Advert

Deva Partisi ilçe başkanı Mehmet Şensoy ile sohbet

Deva Partisi Erdemli ilçe başkanı gen dinamik çiçeği burnunda siyasetçi Mehmet Şensoy ile sohbet ederken anlattıklarını okuyucumuz ile paylaşmak istedim.

Deva Partisi ilçe başkanı Mehmet Şensoy ile sohbet
Deva Partisi ilçe başkanı Mehmet Şensoy ile sohbet Süleyman Taş

Süleyman Taş/ Mersin 

 

Siyasete girmeye nasıl karar verdiniz?

15 yaşımdan bu yana siyasi ortamlarda bulunma,uzaktan izleme fırsatını yakaladım.Aileden ve akrabalarımdan gelen bir siyaset yapma durumu da vardı her zaman.Siyasete hep ilgili,çevresini etkileyebilen bir aileye mensup ancak siyasi çemberin her zaman etrafında dolaştık ancak hiçbir zaman içerisine girmedik.

Rahmetli dedem Ali Sait Mehmet Limonlu'da Adalet Partisi belde teşkilatı kuruculuğu,başkan yardımcılığı,encümenlik yapmış.Daha sonra dayılarım ve annemin kuzenleri ülkücü hareketin içerisinde görevler aldılar.Babam ise Demokrat-Doğruyol Partisi içerisinde Hürgenç'in Erdemli ilçe sorumlusu olarak görev yapmış,siyasetin bedelini 80 darbesinde ödemiştir.

Dolayısıyla siyasetle ilgili ve görev alan bir çevrede büyüyen bir kişi olarak daima ilgi duyduğum siyasete Deva Partisi'nin internet sitesinde paylaştığım Erdemli ve Türkiye siyaseti konulu 2 sayfalık bir makale sonucunda girmiş bulundum.8 aylık ilçe başkan yardımcılığı tecrübesinin ardından 1.5 ay önce ilçe başkanı olarak atandım.

 

Neden Deva Partisi?

Siyaseti dışarıdan gözlemleyen bir kardeşiniz olarak,ülkemizin ve ilçemizin en büyük sorunlarından birisinin particilik olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim.Particilik refleksi ile verilen her oy belirli bir zümrenin ve çevrenin siyasette etkin olmasını,genç ve liyakat sahibi insanların siyasete girmesini engelliyor.

Bu nedenle Türkiye'de 32 yaşında ekonomi bakanlığı yapmış,ülkemizi en büyük krizlerden birisi olan 2002 krizinden başarılı bir şekilde çıkarmış olan Genel başkanımız Ali Babacan'a güvenerek Deva Partisi'nde siyasete başladım.

Herkesin duygu ve düşüncelerini özgürce dile getirebildiği,merkez siyaset yapan,liyakata önem veren bir partinin mensubu olmaktan çok mutluyum.

Türkiye'nin adalet,ekonomi ve özgürlükler konusunda hak ettiği yere partimizin kadroları ile gelebileceğini düşünüyorum.

İlçe başkanı olma sürecimde de kararı tamamen ilçe yönetimimize bırakan ve bu yöntemle demokratik kanalları sonuna kadar açık tutan genel merkezimiz ve il yönetimimiz de demokrasiye olan inançlarını pratikte de ortaya koymuşlardır.

 

Yönetiminiz ve yol arkadaşlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yönetimimiz oluşturulurken sadece iyi bir insan olması,liyakat sahibi olması,işlerinde başarılı ve sicilinin temiz olması gibi kriterlere dikkat ediliyor.

Kesin ve net olarak ifade ediyorum ki insanların parasına,ismine,arkasında bir kişi olup olmamasına bakılmadan sadece işinde başarılı ve  iyi bir insan olması kriterine uyularak parti ana kademeleri oluşturuldu.

Yönetimimizde bulunan kıymetli yol arkadaşlarımın %80'i daha önce hiçbir siyasi partide görev almamış ve siyasete yeni giren arkadaşlarımız.Partimizin en önem verdiği konulardan birisi olan en az %60 daha önce siyaset yapmayan insanların bulunması ve %30 cinsiyet kotası bulunması.Kadınların ve gençlerin siyasette yeteri kadar temsil edilemediği bir ülke olarak partimizin bu konudaki hassasiyeti oldukça önemlidir.

Ülkemizi ve ilçemizi içerisine düştüğü bu durumdan kurtarmak için risk alarak görev alan kıymetli yol arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.

 

Siyasette hedefleriniz nelerdir?

Erdemli'de yıllardır var olan yerleşik siyasi algıları yıkarak bir rahatlama ortamı  yaratmak ve yeterli hizmeti alamayan ilçemizi layık olduğu yere getirmek bizim öncelikli hedefimizdir.

Kısır çekişmeler,iftiralar ve son yerel seçimde meydana gelen utanç verici olaylar siyasi hayatımıza kara bir leke olarak geçmiştir.Biz memleketimizde yaşayan herkesi hemşerimiz olarak görüyor ve siyasi davranışları ve partileri ne olursa olsun herkesi din,dil,ırk ayrımı olmaksızın sadece insan olduğu için seviyor ve sayıyoruz.

30 yaşına yeni girmiş genç bir kardeşiniz olarak Erdemli'nin kaderinin bu olmadığını biliyor ve gerek yerelde gerekse genelde siyaset yapanların yenilenmesi konusunda hassasiyetimizin olduğunun bilinmesini istiyorum.

Yıllardır aynı isimlerin siyaset yapması,her dönem aynı kişilerin aday olması,gençlerin siyaseten dışlanması,dışarıdan getirilen ve atanmış şahısların Erdemli ve insanımız üzerinde söz sahibi olmasını doğru bulmuyorum.Belediye'de çalışan ya da İşkur ile işe giren vatandaşlarımız kimsenin kullanıp atabileceği birer oyuncak değildir.Hepsi bu memleketin evladıdır,birer değeridir.

İşte bu noktada bizler siyasi kadroların yenilenmesi,insanlarımızın özgürleşmesi,kurumların çiftlik konumundan çıkarılması,gençlerin siyasette ve ilçe yönetiminde aktif rol alması,Erdemli'nin büyük projelere ve hizmetlere kavuşması için yola çıktık.

Erdemli'nin sahipsizliğini giderecek ve ilçenin yönetimine talip olabilecek özgüven ve bilgiye sahip olduğumuzu belirtmek isterim.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili bir mesajınız var mı?

Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken milletimizin refah seviyesi yüksek ve huzurlu olmasını canı gönülden isterdik.Ancak gelinen noktada vatandaşlarımız ağır bir ekonomik krizin pençesinde ve geçim sıkıntısı yaşamaktadır.Ülkemiz ise ekonomi,adalet ve sosyal konularda büyük bir buhranın içerisindedir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına saldırıların arttığı bu dönemde bizlerin Cumhuriyetimize ve liderimize sahip çıkmak boynumuzun borcudur.

Bu vesile ile milletimizin Cumhuriyet bayramını kutluyor,başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Freni patlayan halk otobüsü şoförü konuştu 'O an 15 kişinin canını düşündüm'
Freni patlayan halk otobüsü şoförü konuştu 'O an 15 kişinin canını düşündüm'
 Mersin Limanında 6 kilo 750 gram kokain ele geçirildi
Mersin Limanında 6 kilo 750 gram kokain ele geçirildi