Advert

NEREDE O ESKİ KURBAN BAYRAMLARI

Koronavirüs salgını ve zamanın değişmesi eski bayramların yaşamamıza engel oluyor. Bu nedenle eski bayramları hatırlamak için o zamanlar neler yapardık.

NEREDE O ESKİ KURBAN BAYRAMLARI
NEREDE O ESKİ KURBAN BAYRAMLARI Süleyman Taş

Zamanın ve insanların değişmesi ve koronavirüs salgınının yaşanması, hayatımızdaki her şeyin değişmesine neden oldu. Ancak en çok da bayramlar değişti. Gelişen teknoloji, bitmek bilmeyen hayat telaşı ve her geçen gün daha da soğuk olan insanlar, eski sıcacık ve samimi bayramları rafa kaldırdı. Artık bayramlar eskisi kadar neşeli ve samimi değil. Özellikle de son 2 yılda. Çünkü koronavirüs salgını yüzünden ailemizi ve yakınlarımızı ziyaret edip bayramlaşamıyoruz. Maalesef bu bayramları sabırsızlıkla bekleyen insanlar için çok kalp kırıcı oluyor. Bu bayram bayramın tadını tam olarak çıkaramasak da, eski bayramlar da neler yapıldığını hatırlayarak güzel anılarımızı canlandırabiliriz. İşte “nerede o eski bayramlar” dedirten şeyler.Günler öncesinden hazırlar başlardı. Eskiden bayramların bir manası, özelliği vardı; arefeden önce bayram hazırlıkları başlardı. Konu komşu bir araya gelip yardımlaşır; temizlik, bayram tatlısı ve diğer ikramlıkları hep birlikte hazırlardı.

Mahalle bakkalından çikolata alınır; yine mahalle kolonyacısından kolonya ya da esans doldurulurdu.

Bayramda ekmek çıkmaz; fırınlar çalışmazdı. Tek bir Bayram gazetesi çıktığından, gazeteciler de bayram tatili yapardı. Büyükler evlerinde misafir bekler, küçükler ziyaret için gezerdi.

Büyük küçük demenden herkes yeni kıyafetle bayramı karşılardı. Bu kıyafetleri almak da öyle kolay değildi; almak da giymek de fazlasıyla kıymetliydi.

Eskiden her şeyin, bir çift ayakkabının bile kıymeti vardı; yeni alınmış bayramlıklar başucunda beklerdi.Bende sabaha kadar elbisem başucumda beklediğini hatırlıyorum.

Kurbanlıklar hazır olurdu.Sabahın erken saatlerinde kurbanlar kesilir,komşular hep bir araya gelir el birliği ile etler doğranır kavurmalar yapılır. mangalar yanırdı. Etler  dağılır, kurban alamayanlara paylar giderdi.Birlik beraberlik vardı.Sevgi saygı vardı. Gülen yüzler vardı. Şimdilerde çok duyarsınız bu anlatımı. Türk kahvesinin yanında servis edilen likörler tatlı tatlı içilir, her şey tadında bırakılır, asla abartılmazdı. Sohbet Türk kahvesiyle birlikte telvelenip daha da lezzet kazanırken likörle birlikte hararetini artırırdı. Hem iştahlı hem de çok naif bir sohbet ortamı olurdu. Yanında da mutlaka badem şekeri verilirdi.

Bayramın ilk günü mutlaka büyüklerin evlerinde tüm akrabalar olarak bir araya gelinilir, bol bol hasret giderilip mutlu mesut oturulurdu. Şimdilerde olduğu gibi bayram demek tatil demek değildi. Bayram demek sevdiklerinizle bir araya gelebilmekti. Şimdi mesele yalnızca birkaç gün daha fazla tatil yapmanın peşinde koşmak oldu. Büyükler telefonla da aranıp hali hatırları sorulsa yeterli görülür oldu.şimdiki Bayramlar tatil oldu. İnsanlar Kurbanları bağış yapıp tatile gider oldular. Çok kesim kurbanı kesip dolaba doldurup aylarca dolapta kalır. Kurban kesemeyen o kadar çok insanlar varkionların gönüllerini almak dualarını almak güzel olur diye düşünüyorum.

Hiç  unutmam Babaannem hastaydı, Kurban bayramı ilk günü ben başındaydım. Komşularda yapılan mangalar nasıl kokmuştu Babaanneme. Gözlerim dolar aklıma gelir. Ne yapalım Kurban Bayramında olmayanlara dağıtalım. Eski Bayramları yaşatmak bizlerin ellinde. Hepinizin  Bayramını en içten sevgi ve saygıyla kutlar, Bayramının barış, sevgi, sağlık, huzur, şükür, bolluk ve bereket getirmesini dilerim. Sevgiyle kalın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin'de 24 bin litre gümrük kaçağı motorin ele geçirildi
Mersin'de 24 bin litre gümrük kaçağı motorin ele geçirildi
 Mersin'de 784 kök kenevir bitkisi ele geçirildi
Mersin'de 784 kök kenevir bitkisi ele geçirildi