seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop

KİMDİR BU RAMAZAN?

İnsan, nisyana meyillidir ve nisyana mahkumdur.Teşekkürü unutur, şükrü unutur..Aczini, fakrını, kendini unutur!Yeryüzünün muhteşem bir sofra şeklinde serilmiş olduğunu unutur.Sofranın yanı başına kondurulmuş çiçeği unutur.

KİMDİR BU RAMAZAN?
KİMDİR BU RAMAZAN? Süleyman Taş

 

 O sofranın Sahibini unutur.Bir müddet sonra ülfet peyda eder ve  sıradanlaşır, en leziz nimetler...

Tertemiz, ferahlık veren berrak sular...Her gün unutulmadan rızıklandırılması karşısında, İnsanın  inat ve kibirle dolu ruhunuRamazan ayı, oruç ile disipline eder...‘’Paylaşacaksın’’ der, vereceksin mazlûmun, garibin hakkını der.Hatırla nimete erişemeyenleri, yarı aç yarı tok gezenleri der Ramazan.

Her gün oturduğu sofraya;‘’Akşama kadar uzak dur’’ der.Hesapsız, keyfe keder yediğin-içtiğin yeter!.Farkına var nimetin lezzetin diye nefsinin kulağına fısıldar, oruç ile mübarek Ramazan.

 

Su, ne lezzetle içilirmiş Ya Rabbi!..Tok olmak ne kerem, lütuf imiş ey nimetlerin gerçek sahibi olan Hûda.‘’Ben’’ demeye gelmiyor, Rab vermezse nimeti, yetmiyor elde etmeye ve yemeye kudretin;Kâğıttan bir   aslan olmakmış, bütün servetin!

Hem O Ramazan ki, Kur’ân’ın indirildiği aydır,‘’O’’ anı yaşamak;  Kur'an yine yeniden nüzul okuyormuş gibi, manasını kavramak ve yaşamak zamanı ve mekânı aşarak.Her Ramazan, senede bir kere şefkatli ve merhametli  bir fırsattır insan olduğunu hatırlamak adına.Yemek-içmek-nefsi arzularından sıyrılmak niyetiyle, oruç ile  uruc eder yükselir insan.Hevasına değil,  Hüdası’na uyar;  tüm olumsuz düşüncelerden ve günahlardan kaçar ve sığınır rabbine oruçlu.Daha bir dikkat kesilir, kabiliyetince;Öfke, şehvet ve hırsını oruç ile dizginler ;

Örnek olur ona, âlemdeki melekler ve doğadaki tüm varlıklar.İlâhî kelâm dinlemeye hazır bir hal;Semadan  rahmet  ve merhamet yağıyor;  melekler  vasıtasıyla adetaKur’ân yeniden inzal oluyor.

Ebedî ve Ezelî kelâm sahibinin, cümle meleklerine öğrettiği gibi,Cebrail’in (as) vahyi tebliğ anı gibi,Âlemlere Rahmet Rasulullah’dan (asm) dinler gibi...İlk defa, şimdi nazil okuyormuş gibi,  hayalen Asr-ı Saadet zamanında kıraat-ı Kur’ân eylemek..Yeryüzü  adeta bir mescid hükmüne geçiyor Ramazan ayının başlamasıyla.

İşte Ramazan, ve işte oruç ile Rabbine secde etmiş insan. Büyük  bir mescid hükmünü almış cümle âlem-i İslâm...Hem paylaşmaktır Ramazan; merhamet ve şefkati,Temizlemek malından, yoksulun hakkı olan kısmetini.Gönülden gönüle köprüler kurmak; karşılıksız, muhabbetle vermek verdiğini. Allah adına almak aldığını, ve Allah'ın olanı vermek yine Allah namına.  Hürmettir, merhamettir, Rahmet ve adalettir Ramazan,Hem mağfiret, hem bereket, hem cömertliktirRamazan.

Kendini ve rabbini bilmektir, tevazudur beklenen, özlenen, kavuşulan ve kavuşturandır Ramazan.

Mübarek Ramazan ayının, hakkınızda iyiliklere ve güzelliklere vesile olması dileğiyle esen kalın.

Her türlü görüş ve önerilerinizi sahaf1sahaf@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

KİMDİR BU RAMAZAN? Ahmet dekiş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Jandarma uyuşturucu tacirlerine göz açtırmıyor
Jandarma uyuşturucu tacirlerine göz açtırmıyor
 Kapı ve pencereleri kırarak evlere giren hırsızlar yakalandı
Kapı ve pencereleri kırarak evlere giren hırsızlar yakalandı