seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop seks shop
Advert

Akdeniz'de salya oluşumu beklenmiyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Denizcilik Hizmetleri ve Denetimi Şube Müdürlüğünde görevli kaptan Pelin Teymur, şu ana kadar Akdeniz'de, Marmara Denizinde görülen müsilaj (deniz salyası) ile karşılaşmadıklarını belirterek, "Yaptığımız çalışmalar ve müsilajın oluşum nedenlerine bakarsak Akdeniz’de karşılaşmayı çok beklemiyoruz” dedi.

 Akdeniz'de salya oluşumu beklenmiyor
 Akdeniz'de salya oluşumu beklenmiyor   Süleyman Taş


  Teymur, bir süredir Marmara Denizinde görülen deniz salyası konusunda vatandaşları  bilgilendirdi. Deniz salyasının nedenlerini anlatan Teymur, "Müsilaj deniz salyası olarak bilinen  bir kavram. Marmara’da görülüyor. Akdeniz’de şu ana kadar rastlanılmadı. Evsel, endüstriyel,  organik atıkların denize dolaylı ya da dolaysız yollarla ulaşması sonucu denizlerdeki kirliliğin  artması ile organik madde yükü de artıyor. Denizlerdeki kirlilikten kaynaklı organik malzemenin artması; fosfor, azot ve diğer besin maddelerini arttırıyor. Bu artış da sistemin üretkenlik düzeyini yükselterek plankton patlamasına sebep oluyor. Bitkisel planktonlar ve bazı mikroorganizmalar tarafından üretilen kalın, yapışkan bir madde olan müsilaj, denizlerde fitoplanktonlar ve fitoplanktondan beslenen bakterilerin aşırı çoğalmasıyla durgun sularda yaygın bir yer kaplıyor" diye konuştu. 
  “Deniz canlılarında ölümlere sebep oluyor” 
  Teymur, artan plankton patlamalarının güneş ışınlarının derinlere inmesini engellediğini, bunun  da diğer deniz canlılarına zarar verdiğini belirterek, “Bilindiği üzere fitoplanktonlarda, bitkilerin  öz suyunda da olan salyamsı bir yapı mevcut. Bu salyamsı yapının da arttığı gözlemleniyor.  Aynı zamanda plankton artışından kaynaklı deniz yüzeyi kaplandığı için güneş ışınları diplere  inemiyor. Işık kaybolunca fotosentezle besin üreten canlılar bu ortamlarda yaşayamaz. Bu da  deniz canlılarında ölümlere sebep olabiliyor. Planktonların artması ve ölümleri bakteriyel  aktiviteyi de hızlandırıyor. Bu bakteriyel aktivitelerle fitoplankton patlamalarındaki proses  sonucunda deniz yüzeyinde salyamsı, yapışkanımsı, sarı veya açık kahve renklerinde bir  müsilaj oluşumuna sebep oluyor” ifadelerini kullandı. 
  “Ekosistemi tahrip ediyor” 
  Müsilajın oluşmasında üç ana etkenin olduğunu kaydederek deniz canlılarına zararlarını anlatan Teymur, şöyle devam etti; "Dediğimiz gibi kirlilikten kaynaklı organik besin değerlerinin artması, ikincisi deniz sıcaklığındaki ani değişimler ve artışlar, üçüncüsü de deniz suyunun çok hareketli olmamasıdır. Durağan sularda daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir. Balıkçılık için olumsuz etkileri mevcuttur. Balık ağlarına takılabiliyor, ağ gözeneklerini kapatabiliyor, balıklara yapışabiliyor. Turizm için de olumsuz etkileri vardır. Müsilaj olan bölgelerde denize girmek tehlikeli olabiliyor. İnsanlar zaten girmekten imtina ediyorlar, girmek istemiyorlar. Onun dışında deniz ekosistemine ciddi zararları olduğu bilinmekte. Çünkü deniz canlılarının ölümlerine sebep oluyor. Ekosistemi tahrip ediyor.” 
  “Akdeniz’de karşılaşmayı beklemiyoruz” 
  Teymur, Marmara’da nüfusun yoğunluğu ve deniz kirliliğinin fazlalığı nedeniyle görülen müsilajın Akdeniz’de görülmesini beklemediklerini ifade ederek, “Akdeniz, Marmara Denizine göre daha açık deniz olduğu için dalga hareketleri ve akıntılar burada çok fazla. Akdeniz’de şu ana kadar müsilaj vakasıyla karşılaşmadık. Yaptığımız çalışmalar ve müsilajın oluşum nedenlerine bakarsak Akdeniz’de karşılaşmayı çok beklemiyoruz” diye konuştu. 
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de fuhuş operasyonu 7 gözaltı
Mersin’de fuhuş operasyonu 7 gözaltı
Mersin'de Roma ve Bizans dönemine ait tarihi eserler ele geçirildi
Mersin'de Roma ve Bizans dönemine ait tarihi eserler ele geçirildi