seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop
Advert

BUGÜN 19 MAYIS

Gazi Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Ulusal kurtuluş Savaşı’nı başlattığı gün. 19 Mayıs, Türk Milleti için önemli bir gündür. Özgürlüğe, bağımsızlığa ilk adım o gün atılmıştır.

BUGÜN  19 MAYIS
BUGÜN  19 MAYIS Süleyman Taş

Kurtuluş savaşı, Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basması ile başlamıştır.   Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuş,  Milletin güçlenmesini sağlamıştır.

Ülkemizin her yanı düşmanlar ile sarılmış ve işgal edilmiş iken, bir güneş gibi doğan ve milli mücadelenin yapılamasının gerekliliğini düşünen Mustafa Kemal, milleti tek yumruk olmaya davet etmiştir. Bu amaçla Anadolu’ya gitmek ve oradaki halkın bilinçlenmesini sağlamak için Bandırma vapuru ile gizli bir şekilde 19 Mayıs günü Samsun’a çıkmıştır. Bu sonun başlangıcıdır. Yani burada yapılan toplantıların aslında yeni bir devletin oluşumunu başlatması öngörülmüştür. Mustafa Kemal ve arkadaşları buradan Amasya ve Sivas’a geçmiş milli mücadelenin fitilini ateşlemiştir. Ülkenin bölünmez bütünlüğü ve milletin özgürlüğü temel alınmıştır. İşgal güçleri ile mücadele ederek vatanımızın bağımsız olması için çalışmalar yapılmıştır. Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi kötü talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.

Kurtuluş Savaşı bu destanın adı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletin kalbidir.

19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalğa tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz.

Kuşkusuz 19 Mayıs tarihi Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki en önemli gün..

Ata’nın Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs şanlı tarihimizin altın sayfalarından birisini oluşturuyor.

Çağdaş Türkiye’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Atatürk, çağ değiştiren destansı milli mücadele sırasında Türk milletini ileriye götürecek olanların ve köhneleşmiş fikirlere karşı çıkacak olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Dünyanın en güçlü Devletlerinin, yurdumuzu işgal ederek, milletimizi köleleştirmesine seyirci kalınamazdı. Mustafa Kemal önderliğinde yoklukların içinden ortaya çıkarılan, çok zor şartlarda kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını koruyabilmesi her şeyden önce bağımsızlığımızın korunmasına, Cumhuriyet'in değiştirilemez niteliklerinin, Atatürk ilke ve devrimlerinin yaşatılmasına, üniter yapımızın korunmasına bağlıdır.

Atatürk için gençlik kavramı büyük önem taşıyordu

Ata için gençlik yaşla ilgili değil, fikirde yenilik anlamına geliyordu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözü çok anlamlıydı :

“Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir”

Türk Gençliği’ne çok güvenen Atatürk, bu nedenle 19 Mayıs’ı Türk Gençliği’ne emanet etmişti.

Ata’nın şu sözleri hepimiz için rehber anlamına geliyor:

“Beni görmek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidi “Benim anladığım gençlik, Türk inkılâbının fikirlerini ve ideolojilerini benimseyip, gelecek nesillere aktarabilecek kimselerdir. Benim nazarımda yirmi yaşındaki bir yobaz ihtiyardır, yetmiş yaşındaki bir idealist de, ter-ü taze bir gençtir. İşte benim anladığım Türk genci.” Demiştir. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti gençlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, çok önemli bir sorumluluktur.

Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç bir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz. 19 Mayıs 1919, bir toplumu esaret altında kalmaktan kurtaran, Türk Milletinin ulus olmaya yönelik olarak yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, çağdaş uygar bir yaşama yönlendiren ve sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan gündür.

 

Atatürk’ü anlamak, yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkün. Bu nedenle Cumhuriyet’in kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde bulundurarak, 19 Mayıs’ları Atatürk’ü emanetine sahip çıkarak kutlamak hepimizin öncelikli görevi olmalı..

Hal böyle iken Ata’nın Türk Gençliği’ne emanet ettiği 19 mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı ulusal coşku içinde kutlayamıyoruz. Pandemiden dolayı  herşey kısıtlı hale geldi. Virüs hayatımızı yok edecek duruma getirdi. Bayramlar  artık Sosyal Medyalar üzerinden uzaktan kutlanır oldu. Eski zamanlara baktığım zaman ne güzel kutlamalar olurdu.

Atatürk’ün 19 Mayıs’ı emanet ettiği gençler böyle muhteşem tablolar oluşturuyordu.

7’den 77’ye bütün herkes yaşlısı ihtiyarı genci çocuğu  19 Mayıs’ı gururla kutluyordu.

Bu muhteşem tabloyu, bu muhteşem kutlama günlerini unutmak mümkün mü..

Bu düşüncelerle Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize bağımsızlığımızı kazandıran tüm kahramanları saygı ile anıyorum.

BUGÜN 19 MAYIS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Kayıp çocuklar bulundu
Kayıp çocuklar bulundu
 Tarsus'ta kavgada bıçaklanan genç hayatını kaybetti
Tarsus'ta kavgada bıçaklanan genç hayatını kaybetti