Advert

Mersin itfaiyesinden nefes kesen yangın tatbikatı

Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekiplerince gerçekleştirilen yangın tatbikatı gerçeğini aratmadı. İple ve merdivenle erişim tekniği ile yaralı kurtarma ve yangın söndürme müdahalesinin yapıldığı tatbikatta, kadın itfaiye personeli de görev aldı.

Mersin itfaiyesinden nefes kesen yangın tatbikatı
Mersin itfaiyesinden nefes kesen yangın tatbikatı   Süleyman Taş

  Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ana çözüm ortağı olan Mersin Büyükşehir  Belediyesi, Mezitli İtfaiye Grup Amirliğinde yangın tatbikatı yaptı. Tatbikatta, İtfaiye Dairesine bağlı itfaiye erleri, senaryo gereği oluşan deprem ve sonrası için müdahalede bulundu. AFAD’dan gönderilen senaryo gereği merkez üssü Tarsus olan 7.0 büyüklüğünde deprem ve sonrasında oluşabilecek ikincil afetlere müdahale konusunun işlendiği tatbikatta, çıkan yangın sonucu binada mahsur kalan ve çatıya çıkan vatandaşın kurtarılması için itfaiye ekipleri harekete geçti. Vatandaşın mahsur kaldığı binaya gelen ekipler, itfaiye aracının kovası ile çatıya ulaşarak yaralıyı kurtardı. Ardından orman gibi doğa koşullarında olabilecek kurtarma operasyonunda kullanılan iple kurtarma tekniği katılımcılara uygulamalı olarak anlatıldı. Tatbikat kapsamında son olarak yangın söndürme tüpleri ile de yangın söndürme işlemi yapıldı. 
  Olası afet durumunda meydana gelebilecek yangınlara müdahale ve mahsur kalan canlıların kurtarılmasına yönelik AFAD gözetmenliğinde yapılan tatbikatta, destek çözüm  ortağı olan İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet, Çevre ve Şehircilik, Orman Bölge ve  Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri de yer aldı. 
  Afet sırası ve sonrasında yapılacak en etkin müdahale yöntemleri anlatıldı 
  İtfaiye Dairesi Başkanlığı Sivil Savunma Şube Müdürlüğünde sivil savunma amiri olarak  görev yapan Mehmet Elal, TAMP’ta bulunan 26 yerel düzeyde çalışma grubundan biri olan  Mersin Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğundaki Yangın Çalışma Grubunun görevlerini  anlattı. Yılda 1 kez yapılması zorunlu olan eğitimin ve senaryo gereği gerçekleştirilen  tatbikatın detaylarını da paylaşan Elal, “Deprem sonrasında meydana gelen ikincil afetler  dediğimiz afetlerde şehrimizde sanayi bölgesinde ve şehrimizin belirli kesimlerinde  yangınlar meydana geldiği, hasar gören bazı binalarda vatandaşlarımızın mahsur kaldığı  bilgisini aldık. Hasarlı binada kalmış olan vatandaşın indirilmesi ve şehrimizde muhtelif  bölgelerde çıkmış olan yangınların söndürülmesine müdahale ettik” dedi. 
  Elal, afet öncesinde, afet sırasında ve sonrasında en etkin mücadele ve müdahale  şekliyle, oluşabilecek maddi ve manevi kaybın en aza indirmesinin amaçladıklarını  söyleyerek, “Diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla bir afet esnasında nasıl mücadele  edeceğimizi, nasıl düzenli ve koordineli bir şekilde çalışacağımızı istişare ettik” diye  konuştu. 
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eşini öldürüp 3. kattan atlayarak intihar etti
Eşini öldürüp 3. kattan atlayarak intihar etti
Göksu Irmağı'nda rafting yaparken boğularak hayatını kaybetti
Göksu Irmağı'nda rafting yaparken boğularak hayatını kaybetti