seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop
Advert

Mersin'de üretici kadınlara kaz desteği

Mersin Büyükşehir Belediyesince 'kazlar büyükşehirden kazanmak yetiştiriciden’ sloganıyla hayata geçirilen 'Kazanç Projesi' kapsamında, büyük çoğunluğu kadınlardan oluşan üreticilere kaz desteği verilmeye başlandı

Mersin'de üretici kadınlara kaz desteği
Mersin'de üretici kadınlara kaz desteği   Süleyman Taş

Mersin'de bölge halkının ekonomisine katkı sağlamak amacıyla büyük  çoğunluğu kadınlardan oluşan üreticilere, kaz desteği sağlandığı bildirildi.   
  Mersin Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 'kazlar büyükşehirden kazanmak  yetiştiriciden’ sloganıyla hayata geçirilen 'Kazanç Projesi'sinin ilk etabı Tarsus ilçesinde  gerçekleştirildi. İlçedeki 50 dar gelirli üretici kazlarına kavuşmaya başlarken, 10 bin adet kaz ve  50 ton yem desteğinden yararlanacak olan 100 üreticinin 76’sının kadınlardan oluştuğu  belirtildi. 
  Proje kapsamında üretilen kaz ve yumurtaların Mersinden Kadın Kooperatifi tarafından satın  alınacağını, projenin en ince ayrıntısına kadar düşünülüp, hesaplamaların yapıldığını ifade  eden Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Üreticilerimize helali hoş olsun. Bu yıl  sonunda 100 üreticimize 10 bin adet kaz dağıtmış olacağız. Bir yıllık projede 50 ton da yem  desteği sağlamış olacağız. Proje sonunda 30 bin adet kaz popülasyonu da gerçekleşmiş  olacak” dedi. 
  Kars kazına rakip olacak 
  Aliefendioğlu Mahallesi’nde biri 9 aylık, 4 çocuğu ile yaşayan Hülya Gezen, kazları aldığı için  çok mutlu olduğunu ve Kars’ta kaz üreticiliği yapan kadınlara Çukurova’dan rakip olmak  istediklerini ifade etti. Gezen, projeye dahil olmadan önce Başkan Seçer’in kendilerini  yüreklendirdiğini ifade ederek,   “Gerçekten, 'Bizde yapabiliriz, kadın olarak yaparız da. Bunları büyütürüz, çoğaltırız' dedik. 'Çocuklarımıza da sahip çıkarız, ekonomi olur, evin desteği olur' dedik. Erkeklerimize muhtaç olmayız, biz kendi ayaklarımız üzerinde dururuz. Gerçekten Kars’a rakip oluruz buradan. Yani biz de Çukurova’dan kadın olarak kendimizi gösteririz artık. Rakip olarak buradan sesleniyorum Kars’a, yapabiliriz diyorum, bunları da bayağı çoğaltırız diyorum. Daha da güzel elde ederiz" diye konuştu. 
  “Çocuklarımı okutmak için bu mücadeleyi veriyorum” 
  Tarsus’a bağlı Simithacılı Mahallesi’nde eşi ve 4 çocuğu ile birlikte çiftlikte bekçilik ve tarla  işleri yaparak hayatlarını idame ettiren Şerife Karabacak, kazlardan elde edeceği gelirle  çocuklarının eğitim hayatına destek olmak istediğini ifade etti. Karabacak, “Çocuklarım var,  onları okutmak için bu mücadeleyi veriyorum. Destek verenlerden Allah razı olsun. Karslılar  yaptı, biz de yapacağız. Ve biz Çukurova olarak Karslı kadınlara rakibiz" şeklinde konuştu. 
  “Kaz eti kaliteli protein içeriyor” 
  Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesinde görevli diyetisyen Müge  Kinaş, bir kümes hayvanı olan kazın besleyici olmasından dolayı etinin tüketimde tercih  edildiğini belirtti. Kaz etinin büyükbaş hayvanlara göre daha fazla kaliteli protein içerdiğini  vurgulayan Kinaş, “Kaz eti A, B, E vitaminleri ve demir, çinko, selenyum gibi mineraller  bakımından zengindir. Hücre yenilenmesine öncülük ederek diş sağlığımızı korur. B12 eksikliği  olanlar ve kansızlığı olan bireyler için tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda kas  gevşemesine yardımcı olarak kas ağrılarının şiddetini hafifletir ve kemik erimesi riskini azaltarak  daha güçlü kas ve kemik yapısına sahip olmamıza neden olur. Kaz eti çeşitli vitamin, mineral  kaynağı olmasının yanı sıra bir antioksidan güce sahiptir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve  sindirim sistemimizi destekler. Aynı zamanda kanserle savaşarak serbest radikallerin dokulara  hasar vermesini önler” ifadelerini kullandı. 
 

Mersin'de üretici kadınlara kaz desteği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kalp krizi geçiren polis memuru hayatını kaybetti
Kalp krizi geçiren polis memuru hayatını kaybetti
Geri dönüşüme atılan Kur'an-ı Kerimi çöpe karışmaktan temizlik işçileri kurtardı
Geri dönüşüme atılan Kur'an-ı Kerimi çöpe karışmaktan temizlik işçileri kurtardı