Advert

YENİ YIL VE YENİ ZAMLAR

Enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde devlet de bu enflasyon oranında hizmetlerine zam yapar.Eğer yapmazsa bütçesini denkleyemez.

YENİ YIL VE YENİ ZAMLAR
YENİ YIL VE YENİ ZAMLAR Süleyman Taş

2022 yılı için Yeniden Değerlendirme Oranı yüzde 36.2 olarak belirlendi.Türkçesi ile anlatayım; vergi,resim ve harçlar en az yüzde 36.2 oranında arttı bu yıl için.Trafik cezaları,Vergi cezaları, Taşıt muayene ücreti, Mahkemeye dava açma harcı, Icra dosyası açma harcı, Emlak ve temizlik vergileri, Tapu harcı, Pasaport harcı gibi devlet ile ilgili tüm işlerde yüzde 36.2 oranında fazla para ödeyeceğiz.

           İ    C

1 Ocak günü uygulanmaya başlanan elektrik, doğalgaz, köprü, tünel ve otoyol zamlarına  Her saat yenileri ekleniyor. Örneğin, şehiriçi ulaşıma yapılan yüzde 36.2 'lik zam. Belediyelerin içme suyu  Zamları örnek vereyim.

          İ C

Asgari ücretin uygulanmaya başlandığı ay, Özel sektörde çalışanlara yeni yıl zammmının verildiği ay,

Memur,memur emeklisi ve diğer aylık alanların aylıklarına zam yapıldığı ay bu ay, Tüccar ve sanatkarların ürün ve hizmetlerine yıllık yaptıkları zamlar vardır. Onlar da, bu ay başında uygulanmaya başlanıyor.

İşletmenin kira artış zammı,Işçilerin asgari ücret artış zammı, Elektrik,su,doğalgaz gibi faturalara yansıyan zamlar,Lokantacılar yemeklerine zam yaparlar yeni yılın İlk gününde.

             İ    C

İnsanlarda YENİ YILA KAVUŞMA HEYECANI OLUR ama bende asla olmaz.Çünkü bilirim ki,bu zamlar benim cebimi delecektir.Canımı yakacaktır,Bütçemi sarsacaktır, Gelirimin artmamasına karşın giderimin artacağı bir yılın gelişine neden sevineyim ki…

             İ   C

Bugün Mersin’in KURTULUŞ GÜNÜ.99 yıl önce bugün işgalcilerden Mersin kurtarılarak, teslim alınmıştı.Kuvayi Milliye Güçleri tam 99 yıl önce uzun süredir savaştıkları işgalcilerden Mersin’I kurtarmayı başarmışlardı.

Bugün bu toprakta ekiyor,biçiyor ve üzerinde yaşıyorsanız; 99 yıl önce bu topraklar için savaşan Atalarımız sayesinde bunları yapıyorsunuz.

                    İ   C

Öncelikle, Mersin’in Kurtuluş Günü’nüzü kutlarım.

Ardından da; 2022 yılınızı kutlar,sağlıklı olarak 2023’e  kavuşmanızı dilerim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Kayalıklarda mahsur kalan 3 oğlak ile 1 keçiyi AKUT kurtardı
Kayalıklarda mahsur kalan 3 oğlak ile 1 keçiyi AKUT kurtardı
 Mersin'de uyuşturucu operasyonu 18 gözaltı
Mersin'de uyuşturucu operasyonu 18 gözaltı