti. 
  Uyuşturucu bulundurma suçunun kapsamı 
  Uyuşturucu veya uyarıcı maddenin kullanmak için satın alınması ile uyuşturucu ve uyarıcı madde  bulundurma suçunun temelde aynı kapsamda yer aldığına işaret eden Gökalp, "İki eylemin temel  farkı ise kişi uyuşturucuyu kullanmak için bulundurabileceği gibi, uyuşturucu ticareti yapmak için de  bulundurabilmektedir. Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı maddenin kabul edilmesi ile  anlatılmak istenen, bir kimsenin kullanmak için bir başkasına ait olan uyuşturucu veya uyarıcıyı  kendisinin tasarrufta bulunacak şekilde ve herhangi bir karşılık vermeksizin kendi üzerine  almasıdır. Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde bulundurmak ile kast edilen, bir kimsenin  kullanmak için kendisine veya bir başkasına ait uyuşturucu veya uyarıcı maddeyi  kendi hakimiyeti  altında bulundurmasıdır. Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak ile kast edilen, uyuşturucu  veya uyarıcı maddenin vücuda  alınmasıdır" diye konuştu. 
  Erteleme süresi zarfında kişinin kullanmak için tekrar uyuşturucu veya uyarıcı madde satın  alması, kabul etmesi veya bulundurması ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmasının, ihlal  nedeni sayılacağını ve ayrı bir soruşturma veya kovuşturma konusu yapılamayacağını belirterek,  şu bilgileri verdi; "Bu konuda tekrar soruşturma başlatılmaz ve denetim süresince ikinci kez  kullanmak için uyuşturucu yakalattığı için, şüpheli hakkında denetim süresini ihlali sebebiyle işlem  başlatılır. Özetle, iki kez uyuşturucudan yakalanmak denetim ihlali sayılır ve şahıs cezalandırılır.  Şüpheli hakkında kamu davasının açılmasından sonra, uyuşturucu kullanma suçunun tekrar  işlendiği iddiasıyla açılan soruşturmalarda kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı  verilemez. Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya  bulundurmak suçu, takibi şikayete bağlı suçlardan değildir. Bu nedenle suçun takibi için herhangi  bir şikayet süresi yoktur. Suç, dava zamanaşımı süresi içerisinde her zaman soruşturma ve  kovuşturma konusu yapılabilir. Dava zamanaşımı, suçun işlendiği tarihten itibaren belli bir süre  geçtiği halde ceza davası kanuni süre içinde sonuçlandırılmamış ise davanın düşmesine yol açan  bir ceza hukuku kurumudur. Uyuşturucu madde kullanma veya bulundurma suçu için dava  zamanaşımı süresi 8 yıldır." 
 

Avukat Gökalp:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ağabeyi genç kıza dehşeti yaşattı
Ağabeyi genç kıza dehşeti yaşattı
 Jandarma ekipleri Göksu Deltasında denetim yaptı
Jandarma ekipleri Göksu Deltasında denetim yaptı