Advert

HOŞGÖRÜ SAYGI SEVGİ OLANLARA NE MUTLU

Sağlıklı ve erdemli bir insan davranışı olan hoşgörü; tahammül etme, katlanma, başkalarını eylem ve yargılarında serbest bırakma, farklılıklara saygı duyma, çoğunluğun görüş biçimine aykırı düşen görüşlere sabırla ve anlayışla katlanabilme demektir.

HOŞGÖRÜ SAYGI SEVGİ OLANLARA NE MUTLU
HOŞGÖRÜ SAYGI SEVGİ OLANLARA NE MUTLU Süleyman Taş

 Beşeri münasebetlerin temeli olan hoşgörü; kendini ifade etme hakkına saygı duyma, izin verme, aldırmama ve iyi karşılama anlamlarına da gelir.

Mevlana’nın “Kim olursan ol gel!”, Yunus Emre’nin “Sevelim, sevilelim, bu dünya kimse kalmaz!” gibi sözleri sevmek ve hoşgörü esasına dayanır. Bu nedenle onların öğretileri, insanları dostluğa ve kardeşliğe, birbirlerini anlamaya, birbirlerine zulmetmemeye, hoşgörüye, barışa ve sükûna çağırır. Hoşgörü ilkesiyle her dilden, her dinden, her renkten insanı kucaklayan, sevginin, barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün sembolü olan Mevlana ve Yunus Emre her şeyden önce gönül insanlarıdır ve sevgi âşıklarıdır. İnsanı insan yapan bazı özellikler vardır. Bunların başında tevazu, hoşgörü, yardımlaşma, sevgi saygı, ibadet, ahlak v.b İnsan bu özelliklere sahip olursa insan olmuş olur. Yoksa kaşı var, gözü var, ağzı var öyleyse bu insandır diyemeyiz. Bu özellikler hayvanda da var. Ve bazı yönleriyle hayvanlar insandan daha da ilerideler. Örneğin kuş uçar insan uçamaz. Bazı hayvanların gözü daha keskindir. Örn. Şahin. Bazı hayvanlar daha güçlüdür, at, aslan v.b. O halde insanı bunlardan üstün kılan özelliklere bakmak gerekir. İnsanlar bunlardan daha akıllıdır. Okuyabilir, yazabilir, nerede nasıl davranacağını bilir, tevazu sahibidir.

Tevazu, bir kimsenin kendini, yolda rastladığı herhangi bir Müslümandan daha üstün görmemesidir”. İslam hakkında bilgi edinmek ve Hz.Peygamber’le tanışmak gayesiyle bir bedevi, uzun bir yolculuğun ardından Medine’ye ulaşır. Resulullah’ın ashabıyla mescitte olduğunu öğrenince Mescid-i Nebevi’ye yönelen şahıs, yerde halka olup oturan bir grup görür. “Bu topluluğun Efendisi hanginiz?” diye sorar Resulullah’ı tanıyabilmek amacıyla. Ayakta su dağıtan şahıs, yani Allah Resûlü(s.a.s.) soru sahibine dönerek; “Bu topluluğun Efendisi onlara hizmet etmekte olandır” diyerek unutulmaz bir tevazu dersi verir. Tevazu, her müminin insanî ilişkilerinde takınacağı, pırlanta misali bir erdemdir. Ailemize ve çocuklarımıza kazandıracağımız en önemli vasıflardan biridir. Nitekim Lokman Hekîm, oğluna, Allah’ı tanıyıp şirk koşmamasını ve O’na ibadet etmesini tavsiye ettikten sonra şöyle nasihat etmişti: “Yavrum!... Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme  Çünkü Allah, kibirlenen ve övünüp duran hiçbir kimseyi sevmez. Yürüyüşünde tabii ol. Sesini alçalt. Çünkü seslerin en çirkini herhalde eşeklerin sesidir!” Hz. Lokman’ın işaret ettiği gibi, surat asmak, böbürlenmek ve sesini yükseltip bağırıp çağırmakla ancak insanları kendimizden uzaklaştırmış oluruz. Hâlbuki insana saygının bir göstergesi de, tevazudur. Öyleyse gelin; hem dünyada kardeşçe ve muhabbetle yaşamamızı sağlayacak, hem de ukbâda bizi rahmete kavuşturacak tevazu ve merhamet gibi ahlaki erdemlere sarılalım. Gönül kırmak yerine, gönüller yapma derdinde olalım.

Toplum içinde yöneticiler vatandaşlara, vatandaşlar da yöneticilere saygı ve sevgi duymuyorlarsa, o toplumda sürekli birbirini suçlayan bir “Ayrışma, çatışma ve huzursuzluk” kaçınılmaz olur!.. Böyle bir durumda da yaşanılan toplum’da huzur, saygı ve sevgi’ den söz edilemez.

Yaşadığımız şu gök kubbe altında sevgi, saygı, merhamet, hoşgörüyü içinde barındıran, eser bırakabilen, dostunun, arkadaşının yardımına koşabilen, sevgi insanı olabilen, saygı ve merhamet duyguları gelişmiş, içinde nefret ve kin gibi duyguları olmadan yaşayabilenlere ne mutlu.

Ne mutlu bu dünyada sevgi ve şefkat insanı olabilenlere, yaşadığı toplumda insanlara saygılı, faydalı birey olanlara, çevresindeki insanlara iyiliği ve güzelliği tavsiye edenlere.

Kavga olmadan insanları küçük görmeden  tepemeden bakmadan bu dünya gelip geçici gönül kırmak kimseye kazanç sağlamaz.Hoşgörü Saygı Sevgi Merhamet  duygusu eksik olmasın. Sevgiyle kalın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çığlık atarak balkona çıkan kadın, ikinci kattan düşerek ağır yaralandı
Çığlık atarak balkona çıkan kadın, ikinci kattan düşerek ağır yaralandı
 Mersin'de yılın ilk 8 ayında 157 bin 446 yük taşıyan araç kontrol edildi
Mersin'de yılın ilk 8 ayında 157 bin 446 yük taşıyan araç kontrol edildi